Ploché televize – vyznejte se v pojmech a zkratkách

8644
tv-627876

V případě, že vybíráme novou nebo zánovní plochou televizi, laik by se snadno mohl ztratit v mnoha používaných zkratkách a pojmech. Navíc téměř každý výrobce také používá některá svá označení pro technické vychytávky, byť se často může jednat o podobný princip nebo stejný výsledný efekt, jako u výrobce konkurenčního. Tento článek vám napomůže vyznat se ve většině ustálených a standardních zkratek a pojmů v oblasti moderních televizí. Budete tak schopni rozpoznat a soustředit se na to podstatné a využitelné jak při čtení letáků s nabídkami nebo při komunikaci s prodejcem. Pojmy v článku „ploché televize – vyznejte se v pojmech a zkratkách“ jsou řazeny dle abecedy, nikoliv tematicky.

Ploché televize – vyznejte se v pojmech a zkratkách

4K / UHD (Ultra HD, UHD rozlišení)
Televizor Ultra HD má 4x vyšší rozlišení než televizor s Full HD rozlišením. S více než 8 milióny pixelů si vychutnáte lepší obraz (záleží také dost na kvalitě zdroje obrazu – materiálu). S Ultra HD si užijete větší ostrost, lepší vykreslení hloubky, přirozený plynulý pohyb a detaily bez chybičky. Dále viz Ultra HD. Pozor – prohlédněte si také navazující pojem RGBW panel. Další informace o rozlišení např. ZDE .

8K / FUHD (Full Ultra HD, FUHD rozlišení)
Televizor s rozlišením 8K dokáže zobrazit 33,2 milionu pixelů a nabídne čtyřikrát jemnější obraz než 4K nebo zhruba šestnáctkrát jemnější obraz než plné HD (Full HD). Problém při uvádění na trh však je, že nativní 8K obsah, tedy to, co si lze v rozlišení 8K přehrávat, zatím téměř neexistuje. V běžné distribuci ve streamovacích službách a na UHD Blu-ray discích je zatím maximem 4K rozlišení, přičemž standardem je zde stále pouze plné HD rozlišení (Full HD), rok 2020. Pozor – prohlédněte si také navazující pojem RGBW panel. Další informace o rozlišení např. ZDE .

AMR – Active Motion Rate (Toshiba)
Parametr související s obnovovací frekvencí obrazu – viz články Obnovovací frekvence obrazu, a také CMR, MCI, MotionFlow či PMR.

CMR – Clear Motion Rate (Samsung)
Parametr související s obnovovací frekvencí obrazu – viz články Obnovovací frekvence obrazu, a také AMR, MCI, MotionFlow či PMR.

DivX (dále viz XviD)
Kodek pro kompresi videa založený na MPEG-4 formátu.

DLNA – Digital Living Network Alliance (Aliance digitální bytové sítě)
Zkratka označující neziskovou obchodní společnost založenou firmou Sony v roce 2003. Sdružení výrobců, kteří vytvořili standard pro sdílení multimediálního obsahu (fotografie, hudba a video) mezi výrobky spotřební elektroniky. Členem jsou například Sharp, LG, Sony, Toshiba, Panasonic, Philips, Cisco a další výrobci. Norma DLNA umožňuje interoperabilitu (sdílení) digitálních multimediálních zařízení. Najdeme ji od digitálních fotoaparátů, kamer až po herní konzole a právě televizory. DLNA může být bezdrátové (WiFi) i drátové (Ethernet).

Loga digitálních TV DVB vysílání

DVB-T – Digital Video Broadcast-Terrestrial
Digitální vysílání – pozemní. Označení pro nedávný standard pozemního digitálního vysílání. tzn. že televize je vybavena tunerem (přijímačem) standardu DVB-T. Tento standard umožňuje přenášet různou technickou kvalitu dle vysílání (dle datového toku – bitrate a dalších parametrů). Z uživatelského pohledu je důležitější obrazové rozlišení, tedy SD, HD ready nebo Full HD (1920×1080).

DVB-T2 – DVB-T druhé generace
Digitální vysílání – pozemní, druhé generace. V ČR probíhají přibližně od roku 2014 testy DVB-T2 vysílání, zaváděn bude postupně v následujících letech (vysílání DVB-T2 HEVC bylo zkušebně zahájeno 3.6.2015, naplno zahájeno v září 2015), ale DVB-T standard byl ještě po několik let zachován, podobně jako tomu bylo u přechodu z analogového vysílání na DVB-T (k vypnutí dochází postupně mezi lety 2019-2021). DVB-T2 umožňuje vyšší kvalitu přenosu, nebo do určitého pásma vměstnat více kanálů nebo stejný počet kanálů ve vyšší kvalitě. Aktuálně lze doporučit, aby vaše televize měla tuner DVB-T2 (s kodekem H.265 pro Česko), nebo ji po vypnutí DVB-T již nepoužijete (kdo by k nové TV chtěl set top box a další ovladač?) – pozor tedy i u bazarových kusů jen s DVB-T (satelit DVB-S2 nebo kabelovka DVB-C nemusí vyřešit mnohé situace).

