Klimatizace – nástěnná nebo mobilní? Podle čeho se rozhodnout?

1332
Pohoda s klimatizací (Pixabay)

Ne každý bydlí v domě, kde i ve chvíli, kdy venku stoupají teploty do závratných výšin, je příjemně. Ti ostatní hledají způsoby, jak se v létě zchladit a z nepříjemně vysokých teplot v interiéru se nezbláznit. Nejlepším, a hlavně nejúčinnějším, řešením je v tomto případě klimatizace. Existují dva typy klimatizace – nástěnná nebo mobilní. Obě mají svoje výhody i nevýhody, u obou ale platí, že jsou velice účinné a ani s jednou nemůžete sáhnout vedle. Jelikož ale jejich pořízení není úplně nejlevnější, je nutné nákup pořádně promyslet, než se rozhodnete pro jeden z typů. Více v článku „Klimatizace – nástěnná nebo mobilní? Podle čeho se rozhodnout?“.

Tepelný komfort a čistý vzduch

Nástěnná i mobilní klimatizace přináší rychle úlevu od vysokých vnitřních teplot. Chladí téměř okamžitě po zapnutí. Oba typy navíc mají soustavu filtrů, takže fungují podobně jako čistička vzduchu. Skvěle si poradí s bakteriemi, alergeny, nečistotami a díky tomu, že snižují vlhkost vzduchu, zabraňují také vzniku nebezpečných plísní.

Stavební úpravy vs rychlost použití

Nástěnná klimatizace v bytě (foto Pexels)

Nástěnná klimatizace stojí více peněz a relativně draho vyjdou i stavební úpravy, které jsou s ní potřeba. Skládá se z vnitřní a vnější jednotky.

Mobilní klimatizaci stačí jen zapnout a dát hadici, která vypouští teplý vzduch, z okna. To je zároveň ale i její velká nevýhoda, protože zabírá prostor a musí stát v blízkosti oken. Ne ale každý může v bytě dělat stavební úpravy, a tak po tomto typu sahají často lidé, kteří jsou v nájmech či bydlí v historických budovách. Pro mobilní klimatizaci mluví i rychlost pořízení. Kdo chce vyřešit problém s horkým vzduchem hned a nechce čekat na stavební úpravy, které vyžadují ruce odborníka, dá přednost mobilní klimatizaci.

Mobilní klimatizace Sencor, vývod přes okno

Mobilní pro lepší manipulaci

Velkou výhodou mobilní klimatizace je, že je prostě mobilní. Díky kolečkům se dá přesunout do té místnosti, kde je zrovna nejvíce potřeba. Vystačí vám tedy na celý dům jedno zařízení, zatímco v případě stacionární jednotky je vhodné mít v každé místnosti jednu.

Mobilní klimatizace Sencor, jednotka

Správný výběr a správné použití je základ

Ať již se rozhodnete pro jakýkoliv typ klimatizace, nezapomeňte ho používat správně. Rozdíl mezi vnitřní a venkovní teplotou by neměl být vyšší než šest stupňů.

Při nákupu se zaměřte nejen na typ, ale i na výkon zařízení, jeho spotřebu a hlučnost.

Také nezapomeňte na pravidelný servis a výměnu filtrů.

Tip: Přečtěte si, jak používat klimatizaci, aby nenapáchala více škody než užitku.