Tipy na zajímavé „recy“ věci – teepee, domeček pro panenky a závěsná lampa

1097
Teepee 15 - Marika Mánková - balakrylrecyveci.cz

Spoustu věcí skončí na skládkách zbytečně. 1 člověk = 560 kilo odpadu ročně. Naklonujte se 7x a přibližně tolik komunálního odpadu připadá na každého obyvatele České republiky, na každého z nás. To, co někteří mají za odpad, považují kreativní lidé za poklad pro svoji tvorbu. Tyto nápady a originální projekty je dobré podporovat. Více v článku „Tipy na zajímavé recy věci – teepee, domeček pro panenky a závěsná lampa“.

Tradiční soutěž Balakryl RECY věci letos nemohla naplno proběhnout, přinášíme vám tedy alespoň další 2+1 nápadité postupy. V nich jsme se zaměřili na výrobky pro děti – domeček pro panenky i figurky hrdinů, teepee pro malé indiány a indiánky, a jednu praktickou lampu. Připojíme fotopostupy a podrobný popis, jak na to.

V minulosti jsme také psali o podobném využití starších věcí a jejich druhém životě, v článku Recyklovaná krása.

Jak na teepee pro děti

Vhodný materiál: palubky, laťky, garnyžové tyče, spojovací materiál, látka na stříšku, barvy Balakryl UNI mat

Nářadí: úhelník, tužka, svěrky, dláto, kladivo, vrtáky a korunkový vrták příslušného průměru, přímočará pila, aku vrtačka, spojovací materiál – vruty

[Best_Wordpress_Gallery id=“4″ gal_title=“Teepee“]

Postup v 10 krocích:

  1. Podle délky prken si nejprve dobře rozměřte podsadu stanu. Doporučujeme použít palubkové obložení, které je už z výroby opatřeno spojem na pero-drážku.
  2. Na papír si předkreslete konečnou podobu stanu – rozměřujte a zapisujte si rozměry všech dílců. Stále platí, že pečlivé plánování vám ušetří spoustu času i práce v dalších krocích.
  3. Na kraje desek si narýsujte umístění výřezu na přeplátování – jednotlivé spoje na každý roh. Stejný krok opakujte u všech desek. Nezapomeňte, že každý pár desek má horní a spodní pozici výřezu a není to pak možné zaměnit!
  4. Palubky nařežte na požadovanou délku a vyřežte otvory na přeplátování. Nejlépe se vám to bude dělat s použitím přímočaré/kmitací pily.
  5. Do latěk určených na jehlanovou konstrukci vyvrtejte vykružovacím/korunkovým vrtákem otvor určený pro garnyžovou tyč (otvor odpovídá průměru tyče). Tyč drží jak tvar konstrukce jehlanu, tak stanovou textilii.
  6. Vršky krátkých desek na vstupu do stanu zaoblete kvůli bezpečnosti. Výborně vám k tomu poslouží rádius plechovky Balakrylu, která nahradí kružítko. Zakreslenou oblinu vyřežte přímočarou pilou.
  7. Palubkové desky stačí před natíráním jen lehce zbrousit brusnou houbičkou. Výrazněji obrousit potřebují ostré hrany vzniklé řezáním. Pomocí válečku a rychleschnoucích krycích barev Balakryl UNI mat natřete ve 2 vrstvách nejprve béžovým odstínem vnitřní stranu prken a poté žlutě jejich vnější část. Takto natřete všechny díly konstrukce podsady i stříšky.
  8. Až barvy zaschnou, složte dohromady konstrukci podsady. Spoje složíte pomocí přeplátování plus právě zde využijete spoj pero-drážka u palubkového systému. Jako poslední vložte krátké díly s oblinou.
  9. Na řadu přichází připevnění stříškových latěk. Na spodním konci (cca 2 cm od kraje) si předvrtejte otvor, přiložte za přečnívající venkovní kraje podsady a přišroubujte vrutem tak, aby se nahoře kruhové otvory pro garnýžovou středovou tyč překrývaly.
  10. Posledním krokem je výroba látkového potahu. Vyberte lehkou a prodyšnou látku. Látku si předem vyperte, jelikož se po prvním praní často srazí. Na šicím stroji ušijte tunýlek pro garnýžovou tyč. Šijte tak, aby tunýlek tvořil střed po celé délce stříšky. Tunýlkem provlečte garnýžovou tyč. Tu pak vložte už s navlečenou látkou do připravených otvorů stříškové konstrukce. Na konce látkové stříšky našijte ještě 2 proužky z téže látky, uvažte je kolem spodních hran latěk a máte hotovo.