Řešíte přechod na DVB-T2 a máte k přechodu další otázky? Zkuste třeba tento článek .

DVB-C – Digital Video Broadcasting-Cable
Digitální vysílání – kabelové. TV přijímač umožňuje příjem pořadů šířených v pásmu určeném pro kabelové televize. DVB-C2 (analogicky k DVB-T2) zatím není zaváděno, zřejmě proto, že v kabelovém pásmu není taková nouze o volné pozice jako v pozemním nebo satelitním vysílání.

DVB-S – Digital Video Broadcasting-Satellite
Digitální vysílání – satelitní. V televizi je integrován přijímač satelitního digitálního vysílání. Aktuálně bývají všechny TV s integrovaným staelitním přijímačem na trhu již osazeny druhou generací, tedy DVB-S2.

DVB-S2 – DVB-S druhé generace
Digitální vysílání – satelitní. V televizi je integrován přijímač satelitního digitálního vysílání druhé generace. Aktuálně bývají všechny TV s integrovaným staelitním přijímačem na trhu již osazeny druhou generací, tedy DVB-S2.

EasyLink (HDMI-CEC)
Průchod signálu dálkového ovladače, Systémové ovládání audia, Systém v pohotovostním režimu, Přehrávání stisknutím jednoho tlačítka.

EPG, Electronic Program Guide
Elektronický průvodce programovou nabídkou obsažený elektronicky v moderní televizi. Televizní program v přístroji. Jedná se o kompletní TV program na několik dní dopředu, obvykle 8 dní, nebo popisy k jednotlivým pořadům.

Full HD
Rozlišení obrazu či videorežim, kdy toto splňuje 1920×1080 pixelů (1920 horizontálně, 1080 vertikálně), označujeme jako Full HD rozlišení. Odovídá zároveň přibližně rozlišení 2,1 megapixelu u digitálních fotoaparátů. Jedná se o vyšší rozlišení, poskytující mnohem detailnější obraz, než předchozí standard HD Ready. Za nástupce pak lze považovat Ultra HD rozlišení. Dále viz např. rozlišení 4K, 8K.

Google Cast
Používejte rozšíření Google Cast spolu se svým chytrým zařízením a využijte vše, co váš Smart televizor umí. Umožní vám tak procházet webové stránky, obsah a aplikace i jejich přenesení na televizor jediným stiskem tlačítka. A nejlepší ze všeho je, že chytré zařízení můžete nadále používat k jiným účelům, zatímco se přenášený obsah přehrává na televizoru.

Google Play™
Obchod Google Play™ nabízí širokou nabídku vysoce kvalitních aplikací a her pro každý věk. V tomto případě jsou optimalizovány pro použití na televizoru a hry vypadají stejně skvěle, jako se hrají. Není třeba zaplňovat doma prostor další herní konzolí; díky univerzálnímu hernímu ovladači u vaší vybrané TV s USB budete snadno navigovat i hrát.

HbbTV, Hybridní TV – Hybrid Broadcast Broadband TV
Hybrid Broadcast Broadband TV (HbbTV) je nová evropská platforma zaměřená na společné využití televizního vysílání a širokopásmového připojení k internetu. Hybridní televize kombinuje televizní vysílání s širokopásmovým internetem. Proto název HbbTV – Hybrid Broadcast (vysílání) Broadband (širokopásmový internet) TV. Platforma HbbTV sjednocuje výrobce přijímačů a vysílatele s cílem interaktivních služeb pro TV různých značek, bez nutnosti, aby divák musel při nákupu televizoru pátrat, která služba mu bude fungovat a která ne. Univerzálnost použití má garantovat logo HbbTV. Je nutné zajištění připojení TV k internetu. Hybridní televize spojuje výhody standardního televizního vysílání s možnostmi příjmu jakéhokoliv obsahu šiřitelného po internetu – to vše na TV obrazovce. Odkazy na text, fotografie, audio či video lze synchronizovat s právě vysílaným pořadem. Informace lze přenášet jen ve výřezu obrazovky, zatímco divák může dál sledovat i TV pořad. Napří. při sledování sportovního utkání si může divák vyhledat průběžné výsledky jiných zápasů apod. K jednotlivým pořadům mohou vznikat další aplikace umožňující divákům hlasovat nebo soutěžit. Vše lze ovládat jednoduše, pouze dálkovým ovladačem.

HD ready logo

HD ready
Rozlišení obrazu, obrazovky 1280×720 px při poměru stran 16:9, nebo 1280×960 px při poměru stran 4:3, které je o mnoho méně detailní, než současný standard Full HD 1920×1080 px nebo nastupující standard Ultra HD. Doporučujeme, kromě malých formátů televizí nebo výprodejových kusů, TV s tímto rozlišením již nepořizovat, ale volit od Full HD a výše.

