Jaké barvy zvolit do obývacího pokoje?

13368

Obývací pokoj je místo, kde se schází celá rodina i kam zveme návštěvy. A proto bychom mu měli věnovat patřičnou pozornost. Barvy nás ovlivňují více, než si myslíme. Máme pro vás tipy, do jakých barev ladit obývací pokoj. Více v článku „Jaké barvy zvolit do obývacího pokoje?“.

Nejlépe vypadá obývák v neutrálních odstínech, které oživíte jednou výraznou barvou. Jaké odstíny zvolit záleží nejen na vašich preferencích, ale také na rozměrech obývacího pokoje, nábytku a na tom, jakého dojmu chcete docílit.

Obecně volte tlumené odstíny, které se dají dobře kombinovat. Řadíme mezi ně béžovou, šedou, bílou a černou. Ale s černou opatrně – pokud to s ní přeženete, pokoj bude vypadat ponuře.

Doplňky pak můžete zvolit ve vaší oblíbené barvě, i pokud je výraznější. Díky tlumenému základu si můžete být jisti, že výsledný dojem nebude přehnaný.

Útulnější pokoj díky teplým odstínům

Pokud zvolíte teplé odstíny, dosáhnete útulnějšího dojmu. Pokud je obývací pokoj větších rozměrů, tak tento tip rozhodně využijte. Rozlehlé prostory obecně nepůsobí příliš útulně.

Základem by tedy měly být odstíny béžové a nábytek především dřevěného vzhledu. Pokud dekorace zvolíte v odstínech žluté a oranžové, tak obývací pokoj bude působit prosluněně. Při výběru osvětlení volte měkké zářivky teplých odstínů.

Malý obývací pokoj potřebuje světlé odstíny

Pokud máte obývací místnost menších rozměrů, volte světlé odstíny, které pokoj opticky zvětší, projasní a provzdušní. Ovšem to neznamená, že obývací pokoj musí být sterilně bílý – to by se v něm cítil dobře málokdo.

Stěny by vždy měly být ve světlejším odstínu než podlaha. Na nábytku či obývací stěně vypadá dobře bílá a světlé dřevo. Černému nábytku se rozhodně vyhýbejte.

Efektně vypadá obývací stěna ze dvou barev, třeba světlé dřevo a bílá v kombinaci s bílou zdí.

Obývací stěna je řešením pro velké prostory

Větší prostory je dobré opticky zaplnit, aby pokoj nepůsobil prázdně neobydleně. Velmi vhodné jsou obývací stěny, které zároveň plní funkci nejvýraznějšího kousku místnosti.

Nemusíte se bát ani tmavších odstínů a barev. Stylově působí tmavé dřevo v kombinaci s vínovou.

Inspirujte se feng shui

Feng shui chápe obývací pokoj jako místnost příležitosti a potenciálu, ve které se spojuje několik aspektů života – včetně kariéry a vztahů. V dobře navrženém obývacím pokoji bude mít váš host pocit jistoty, co se týká vás, ale i jeho pobytu ve vašem domě.

Měli bychom se tedy vyhýbat příliš divokým barevným kombinacím, ale také extrémně světlým barvám, nebo dokonce obývacímu pokoji sladěnému do jedné barvy.

Pokud si nejste jisti, použijte barvy půdy a písku, které přinášejí rovnováhu ve vztazích. Pískové odstíny doplňte například hnědou a zelenou, zlepšující vitalitu, zdraví a prosperitu.

Ve feng shui obývacím pokoji by měl být dostatek světla. Tmavé rohy a zákoutí by měly být prosvětleny kombinací jasných barev, rostlin, zrcadel nebo světel.

Zkuste se inspirovat a znatelně pocítíte rozdíl oproti tomu, když barvy volíte namátkově.

Nechte si poradit

Každý obývací prostor je ale specifický, a ne vždy jde využít obecné rady.

Pokud vybavujete obývací pokoj a nejste si jistí, jaké materiály a barvy sladit, nebojte se obrátit na tým Nábytku Aldo, který vám poradí, jak vytvořit obývací pokoj, který se stane ozdobou bytu po dlouhou dobu.