Připravte se na letní parna. S těmito radami navíc ušetříte

Klimatizace ilustrační foto

Na letní dny se těšíme snad všichni, před tropickými teplotami se ale také občas potřebujeme schovat do chladu. Během horkých letních dní, které nás podle předpovědí čekají, mnozí sáhnou po nové klimatizaci. Jak to udělat, aby domácnosti přinesla příjemné ochlazení, a přitom se nestala žroutem peněz a energie? Jak ale poznat „tu pravou“ s ohledem na úsporou financí? Více v článku “Připravte se na letní parna. S těmito radami navíc ušetříte”.

Energetická třída spotřebičů

Nejdřív se podívejte na energetické štítky, které napoví, jak je na tom klimatizace se spotřebou energie. Ty nejúspornější jsou označené A++.

Pokud byste klimatizaci s energetickým štítkem A++ používali 600 hodin ročně, vyjde vás její provoz zhruba na 2 500 korun. Provoz klimatizace s energetickým štítkem A při stejně dlouhém provozu vás bude stát o pětistovku víc,“ porovnává Libor Holub, obchodní ředitel Bohemia Energy.

Úsporu podpořte změnou dodavatele

V současné krizi, která zasáhla rodinné rozpočty většiny z nás, bude pochopitelně každá koruna dobrá. Jak ukázal nedávný průzkum Bohemia Energy, koronavirová pandemie způsobila, že téměř každý pátý Čech se obává problémů s účty za energie. Ještě víc jich v souvislosti s krizí uvažuje o možných úsporách. Kolik lze ale ušetřit pouhou změnou dodavatele, spousta lidí neví.

Průzkum Bohemia Energy 2020

„O tom, jakým přínosem může být výhodnější dodavatel energií pro domácí rozpočet, panuje stále velmi malé povědomí. Víc jak polovina lidí dokonce stále ještě dodavatele nikdy nezměnila. To znamená, že pokud si u svých původních dodavatelů nevyjednali lepší cenu, tak zbytečně energie přeplácí,“ uvádí Libor Holub.

Přechod k Bohemia Energy

S koupí klimatizace se tedy vyplatí tedy současně prozkoumat i možnosti úspory při změně dodavatele energií, zejména elektřiny. „Když změníte dodavatele elektřiny, můžete jen na provozu energeticky úspornější klimatizace uspořit ročně až 900 korun. Za pět let je to skoro 4 500 korun. Se změnou dodavatele pak domácnost za energie celkově ušetří samozřejmě ještě daleko víc,“ dodává Libor Holub.

Také čtěte  Barevné teplo pro každou koupelnu

Tipy na efektivní používání klimatizací

  • Při spuštěné klimatizaci nezapomeňte zavřít okna i dveře.
  • Teplotu nastavte tak, aby v místnosti dosahovala zhruba 24 ºC.
  • Nikdy prostory příliš nepodchlazujte, rozdíl mezi vnitřní a venkovní teplotou by neměl být více než 7 ºC.

Nezapomeňte na pravidelné čištění a údržbu.

Několik jednoduchých rad

Úspory můžete v parném létě podpořit i jinak. Místnost o několik stupňů zchladí třeba větráky, ty nejlevnější přitom pořídíte už od několika stovek. „Větráky mají levnější provoz než klimatizace a snadno je přemístíte, kam potřebujete,“ vypočítává výhody Libor Holub z Bohemia Energy. Jen pozor na to, kam jej namíříte. Pokud bude foukat přímo na vás, pravděpodobně to odnesete zánětem středního ucha, nastydnutím nebo zablokovanou páteří.

A nezapomínejte ani na takové „drobnosti“, jako je správné větrání, ideálně v noci, kdy venkovní vzduch místnost vychladí a připraví ji na nápor tepla přes den.

Vedro žena ilustrační foto

Snažte se zabránit i pronikání přímých slunečních paprsků do místností. Vybavte okna žaluziemi, roletami, markýzami či alespoň závěsy. Další možností jsou speciální fólie instalované na vnější stranu oken, které odráží sluneční záření. I tyto jednoduché tipy vám pomohou v uzavřeném prostoru letní vedra přežít.

Další články

Také čtěte  Nepodceňujte pravidelný servis kotlů ani v pandemii. Proč?