HDMI (High Definition Multimedia Interface)
Nový standard pro propojování HDTV zařízení, miniaturní konektor má 19 pólů a přenos se děje pouze digitálně, nekomprimovaně rychlostí cca 5GB/s. Video i audio jsou přenášeny jedním kanálem, je zpětně kompatibilní s DVI-D (které je ale bez zvuku), takže je umožněno použít konvertor DVI-HDMI. Stává se nástupcem známého SCARTu. Konektor a kabel standardu HDMI (High Definition Multi-media Interface) je současný standard pro přenos drátového digitálního signálu (audio, video, další signály), umožňující kvalitní přenos obrazu, zvuku, případně internetu mezi zařízeními vybavenými vstupy/výstupy HDMI. Například mezi TV a digitálním fotoaparátem, kamerou, DVD přehrávačem, BD přehrávačem (Blu-Ray), tabletem, netbookem, notebookem, Playstation… U HDMI kabelů bývá rozlišována také jejich generace a přenosová rychlost (kapacita), setkáme se tedy s označením HDMI 1.3, HDMI 1.4, HDMI 2.0 apod. Vyšší číslo značí novější generaci a vyšší přenosový výkon. Zatímco starší verze do HDMI 1.2 zvládaly signál s rozlišením 1920×1080 px, verze 1.3 zvládá rozlišení až do 2560×1600 px, další pak Ultra HD rozlišení, dodatečné datové přenosy atd.

HDR (High Dynamic Range)
High Dynamic Range neboli HDR je pojem označující skokově vyšší počet barev a kontrastu podání obrazu  mezi světlými a tmavými pasážemi a obrázky u moderních plochých TV. Tím je dosaženo o mnoho realističtějšího obrazu.

Chytrá TV, Chytrá televize – viz Smart TV
Smart TV, SmartTV neboli „chytrá televize“ je moderní televizní přijímač připojitelný k internetu. Současné televizory v cenově dostupné kategorii se bohužel již příliš nezlepšují po obrazové stránce, dokonce někdy nastává, že určitá řada televizorů používá méně kvalitní panely než tatáž řada v roce minulém. Výrobci zato bohatě útočí tzv. chytrými funkcemi. SmartTV vtahují diváka do dění a vyžadují interaktivitu. Většina „Smart TV“ dosud využívala speciální jednoúčelové aplikace, tzv. widgety, vyvinuté vždy speciálně jen pro určitou značku přijímačů, což se podlední dobou také mění směrem k víceúčelovosti, případně dohrávání nebo doinstalovávání aplikací (např. Android).

IPS panel – In-Plane Switching panel
Vylepšená technologie pro displeje z tekutých krystalů – LCD, resp. LCD-LED. Řeší hlavní nedostatky a omezení TN displejů (Twisted nematic) v struktuře LCD, včetně vysoké odezvy, malého pozorovacího úhlu a nekvalitní reprodukce barev. Přestože technologicky jde o jiné řešení, svým přínosem má podobný efekt – vliv na kvalitu obrazu, viz OLED displeje.

In Plane Switching – je technologie LCD panelů, která se od TN liší tím, že má elektrody uložené na jedné straně. Tekuté krystaly jsou ve vypnutém stavu vodorovně, vadný pixel tedy zůstává tmavý. IPS displeje mají mnohem lepší pozorovací úhly a lepší barevné podání, než TN panely. Nevýhodou je naopak horší kontrast – pixel není tak dobře zatmaven jako u TN. IPS technologie byla částečně vylepšena a dnes se setkáme prakticky jen s S-IPS (Super IPS), která je principiálně shodná.

LAN, Ethernet LAN
Ethernet je označení pro nejrozšířenější technologii budování počítačových sítí typu LAN (Local Area Network). Pro přístup TV k internetu připojíte běžný počítačový kabel s koncovkou RJ-45. Rozšířenější alternativou je pak připojení přes síť Wi-Fi.

LCD televize, LCD obrazovka, LCD displej – Liquid Crystal Display
LCD televize s CCFL nebo LED podsvícením. LCD displeje pak také najdeme v mnoha zařízeních – od hodinek, kalkulaček, cyklocomputerů až po kopírky nebo lednice. Novější vývojovou verzí LCD displejů pak jsou LCD s LED podsvícením (většinou zančené prostě jako LED televize), které obecně poskytují tenčí konstrukci a v mnoha ohledech lepší parametry a kvalitnější zobrazení obrazu. Viz LED televize.

