Podle aktuálních dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) stavební výroba ve třetím měsíci letošního roku meziročně přidala 8,2 procenta. Nutno ale zdůraznit, že srovnávací základna s loňským rokem byla příliš nízká. Že stavebnictví brzdí, ukazuje meziměsíční srovnání. Březnová stavební produkce totiž v porovnání s letošním únorem klesla o 3,7 procenta. A bude hůř.
Válka na Ukrajině, v zemi která patří k zásadním dodavatelům materiálů používaných ve stavebnictví, se v březnu do statistik příliš projevit nedokázala. Vojenský konflikt na Ukrajině odkryl dva dlouhodobé problémy českého stavebnictví. Jsou jimi výrazná závislost na ukrajinských pracovnících a dodávkách potřebných materiálů z této napadené země. Na trhu se už projevil kritický nedostatek některých zásadních věcí, jako je například ocel do výztuží staveb. Sehnat ji se často nedaří ani největším stavebním firmám se zavedenými dodavatelskými řetězci, protože ty současná válka přetrhala.
Stále více problematickou se ukazuje také dlouholetá závislost na pracovnících z Ukrajiny. Někteří zaměstnanci už dostali povolávací rozkaz, další na něj čekají. Pokud všichni odejdou, bude prakticky nemožné je nahradit. Češi o jejich dělnická místa zájem nemají a nemají pro ně ani potřebnou kvalifikaci. Hromadný odchod ukrajinských pracovníků by prakticky zastavil výstavbu většiny velkých staveb u nás.
Stavebnictví reaguje se zpožděním, každopádně ale nebude lépe
Některé velké stavební firmy, které jsou přitom tahounem celého sektoru, už anoncovaly zpoždění aktuálních staveb, jiné odstupují od vysoutěžených státních zakázek na infrastrukturu. V tomto ohledu proto příliš optimisticky nepůsobí ani statistika zahájených bytů, kterých podle ČSÚ v březnu v celé ČR meziročně přibylo 44,7 procenta. Naopak dokončilo se o 3,4 procenta nových bytů méně. Nejvíce bytů v rámci nové výstavby začaly firmy v březnu stavět ve Středočeském kraji (775 zahájených bytů), následuje Praha (704 zahájených bytů) a Jihomoravský kraj (430 zahájených bytů). Otázkou je, kolik z nich stihnou stavební firmy dokončit včas.
Stavebnictví na vnější podněty většinou reaguje s mírným zpožděním, je proto jasné, že i současné problémy se ještě více prohloubí. Pokud k nedostatku pracovníků a stavebního materiálu přidáme také neustále rostoucí ceny jak prací, tak i právě materiálu, dostaneme pěkně výbušný koktejl. Obávám se, že nás následující měsíce nic pozitivního nečeká, naopak stavebnictví bude opět hledat své dno.
Komentář RNDr. Evžena Korce, CSc., generálního ředitele a předsedy představenstva EKOSPOL a.s.
Další články
- 2022: Stavebnictví čeká nejspíš náraz, v únoru papírově rostlo
- Byty dále zdražovaly, dle regionu meziročně o 16 – 61…
- Stavební a zahradní veletrhy a výstavy 2022 v ČR
- Stavebnictví a zdražování – rekonstrukce, urychlení staveb i odstupování od…
- I starší dům může být více ekologický a nákladově úspornější…
- Pád českého stavebnictví se prohloubil, červnová produkce klesla o desetinu
- Růstový trend starších domů i bytů pokračuje, v Praze ceny…
- Ikonický radiátor Zehnder Tetris získal prestižní Red Dot Design Award
- 3 tipy na úsporné praní. Šetří peníze i energie
- Výsledky soutěže o nejlepší návrh koupelny s radiátory Zehnder 2024
- Chcete si pořídit skleněnou stříšku nad vchodem? Poradíme Vám na…
- Investování: Jak se dnes bydlí v pravém francouzském zámku?