7 tipů, jak (v dnešní době) našetřit na vlastní nemovitost

3572

Řada Čechů toužících po vlastním bydlení si nemůže dovolit financovat pořízení rodinného domu či bytu z vlastních úspor. Jedinou cestou k vlastnímu bydlení pro ně zůstává hypotéka. Často ale je cesta k hypotéce velmi „trnitá“, díky neustále se zvyšujícím cenám nemovitostí i rostoucím úrokovým sazbám. Našetřit si na vlastní dům či byt takzvaně od nuly je dnes s průměrným příjmem prakticky nemožné. Šanci mají pouze lidé s výrazně nadprůměrnými příjmy. I ti ovšem musí najít vhodný způsob, jak vyrovnat krok s rostoucími cenami nemovitostí. My vám poradíme, jak vše zvládnout a dostat se k vlastnímu vysněnému domu či bytu v článku 7 tipů, jak (v dnešní době) našetřit na vlastní nemovitost.

Jde o vytrvalostní běh a není to pro každého

Pokud se výše vašeho výdělku pohybuje okolo průměrné mzdy, máme pro vás špatnou zprávu – na vlastní bydlení za celý svůj aktivní pracovní život neušetříte. „Tento fakt potvrzuje například i analýza Modré pyramidy, podle které ušetříte na vlastní byt při průměrné mzdě za necelých 56 let (pozn. o započítání nákladů na život).

Nejhůře dostupné jsou dnes podle zmíněné analýzy nemovitosti v hlavním městě, kde je na nový byt potřeba 147 průměrných pražských platů. Nejdostupnější jsou nemovitosti v Ústeckém kraji, kde si vystačíte se 46 průměrnými platy,“ říká hypoteční specialistka Veronika Hegrová z Hyponamiru.cz.

A jak našetřit, když je z čeho? Nechte se inspirovat našimi tipy, které vám pomohou ušetřit na vlastní nemovitost.

7 tipů, které vám pomohou ušetřit na vlastní nemovitost

Kalkulačka účtenka účty peníze úspory (Pixabay)

1. Na vlastní bydlení začněte spořit co nejdříve
2. Maximalizujte výši svého příjmu
3. Veďte si domácí účetnictví a omezte veškeré zbytečné výdaje
4. Po dobu spoření se vyhněte drahým pronájmům
5. Hledejte příležitosti pro tvorbu finančních zásob (svatební dary, prodej nepotřebných věcí, dědictví)
6. Ve fázi spoření se snažte úspory co nejlépe zhodnocovat (např. pomocí stavebního spoření, podílových fondů a ostatních investičních nástrojů)
7. Hledejte příležitosti k výhodné koupi nemovitosti

Ceny nemovitostí rostou, investice do nich zhodnotí peníze

Pokud peníze odkládáte stranou na koupi rodinného domu či bytu, není až tak důležitá obecná míra inflace, ale především růst cen nemovitostí. Jen za posledních pět let ceny nemovitostí vzrostly přibližně o 85 procent. Z těchto dat tedy vyplývá, že dostupnost vlastního bydlení se rok od roku zhoršuje. Kdo dal před šetřením na vlastní nemovitost přednost hypotéce, vydělal.

Kde nejlépe zhodnotit úspory?

Každý, kdo se snaží na nemovitost našetřit, měl by hledat vhodný nástroj k uchování hodnoty úspor. Výnosy na spořicích a termínovaných vkladech jen stěží srovnají krok s inflací. Na druhou stranu ovšem poskytují jistotu, že o vloženou částku nepřijdete. K překonání inflace je možné využít rizikovější investiční produkty, jako jsou například smíšené či akciové podílové fondy nebo ETF (burzovně obchodované fondy). U nich je ovšem třeba zvážit riziko a dopady případné ztráty hodnoty investice (pozn. vložené částky).

Naděje v podobě družstevního bydlení

„V posledních letech sílí snahy o další rozvoj družstevního bydlení, které má za cíl zajistit kvalitní a finančně dostupné bydlení pro širší populaci. Již nyní vzniká v Česku několik zajímavých projektů, které mohou být alternativou ke koupi vlastní nemovitosti. Družstvo si sjedná u banky úvěr na výstavbu bytů, který postupně splácí ze získaného nájemného. Po splacení tohoto úvěru si budou moci členové družstva byty převést do osobního vlastnictví,“ dodává Veronika Hegrová z Hyponamiru.cz.