LED televize, LED obrazovka, LED displej – Led Emitting Diode
LED obrazovka je aktivní zobrazovací zařízení s hlavním aktivním prvkem, světelnými diodami. LED, z anglického Light Emitting Diode), pokrývají celou plochu obrazovky a využívají principu aditivního sčítání barev a toho, že jednotlivý plněbarevný bod obrazovky tvoří právě trojice LED – (RGB – Red Green Blue – červená, zelená a modrá). Lidské oko si pak tuto barevnou kombinaci spojí a vnímá jako jeden bod s výslednou adekvátní barvou. Rozdílnou intenzitou svitu jednotlivých LED diod je dosahováno zobrazení až 68 miliard barev. Pozn.: správnější označení tohoto typu obrazovky by bylo LED-LCD, protože se v podstatě jedná o LCD televizi s LED podsvícením, namísto CCFL trubic. Prakticky umožňuje tenčí provedení, nižší spotřebu a má další lepší parametry, oproti LCD. Podle provedení podsvícení LED diodami rozlišujeme LCD-LED (zkráceně jako LED) na Direct LED (podsvícení jednotlivými diodami za LCD panelem) a Edge LED (zjednodušeně jde o podsvícení bílými LED diodami po obvodu obrzovky a světlo je rozváděno světlovodivou deskou do středu). Edge LED je technologicky jednodušší a levnější technologií, kdy jsou ovládány vždy skupiny LED po okrajích, avšak umožňuje vyrobit ještě o něco tenčí displeje.

Magický dálkový ovladač Magic Remote (LG)
Ovládejte svou televizi i Smart TV snáze a mnohem intuitivněji. Magic Motion ovladač s gyro senzorem umožňuje ovládat televizi za pomoci pohybů ruky. Také je vybaven skrolovacím kolečkem pro snadné prohlížení internetových stránek.

MCI – Motion Clarity Index (LG)
Parametr související s obnovovací frekvencí obrazu – viz články Obnovovací frekvence obrazu, a také AMR, CMR, MotionFlow či PMR.

Miracast
Zobrazte obsah vašeho chytrého zařízení na větší obrazovce vaší TV prostřednictvím technologie Miracast. Bezdrátový přenos obrazu na televizi ze „všech“ mobilních zařízení. Všechna až doposud dostupná řešení byla příliš uzavřená, a tím pádem omezená na úzkou skupinu zařízení, proto vznikl Miracast. Jeho drátová obdoba je systém MHL, ten tedy používá k přenosu mezi zařízeními a TV kabel. Mobilní zařízení musí tuto funkci podporovat.

MHL
Propojení mobilních zařízení s vysokým rozlišení. Umožňuje sdílet obraz z takového zařízení (např. mobilního telefonu či tabletu) na obrazovku televize speciálním kabelem s HDMI. Mobilní zařízení musí tuto funkci podporovat. S MHL je pak možné hrát hry, promítat fotky nebo prohlížet videa a sledovat je komfortně na TV.

MotionFlow (SONY)
Parametr související s obnovovací frekvencí obrazu – viz články Obnovovací frekvence obrazu, a také AMR, CMR, MCI či PMR.

Netflix
Netflix je americký poskytovatel streamovaných médií na vyžádání pro diváky v Severní a části Jižní Ameriky, Karibiku a v části Evropy založený v roce 1997. V 2.polovině roku 2014 měl Netflix předplatitele ve více než 40 zemích světa s plány expanze svých služeb do dalších zemí, mimo jiné i do ČR. Původně Netflix poskytoval filmy pouze na DVD nosičích, které v rámci USA rozesílala poštou. O 10 let později začala firma poskytovat streamování obsahu přes internet.

NTSC
National Television Standards Committee – standartizační komise pro video v USA. Stejným názvem se nazývá způsob přenosu analogové TV v USA (525 řádek v 60 půlsnímcích za vteřinu). Dále viz PAL.

Logo CMR 800Hz

Obnovovací frekvence (obrazu)
Obnovovací frekvence obrazu neboli rychlost vykreslování jednotlivých snímků (pohyblivé TV vysílání pro zachování plynulosti pohybu mívá standardně 25 půlsnímků za sekundu (25Hz – Hertzů), respektive složení jednoho celého obrazu 50Hz. Modernější a vyspělejší klasické TV obrazovky a televize nabízely obnovovací frekvenci 100Hz (dvojnásobek 50Hz, pro stabilnější obraz). Lidskému oku jako základ postačí 50Hz  obnovovací frekvence, přesto pro snížení únavy očí nebo při pohledech z boku (koutkem oka) by byla frekvence 50Hz nekomfortní, lze považovat 100Hz za standard. U moderních plochých televizí bývají uváděny také hodnoty 100, 200, 400, 800 apod, ne vždy se však jedná o srovnatelný údaj.

Obnovovací frekvence obrazu televizorů nás jako parametr provází již od dob klasických CRT obrazovek. U nich značila ovšem něco zcela jiného než u LED (LCD) obrazovek. Pokud je dnes na krabici od televizoru např. napsáno 600 Hz, skutečnost je bohužel, zcela jinde. Reálnou obnovovací frekvenci zobrazovacího panelu tvoří pouze menší část tohoto údaje. Většina z uvedeného čísla frekvence jsou různé výpočty, dodatečné technologie vylepšení obrazu, prostě spíše „marketing“. Výsledné číslo tedy nemá s reálnou obnovovací frekvencí co dělat a zjistit reálnou obnovovací frekvenci obrazovky často není možné. Například viz AMR, CMR, PMR, MotionRate.

