Jak pečovat o pergolu nebo stínění po zimním spánku?

937
Isotra - realizace DSC 2611

První jarní dny lákají zahrádkáře do jejich království, aby se pustili do péče o rostliny všeho druhu. Naši pozornost si ovšem zaslouží i terasa, včetně pergoly, nebo venkovní stínění domu. Naštěstí, pokud zvolíme správné produkty, údržba není nijak náročná. Na co bychom měli dohlédnout a jakým chybám se vyvarovat, abychom jim prodloužili životnost? To si povíme v článku „Jak pečovat o pergolu nebo stínění po „zimním spánku“?“.

Bioklimatické pergoly – doporučení

Díky pergole nemusíme čekat na letní sezónu, abychom si užili pohodu na čerstvém vzduchu s výhledem do zahrady. Aby se nám na terase dobře odpočívalo, pustíme se do jarního úklidu a vymeteme z ní všechny nečistoty, od spadaného listí přes kamínky až po prach, které se během zimního období na povrchu usadily. Velkou oblibu si v posledních letech získaly bioklimatické pergoly s možností variabilního nastavení lamel.

Isotra - bioklimatická hliníková pergola

„I když bioklimatická pergola Artosi, obzvlášť se zabudovanými screenovými roletami po stranách, výrazně prodlouží sezónu pobytu na terase, tak ji nemůžeme považovat za zimní zahradu. Lamely doporučujeme na zimu před sněhovou nadílkou nechat otevřené tak, aby příliš velká vrstva sněhu materiál zbytečně nezatěžovala,“ vysvětluje Aneta Paroulková z opavské společnosti ISOTRA. Právě mezerami mezi lamelami pak mohou napadat nečistoty, kterých je třeba se zbavit. Usnadnit práci při úklidu terasy nám může zahradní vysavač i vysokotlaký čistič.

Dřevěné pergoly – základní tipy na údržbu

Isotra - dřevěný přesah střechy a zastínění

Máme-li dřevěnou pergolu, je vhodné ji pravidelně ošetřovat. Na jaře proto aplikujte ochranný nátěr. Životnost prodlouží, když dřevo na zimu zakryjete plachtou.

Péče o hliníkovou pergolu moc času nezabere

Isotra - realizace hliníkové pergoly DSC 2611

U hliníkových pergol taková péče není zapotřebí. „Pro uchování pergoly v dobrém stavu ji dvakrát ročně, tedy na jaře a před zimou, vizuálně zkontrolujeme. Očistíme od nečistot, prachu nebo smogu měkčeným vlhkým hadříkem. Silnější znečištění může být odstraněno běžnými čisticími prostředky na lakované povrchy automobilů. Zkontrolujeme utažení všech šroubů a spojovacích prvků. Gumové těsnění ošetříme přípravkem k tomu určeným – například silikonovým sprejem. Průběžně odstraňujeme hrubé nečistoty jako větve z lamel střechy pergoly a kontrolujeme a čistíme odtokové kanálky, zejména od listí, aby nedocházelo k jejich ucpání,“ radí odbornice Aneta Paroulková.

Zkontrolujte venkovní stínění a dejte ho „do pucu“

Ani kvalitní venkovní stínění nevyžaduje mimořádnou údržbu nebo mazání ovládacích mechanismů. Při běžném znečištění jen pravidelně otíráme povrch výrobku prachovkou nebo navlhčenou měkkou textilní tkaninou či houbou a vždy vytřeme dosucha. Používáme pouze mýdlové roztoky bez chemických přísad, o teplotě do 30°C. Po zimě se pak doporučuje provádět pravidelnou kontrolu a údržbu venkovních žaluzií a rolet. Na co se u venkovního zastínění zaměřit?

Isotra - venkovní zastínění

Zkontrolujte trvalé funkce žaluzií nebo rolet, jako je rovnoměrné vytahování a spouštění, dále stav a míru znečištění lamel, opotřebení ovládacích zařízení, opotřebení vytahovacích pásků a žebříků, stav vodítek, vodících lišt a vynašečů, správnou funkci koncových spínačů i hlučnost chodu,“ doporučuje Aneta Paroulková.

Pokud jste majiteli screenových rolet, stačí pravidelné jemné kartáčování, slabě nastavený ruční vysavač, navlhčená měkká textilní tkanina či houba nebo opláchnutí povrchu čistou vodou. Před sezónou zkontrolujeme, zda se roleta správně rozvíjí a navíjí, dále jestli správně fungují koncové spínače a jaký je stav krytu, případně provedeme vyčištění tkaniny. Všechny tyto věci kontrolujeme také na konci sezóny, tedy na podzim, až budeme vše opět ukládat k „zimnímu spánku“.

Vyhněte se agresivním čisticím prostředkům

Někdy člověk ve snaze zajistit pergole či venkovnímu stínění co nejlepší péči může nadělat víc škody než užitku. „Na očistění konstrukce pergoly nepoužívejte agresivní čisticí prostředky jako organická ředidla, rozpouštědla, čistící pasty a písky a silné alkalické čisticí prostředky. Cokoli, co by mohlo poškodit hliníkový povrch nebo látku určenou do exteriéru,“ varuje Aneta Paroulková. Také u čištění screenových rolet se agresivním prostředkům vyhýbáme. Používáme pouze mýdlové roztoky bez chemických přísad. U lehkého znečištění stačí 5% mýdlový roztok a teplota vody do 20°C, při středním až silném znečištění využijeme 10% mýdlový roztok a teplotu vody do 30°C.