Autorka řešení teepee – Marika Mánková, vítězka ceny poroty

Marika žije pro interiérový design, který také vystudovala, a současně pořádá kurzy designu. Kromě toho se věnuje zahradní architektuře a floristice. V roce 2018 získala v soutěži Balakryl RECY věci cenu poroty za svého „krotitele světla“.

Jak na domeček pro panenky

Vhodný materiál: plastová přepravka, ústřižky textilií, umělý mech, papírové tapety, zbytky prken, barvy Balakryl UNI mat, pojezdová kolečka

Nářadí: tavná pistole, řezák, aku vrtačka, modelářská frézka, lepidlo, štětce

[Best_Wordpress_Gallery id=“6″ gal_title=“Domeček pro panenky“]

Postup v 5 krocích:

  1. Nejprve je potřeba si dobře rozvrhnout a rozkreslit postup.
  2. Pomocí modelářské frézky zarovnejte dno domečku, abyste tam mohli dobře vložit dřevěnou desku s kolečky.
  3. Na dno přepravky nejprve dejte dřevěnou výztuž a pomocí aku vrtačky a vrutů připevněte do výztuže kolečka. Kolečka zakoupíte v běžných hobby obchodech či na e-shopech.
  4. Mezipatro domečku tvoří smrková deska. Tu natřete rychleschnoucí a vodou ředitelnou krycí barvou. My jsme použili bílý Balakryl UNI, protože u něj máte jistotu, že je barva pro děti zcela bezpečná, jelikož splňuje velice přísné normy na obsah škodlivých látek (EN 71-3). Navíc s ní můžete natřít nejen dřevo, ale i plast a další materiály.
  5. Tenkým vrtákem si předvrtejte otvory skrz plastovou mřížku bedýnky a následně pomocí vrutů připevněte dřevěnou desku (patro domečku). Tu doporučujeme dát i na dno přepravky.

Tip: Použít můžete také dřevěnou bedýnku. Podlahu domečku můžete zútulnit zbytkem koberce nebo jakoukoli látkou a přilepit lepidlem. Na doplňky použijte např. umělý mech nebo zbytky tapet.

Tip pro třetí život domečku: Až děti vyrostou a domeček se omrzí, kompozit vám posluží jako praktický noční či odkládací stolek.

Autorka řešení domečku pro panenky – Nikola Finkeová, vyznavačka minimalismu a upcyclingu

Nikola si upcycling zamilovala už na střední sklenářské škole, kde zachraňovala vyhozené sklenářské součástky. Věnuje se mu ve své práci v ekologicky zaměřené reklamní agentuře i ve volném čase. Ráda tvoří interiérové doplňky a renovuje starý nábytek. Pro její výrobky hraje důležitou roli účel – mají zpříjemňovat naše každodenní rituály a prostor kolem nás.

Jak na závěsnou lampu

Recyklovaný materiál: stínidlo lampy, kovová kladka, dřevěný baldachýn (krytka kabelu na strop), hliníková podložka (chladič), dřevěná součástka do stínidla

Nový materiál: Balakryl UNI mat (odstín bílý a červený), kabel 230 V potažený jutovou textilií, objímka E27, LED žárovka Edison, klícka na žárovku (kapka), euro/flexo kabel 230 V, závitová dutinka prům. 10 mm (vše koupíte v elektru nebo online)

[Best_Wordpress_Gallery id=“8″ gal_title=“Lampa – recy věci“]

Postup v 10 krocích:

  1. Dopředu promyslete každý krok výroby a dejte si dohromady všechen potřebný materiál. Pokud si nebudete jisti správným postupem, doporučujeme ho konzultovat se zkušeným elektrikářem a nakupit pouze normovaný elektromateriál.
  2. Než začnete natírat, všechny recyklované díly (kovové stínidlo lampy a kladku) nejprve důkladně očistěte od rzi a nečistot drátěným kartáčem a smirkovým papírem. Nezapomeňte na odmaštění lihem.
  3. Na vnitřní část stínidla použijte spíše světlou barvu, aby odrážela světlo žárovky. Tmavé a matné barvy světlo pohlcují. Vnitřní stranu svítidla natřete bílou krycí barvou Balakryl UNI alespoň ve 2 vrstvách v rozestupu 4 hodin. Pokud natíráte starší předměty, doporučujeme použít nejprve podkladový antikorozní nátěr Balakryl Antikor. Po zaschnutí natřete stejným postupem venkovní část lampy. Antonín zvolil svůj oblíbený červený odstín.
  4. Pak se můžete pustit do natírání očištěné kladky, opět v červené barvě. Nenatírejte však vnitřní žlábek kolečka, aby nedošlo k zabarvení jutového el. kabelu.
  5. Jutový kabel protáhněte kladkou a zkuste si jeho přibližnou pozici a zauzlování. Kladku pak ponechte s protaženým kabelem.
  6. Nyní přichází na řadu příprava elektrického kabelu pro objímku. Jutovou část lana rozpleťte a odstřihněte tak, aby vám vyčnívaly z konce 2 potřebné kabely pro zapojení – hnědý (L) a modrý (N). Konce těchto kabelů odizolujte, doporučujeme je zacínovat pájkou. Pokud nevlastníte pájku, můžete konce měděného svazku drátků pouze stočit pomocí prstů jedním směrem a tím svazek zpevnit.
  7. Pro upevnění objímky do svítidla použijte hotový díl, kterým protáhnete kabely L a N. Kabely protáhněte kompozitem, pak je připojte do vnitřní sběrnice objímky a sešroubujte dle návodu výrobce objímky.
    Tip pro pokročilé: Místo koupeného dílu si pro upevnění objímky do stínidla můžete jako Antonín vyrobit vlastní dřevěnou „hrušku“. Nakreslete si budoucí tvar na kousek dřeva. Až docílíte broušením konečného tvaru, provrtejte skrz po podélné ose a vtlačte trubičku se závitem a chladič – hliníkovou destičku kruhového průměru s vnitřním otvorem uprostřed pro provlečení závitovou trubičkou.
  8. Do obruby stínidla vyvrtejte 3 otvory asi o průměru 3 mm (zvolte vruty vhodné délky). Doporučujeme délku vrutů max. 15 mm, aby vrut nepoškodil kabeláž. Nasaďte na stínidlo a přišroubujte. Vše provádějte s nejvyšší opatrností! Pak si vyberte vhodný baldachýn (stropní krytku) a jeho otvor upravte na tloušťku jutového kabelu a protáhněte.
  9. Nyní je potřeba vyzkoušet funkčnost elektrifikace. Druhý konec kabelu připravte stejně jako v kroku 6. Pomocí elektrikářské svorkovnice nebo wago-svorek připojte k flexo kabelu (opět dodržte zásadu hnědý kabel L na hnědý a modrý kabel N na modrý), našroubujte žárovku do objímky, připojte do zásuvky a vyzkoušejte, zdali svítí. Buďte opatrní a stále myslete na to, že pracujete s napětím 230 V!
  10. Z klícky na žárovku odšroubujte šrouby na dotažení, opatrně klícku rozevřete, nasaďte přes žárovku na objímku a opět utáhněte šroubem jisticí klec kolem objímky. Lampa je hotova.

Antonín Wenzel, mistr upcyclingu

Také jste si oblíbili upcycling neboli přeměnu odpadu na nové věci? Mladý designér Antonín Wenzel žije tématy recyklace, světla a udržitelného životního stylu. Nabourává klišé, že design znamená pouze vytváření líbivých věcí. Do projektu Balakryl RECY věci se zapojil hned od začátku, kdy na workshopech radí a pomáhá soutěžícím při vzniku výrobků.

Více informací a inspirace najdete na www.balakrylrecyveci.cz.

Značka Balakryl

Balakryl

Dnes již legendární značka nátěrových hmot Balakryl se zrodila v polovině 80. let min. století. Na konci roku 1985 byla v závodu Tebas zastavena výroba rozpouštědlových barev a výrobní program se zaměřil na ekologické disperzní nátěrové hmoty. Raketový start zaznamenaly v roce 1987, kdy byla představena nová barva – Balakryl V 2045, která si brzy získala velkou oblibu u zákazníků. Od 6. dubna 2009 patří značka Balakryl pod křídla společnosti PPG.

Balakryl, to jsou ekologické a vodou ředitelné barvy. Na ekologii nám ohromně záleží, a proto jsme propojili kreativní přístup a snahu o snížení zbytečného plýtvání.

Věříme, že tak motivujeme další následovníky, aby prodlužovali život věcí a snižovali tak množství odpadu. Pojďte do toho s námi!

Balakryl a ekologie

Když jde o ekologii, máme v Balakrylu vždy jasno. Nejenže důrazně prosazujeme ekologický přístup ve výrobě, ale zároveň se snažíme inspirovat k dodržování pravidel ochrany životního prostředí další výrobce. Ve srovnání s konkurencí najdete v našem portfoliu nejvíce produktů, které ministerstvo životního prostředí certifikovalo jako ekologicky šetrný výrobek.