OLED televize, OLED obrazovka, OLED displej – Organic Light Emitting Diode
Typ displeje (obrazovky televize) využívající technologii organických elektroluminiscenčních diod. OLED je zkratka z anglického Organic Light Emitting Diode. Nástupnická technologie za LED displeje, avšak s váznoucím vychytáním některých nedostatků, z nichž nejvážnější je pravděpodobně zatím vypalování pixelů při statickém obrazu (informace kterou v době její platnosti nikdo z výrobců oficiálně nepotvrdí a časem bude nedostatek zdokonalen). V případě mobilních telefonů, kde se předpokládá podstatně kratší životnost (nebo morální životnost) je již poměrně rozšířena, zejména jako AMOLED a Super AMOLED. Za zmínku také stojí například ohebný displej FOLED nebo průhledný displej TOLED. Naopak mezi značné výhody OLED displejů patří např. lepší energetická účinnost, lepší jas, širší pozorovací úhly, kratší časová odezva, nižší hmotnost, možnost zhotovení pružných a ohebných displejů či v budoucnosti teoreticky levnější výrobní technologie. Souhrn variant OLED displejů: AMOLED (Active Matrix OLED) – displeje s aktivní matricí, PMOLED (Passive Matrix OLED) – displeje s pasivní matricí, PHOLED (Phosphorescent OLED), WOLED (White OLED), FOLED (Flexible OLED), TOLED (Transparent OLED).

PAL (Phase Alternating Line)
PAL – způsob přenosu analogové TV v Evropě, přenáší se 625 řádků v 50 půlsnímcích za vteřinu. Dále viz NTSC.

PAP – Picture and Picture
Obraz a obraz – funkce kdy lze zobrazit dva stejně velké obrazy najednou. Obrazy bývají doplněny nahoře a dole tmavými pruhy, nebo upraven poměr stran. PAP někdy bývá nabízeno také jako Twin Picture.

Plazmová televize, plazmová obrazovka, plazmový displej, lidově plazma
Plazmová obrazovka, plazmový displej – typ plochého zobrazovacího zařízení v televizorech s velkou úhlopříčkou (80 cm a větší), která je aktuálně na ústupu. Není to tolik z důvodů nevýhody systému, ale také z důvodu prohraného boje s rozšířením LED televizí. Název „plazmová“ je odvozen od použité technologie využívající malé buňky s elektricky nabitými částicemi ionizovaného plynu.

PIP – Picture in Picture
Obraz v obraze – funkce kdy lze kromě obrazu přes celou obrazovku je zobrazeno zmenšené okno s dalším obrazem. Umožňuje sledovat dva pořady nebo zdroje zároveň, například když je očekáván začátek pořadu na jiném kanálu (pak má TV dva tunery), nebo například promítání videa z externího vstupu a zároveň očekávání začátku pořadu TV vysílání. Jedná se o pohyblivý, nikoliv statický obraz. Zvuk bývá řešen výstupem z reproduktorů a zvuk menšího okna například do sluchátek.

Poměr stran (obrazovky, displeje) – 16:9, 4:3, Letterbox, 14:9
Poměr stran obrazovky udává rozměr poměr šířky a výšky obrazu. Aktuálně nejrozšířenější poměr u prodávaných TV je 16:9 (protáhlejší obdélník), dříve obvyklý naopak 4:3 (lidově řečeno měl blíže ke čtverci). V případě záměru promítnutí záběrů vytvořených v jiném poměru stran existuje několik možností přizpůsobení a TV je buď volí automaticky nebo dle uživatelských nastavení, nebo si je uživatel manuálně nastaví až při vysílání formátu. V podstatě může teoreticky volit mezi ořez obrazu horizontálně (nahoře a dole část chybí), častým ořezem vertikálně (chybí pravý a levý okraj), nebo naopak přidáním černých nebo barevných pruhů nahoře a dole, vpravo a vlevo, nebo roztažením obrazu natočeném v poměru 4:3 ale vyplňujícím celou plochu obrazovky 16:9 nebo 14:9 (populární v británii). V mnoha případech divák využije jen cca 75% obrazovky, pokud nesleduje pořad natočený právě pro daný poměr. Obecně se dá vysledovat, že aktuální trend a masovost rozšíření sleduje studiové TV vysílání (např. aktuální zpravodajství). Poměr stran 16:9, případně 14:9 vzniká pro lepší zážitek diváka, obdoba jako v kině (kde je ale obvykle až 21:9), což někteří výrobci televizorů následují top modely v tomto formátu (ale kde pro ně vzít adekvátní obraz?).

