Ceny plynu atakují historická maxima. Proč? A jak platit méně?

1018
Plyn od Innogy 1 - ilustrační foto

Ceny za plyn neúprosně rostou – jen v červnu jste mohli zaznamenat nárůst až o 50%. Podle expertů se změny nyní dotknou i těch, kteří to doposud nepocítili. A to už letos na podzim. Zjistěte, co ovlivňuje jeho hodnotu a jak můžete co nejvíce ušetřit na energiích.

Plyn se v českých domácnostech těší velké oblibě, i když o svou popularitu začíná nyní přicházet kvůli současným cenám, které dosahují historického maxima. Zatímco v říjnu 2021 překonal hranici 177 eur za MWh, letos v březnu se jeho hodnota vyhoupla až na 251 eur za MWh.

Kdo určuje cenu plynu?

Cena plynu se skládá ze dvou částí: regulovaná a neregulovaná. Regulovanou složku má na starost Energetický regulační úřad, který stanovuje cenu podle situace na mezinárodním a tuzemském trhu. Neregulovanou složku zajišťuje dodavatel, kterého si sami zvolíte. A právě tato rozhodnutí tvoří až ¾ ceny. 

5 faktorů, které ovlivňují cenu plynu

Celkovou cenu plynu ale ovlivňují i další faktory, které ji mohou popohnat nahoru nebo naopak stlačit dolů. Mezi ně se řadí například:

  • Poptávka a nabídka
  • Cena dalších paliv
  • Ekonomický růst
  • Import a export
  • Geopolitická situace

V současné době se na jeho ceně promítl zejména válečný konflikt na Ukrajině a vyostřené vztahy mezi Ruskem a dalšími zeměmi v Evropě. Potíž je v tom, že Evropa je na dodávce plynu z Ruska závislá až ze 40%. Kvůli své dominantní pozici si Rusko mohlo naúčtovat výrazně více a ovlivnit množství plynu, které putuje do evropských zemí.

Jak ušetřit za energie? 3+1 tipů

1. Najděte nejlevnějšího dodavatele

Jestlipak náhodou nepřeplácíte? Výše jste zjistili, že drtivou část ceny určuje dodavatel. Ke srovnání všech dodavatelů na trhu můžete využít online kalkulačku, která pro vás najde tu nejvýhodnější nabídku za několik sekund. Díky tomu můžete ušetřit až 8 000 Kč ročně

Tip: Domluvte se s dodavatelem plynu na fixaci ceny, abyste byli imunní vůči dalšímu zdražování a zajistili si výhodnější cenu za plyn na delší období.

2. Vyměňte starý kotel

Celá řada rodin má doma starý kotel, který topí dobře, ale zato draze. Průzkumy ukazují, že tradiční stacionární kotel v rodinném domě vyjde ročně až na 80 000 Kč. Naštěstí existuje i levnější varianta. Řešením je pořízení kondenzačního plynového kotle, na který můžete čerpat dotace – třeba z programu Zelená úsporám. 

3. Hospodařte chytře

Ušetřit můžete i na opravdových drobnostech. Stačí, když nebudete přetápět pokoje (stačí teplota 21 °C), při vaření budete používat pokličky či tlakový hrnec, ohřívat vodu v konvici místo na sporáku nebo když troubu vypnete o něco dříve a necháte jídlo hezky dopéct. I tyto malé změny mohou mít na celkovou spotřebu velký vliv.

V současné chvíli nejsou ani dodavatelé schopni říct, kam se ceny energií mohou vyšplhat a s jak intenzivní vlnou zdražení v příštím roce počítat. Každý krok směrem k úspornějšímu bydlení vám může ušetřit mnoho peněz.