Zde je třeba volit velice citlivě kompromis, mezi oříznutím obrazu a formátem Letterbox. Z různých studií plyne, že divák mnohem hůře snáší formát Letterbox, než určitou ztrátu části obrazu na okrajích. Na druhou stranu necitlivý ořez okrajů může zcela znehodnotit umělecký záměr autora díla. Obecně by mělo platit, že při úpravě filmových formátů pro obrazovky 4:3 je vhodné volit formát Letterbox s poměrem stran aktivní části obrazu 16:9 tak, aby majitelé televizorů 16:9 (všechny moderní TV) mohli optimálně využít svou obrazovku a zároveň aby majitelé obou typů televizorů nepřicházeli na krajích o příliš velkou část obrazu.

PMR – Perfect Motion Rate (Philips)
Viz články obnovovací frekvence obrazu, a také AMR, CMR, MCI či MotionFlow.

Pozorovací úhel
Pozorovací úhel nám říká, pod jakým úhlem je možné televizi sledovat, aniž by došlo ke ztrátě kvalitního podání obrazu (změna barvy, šedý film, tmavnutí apod.). Moderní LCD i LED televize nabízí pozorovací úhel téměř 180° (90° je ideální pohled zepředu na panel) – tedy více než dostatečný. Obvyklé udávané hodnoty bývají 170° – 178°. Pozorovací úhel nemívá stejný parametry horizontálně a vertikálně (například rozdíl při vychýlení od 90° a pohledu shora nebo ze strany či zespoda).

QLED
S technologií QLED TV (Quantum Dot technologie) přišla společnost Samsung a technologie vychází z klasické LED obrazovky. Jedná se tedy o zdařilou inovaci stávající LED technologie. Samsung ve svém panelu využívá navíc anorganické krystaly kovových materiálů, QLED tak dosahuje lepší podání barev. QLED panely pokrývají téměř celý barevný gamut DCI-P3 (zobrazí celé barevné spektrum, které je lidské oko schopno vnímat, navíc oproti klasickému LED i z velkých pozorovacích úhlů).

Quantum Dot, Quantum Dots, kvantová tečka
Quantum dots jsou nanokrystaly vyrobené z polovodičových materiálů a jejich tloušťka odpovídá pouhé desetitisícině lidského vlasu. Mohou být vyrobeny z různých prvků, zásadní je však jejich minimální velikost, která jim zaručuje takové fyzikální vlastnosti, jež jsou využitelné v mnoha různých oblastech. Quantum dots v displejích jsou energeticky vysoce účinné světelné diody, založené na anorganických materiálech (na rozdíl od OLED), mají tedy podstatně delší životnost. Využívají svých zajímavých vlastností, poskytují lepší podsvícení než bílé LED. Jedná se o nanokrystaly umístěné v trubici, které dokáží absorbovat světlo jisté vlnové délky a přeměnit je ve světlo jiné vlnové délky, přičemž to dokáží s velmi velkou přesností, než například fosfor. Tvoří tak červenou, zelenou a modrou složku daleko přesněji, aby tyto složky dobře procházely RGB filtry v panelu a obraz byl jasnější. Jejich světlo nám tedy připadá bílé, jako by obsahovalo celé spektrum, ale ve skutečnosti jde o přesně namíchané složky RGB. Technologie využívající kvantové tečky umožňuje u LCD zvýšit zobrazovaný barevný gamut za hranici, pro kterou jsou nyní filmy produkovány. Na základě vlastností byla technologie Quantum dot zkoumána pro využití v solárních panelech, v zařízeních pro bioimaging a také právě v displejích.

RGB Technet iDnes NYV628ed6_profimedia_0255164530RGBok

RGBW, RGBW panel
Jeden obrazový bod (pixel) je standardně složen ze tří subpixelů základních barev (R = červená, G = zelená, B = modrá). U RGB (red – červená, green – zelená, blue – modrá) je tedy obraz tvořen třemi pixely – obrazovými body, z nichž kombinací jejich poměru vzniká obraz. RGBW přidává ještě bílý subpixel. Tuto matici můžete nalézt v některých nižších řadách UHD televizí. Přidání bílého subpixelu může být pro některé výrobce a technologie způsob, jak dosáhnout vyššího jasu i u levnějších panelů. Levnější LCD panely tedy jsou schopné zobrazit HDR signál – obraz s vysokým dynamickým rozsahem jasu. Jenže velikost subpixelů je u RGBW panelu stejná, jako u RGB panelu. Ve stejné úhlopříčce je tedy stejných 24,9 milionu subpixelů. Podle některých interpretací má tak RGBW panel o 25% menší rozlišení, protože každý čtvrtý subpixel nepatří do pojetí pixelu jako „nejmenší jednotky schopné vytvořit jakoukoli barvu ze spektra“. Touto optikou by měl RGBW panel rozlišení pouze 2 880 × 2 160 pixelů (plus 960 bílých subpixelů), tedy jen 3K. Dál viz 4K. Více o této problematice na webu Technet iDnes.cz ZDE.

SCART (z francouzského Syndicat des Constructeurs d’Appareils Radiorécepteurs et Téléviseurs)
Známý 21-pólový SCART konektor lichoběžníkového tvaru používaný pro připojení audio/video zařízení (videa a televize), používaný zejména v Evropě. Největší obliby dosahoval v 90. letech 20. století, s přechodem na technologii HDTV se od něj upouští. SCART kabel je stíněn (pól 21) a umožňuje přenášet více druhů signálu RGB, S-Video a kompozitní video. Nástupcem tohoto rozhraní se stalo HDMI (viz HDMI).

Skype
Aplikace pro telefonování a chatování mezi uživateli Skype. Kvalita přenosu zvuku i obrazu závisí zejména na kvaloitě internetového připojení. Přibližně od roku 2011 patří Skype Microsoftu.

Smart TV, Smart televize, chytrá televize
Filozofie rozšíření funkcí a využitelnosti televize jako centra domácí zábavy. Mezi takové funkce může patřit: Připojení k internetu, Internetový prohlížeč, Aplikace (např. Skype, Videopůjčovny, Archívy TV stanic, Přehrávač videí, Hry, Sociální sítě, YouTube, Fitness aplikace, Předpověď počasí, Přenos obrazu (telefonování) a mnoho dalšího), Správa vlastního obsahu (Promítání fotek, Přehrávání videí – ať již z USB flash, hard disků nebo formou správy cloudových uložišť).

S/PDIF (Sony/Philips Digital Interface)
Zkratka Sony/Philips Digital Interface, specifikace pro digitální přenos zvuku mezi zařízeními spotřební elektroniky, vyvinutý firmami Sony a Philips. Přenos je možný v téměř jakémkoliv formátu (nekomprimovaný PCM, komprimovaný MPEG, AC3, WMA, …) a libovolném počtu kanálů (stereo, 5.1), připojená zařízení musí podporovat příslušný standard. Spojení je možné jedním koaxiálním (cinch konektor) nebo optickým kabelem (F05 konektor) a je jednosměrné. Výhodou digitálního spojení je bezeztrátovost přenosu bez náchylnosti na vznik rušení a šumu jako u analogových přenosů. Využívá se často u DVD přehrávačů a receiverů domácího kina nebo PC karet pro zpracování zvuku a videa.

Spotify (Connect)
Oblíbenou hudbu máte již pravděpodobně i ve svém telefonu – ale neposlechli byste si ji ze silných televizních reproduktorů? Se službou Spotify Connect můžete na televizoru přehrávat Spotify pomocí aplikace Spotify v telefonu na dálku. Stačí stisknout tlačítko přehrávání a hudba se přepne do televizoru. Žádné kabely, žádný nepořádek… posaďte se a relaxujte.

Teletext
Doplňkové informace vysílané spolu s TV vysíláním. Obsahuje osm magazínů (1-8) po 100 stránkách (čísluje se spolu 100-899), které mohou obsahovat i podstránky. Jednotlivé stránky se vysílají sekvenčně stále dokola, proto přístup na ně není okamžitý, ale musí se počkat, až se danná stránka odvysílá. Toto dekodéry eliminují pamětí, kam si je postupně ukládají (záleží ale na velikosti, kolik stránek se jim tam vejde).

Time Shift
Pojem Time Shift se používá pro zpožděná sledování TV vysílání. Funkce která umožní při sledování pořadu nepropásnout úsek, kdy si potřebujete od obrazovky odběhnout, vyřídit telefonát apod. Po stisknutí tlačítka této funkce se obraz zastaví, ale zařízení v pozadí pořad nadále nahrává. Na váš povel pak pokračuje pořad od místa pozastavení. K provedení funkce je třeba mít uložiště, kam se běžící pořad ukládá, např. flash disk, hard disk, paměťová karta nebo interní či externí uložiště.

UHD logo

Ultra HD – Ultra High Definition Television (4K, 8K)
Ultra HD je označení nového standardu zahrnující UHD 4K v rozlišení 3840×2160 px (2160p) a FUHD 8K (4320p), což jsou dva formáty digitálního videa v ultra vysokém rozlišení, v případě 4K se jedná o 4x vyšší rozlišení než předchozí standard Full HD. Aktuální TV vysílání zatím počítá s maximem v rozlišení Full HD, tj. 1920×1080 px, dostupnost videí a pořadů v UHD je zatím spíše otázkou budoucnosti.

USB (Universal Serial Bus)
USB je sériové rozhraní pro připojování externích zařízení k PC, např. klávesnice, myš, tiskárny, skenery, webové kamery apod. Starší verze USB 1.0 a 1.1 s rychlostí 12Mbit/s a novější 2.0 s rychlostí až 480Mbit/s, které je kompatibilní s předchozími verzemi. Současná podoba tohoto rozhraní, tedy USB 3.0, má přenosovou rychlost 5 Gbit/s, a zpětná kompatibilita je opět zachována.

Velikosti úhlopříčky (obrazovky, displeje – udává se v palcích „, nebo v cm)
Jelikož existuje více poměrů obrazovek (viz Poměr stran), udává se velikost obrazovky v rozměru podle její úhlopříčky (nejvzdálenější rohy). Velikost úhlopříčky plochých TV (16:9) bývá nejčastěji (palce, cm, doporučená pozorovací vzdálenost): 32″ 0,98m 1,52m  /  42″ 1,28m 2,04m  /  46″ 1,40m 2,22m  /  55″ 1,67m 2,65m  /  65“ 1,98m 3,14m.

VESA
Zde označení roztečí úchytů na zadní straně televize pro montáž do nástěnného držáku. Např. VESA 200×200 značí vzdálenost otvorů pro šrouby 200 mm.

WebOS – uživatelské prostředí
S přibýváním různých funkcí, položek, aplikací, internetu, streamování (online prohlížení) videa nebo možností nahrávání už několik let zkouší výrobci různé varianty přístupu k ovládání a grafickému rozhraní u chytrých TV. Značka LG přichází s řešením zvaným WebOS. Nové uživatelské rozhraní využívá systém záložek, kdy proti ostatním systémům mají prakticky všech položky stejný význam. Jde o zajímavé řešení, které přiřazuje všem zdrojům stejnou prioritu. Sledování televizního vysílání je jen jednou z mnoha položek, nebo spíše složek, ke kterým má uživatel přístup. V případě LG vhodně ovladatelnost tohoto rozhraní doplňují i pohybové ovladače Magic Motion, nebo lze použít aplikaci LG v telefonu či tabletu.

WiDi – Wireless Display
WiDi je jednoduše řečeno náhrada propojení počítače, notebooku a televize bezdrátovým způsobem. Obě zařízení musejí technologii Wireless Display podporovat. V případě oboustranné podpory WiDi, lze všechny vaše fotografie z notebooku či smartphonu sdílet přímo do vaší LG televize, a to bez kabelů.

Logo Wi-Fi

WiFi – Wireless Fidelity, též WLAN, Wireless LAN
Označení pro bezdrátové sítě v bezlicenčním pásmu. Levné ale výkonné bezdrátové sítě, které nalezneme dnes ve všech noteboocích, netboocích, většině mobilních telefonů a Smartphonů, tabletech, Smart TV, domácích routerech. Jedná se o několik standardů IEEE 802.11, a dalším malém písmenku postupně dle abecedy například a-g (vyšší písmeno značí novější a výkonnější, zpětně kompatibilní generaci).

WiFi Direct
Umožňuje připojení externích zařízení přímo k TV bez potřeby routeru. Obsah se tak streamuje přímo do televize.

XviD (dále viz DivX)
Kodek pro kompresi videa založený na MPEG-4 formátu.

YouTube
YouTube je největší internetový server pro sdílení videosouborů založený v roce 2005, od roku 2008 i v české verzi. Web adresa http://youtube.com . V souvislosti s televizory připojitelnými k internetu a označenými logem nebo vybavenými aplikací YouTube, přináší možnost přehrávání videí z YouTube přímo v televize.

Záznam na USB flash/HDD/paměťovou kartu
V případě, že televize uvádí možnost záznamů obrazu, pozastavení obrazu (např. TimeShift), musí se tak stát na nějaké paměťové uložiště – nejčastěji přes USB konektor na pevný disk nebo flash, případně paměťovou kartu. Často bývá také určité omezení, například pevný disk musí být vyhrazen (zformátován) jen pro záznamy z TV, paměťová karta musí mít určitou kapacitu (např. od 32GB) a nemusí být podporován každý typ.

Životnost LCD, LED, OLED, QLED, plazma televizí
U LCD a zvláště LCD LED televizí není žádný faktor, který by přímo a otevřeně ovlivňoval životnost (jako například plyn u plazmové televize). S velkou pravděpodobností si pořídíte novou televizi z důvodu morálního zastarání (nové trendy a funkce) než z důvodu dosloužení LCD nebo LED/OLED/QLED televize. Prozatím by byla jiná situace u OLED televizí, kde pravděpodobně za neuvedením velkých OLED displejů do komerčního prodeje stojí mj. vypalování statického obrazu – viz OLED.

Ploché televize – vyznejte se v pojmech a zkratkách

Článek – Ploché televize – vyznejte se v pojmech a zkratkách – si klade za cíl pomoci vám v džungli pojmů a označení užívaných výrobci a prodejci u moderních televizí. Našli jste, co jste hledali?

Článek vznikl už v roce 2016 a je průběžně doplňován (naposledy podzim 2019).

Vybraná klíčová slova k článku: 4K, UHD, 8K, FUHD, Full HD, HD ready, SD rozlišení, televize, televizor, obrazovka, pojmy, ploché TV, ploché televize, placatá, placaté, LCD, LED, OLED, QLED, PIP, plazma, plasma, RGB, RGBW, wi-fi, XviD, WiDi, VESA, SCART, úhlopříčka, USB, vysvětlení.