V našem seriálu pokračujeme tipy na pěkné kutilské variace, domečky pro svá dítka. Další foto návštěva Bydlení Raz Dva proběhla u Mirka Škrabala, tatínka, který vyrobil užitečnou pomůcku pro svého syna. V sérii „Inspirace pro domácí kutily“. Poskytujeme prostor pro zajímavé výtvory českých kutilů v oblasti bydlení, stavby, zahrady. V příspěvku „Inspirace pro domácí kutily – dětský domek 3“ se opět podíváme na užitečnou vychytávku, ukážeme fotografie mapující vznik díla, přidáme doporučení, tipy a triky pro zdárný postup, stejně jako perličky z průběhu výroby.
Autorské fotografie doplníme o autentický popis autora, okolnosti vzniku, zajímavosti, doporučení i upozornění. Není nic těžšího, než se pustit do díla zcela poprvé, bez návodu a dokonce i bez inspirace – a právě s tím vám chceme pomoci. Věříme, že inspirujeme a dodáme odvahu dalším tatínkům, maminkám, dědům a babičkám, prostě dalším z vás, kteří možná váháte.
Nezřídka se podaří využít různé zbylé materiály a díly, chytře zapojit materiály a komponenty a dát vzniknout i netušeným výsledkům. Koupit hotovou věc v obchodě dokáže každý, ale naplnění z výsledku dobře udělané práce, vlastního nápadu a funkcionality pak chybí.
Na třetí kutilské akci se podíváme na „aktivity dům“, tedy domeček, kde nejde tolik o dětské „bydlení“, ale za jehož pomoci se malí tvorové učí, jak technické věci fungují. Mohou nastavovat různá hejblátka, točit, posuvat, zacvakávat, spojovat a zase rozmontovávat. To rozvíjí jejich motoriku, představivost a chápání jak věci fungují, jak do sebe zapadajía co se stane když …
Povedené dílko najdete také ve facebookové skupině “KUTILOVÉ DOMÁCÍ – nápady, inspirace, domácí kutilství”. Inspirace a příbeh právě začíná …
Aktivity dům Mirka Škrabala jeho slovy
Domek je vyroben ze zbytků z palet, co mi zůstaly po dovážce tvárnic.
Nejtěžší asi bylo ty palety rozebrat, vytrhat nebo zabrousit původní hřebíky a vybrat ty nejhezší desky. Potřeboval jsem jich asi 40 kusů.
Domek má na šířku cca 58 cm a na výšku 90 cm.
Potřebná technika, doba výroby
Používal jsem jen běžně doma dostupné nářadí, nic extra, nejsem stolař. S řezáním mi pomohla přímočará pila.
Hrubá konstrukce mi zabrala jeden víkend, vč. střechy a dveří a okna.
Nabarvit, nechat zaschnout, nastrojit a vyzkoušet
Po večer jsme pak už doma domek nabarvili, nalakovali a přišroubovali všechno příslušenství.
Náklady + vlastní práce
Cenově to vyšlo asi na 2 tisíce korun, nejvíc stály právě ta různá hejblátka, udělátka atd., se kterými si teď oslavenec hraje.
Střecha, dveře a okýnko jsou ze zbytků z OBI za 80 Kč.
Jak se bydlí, tedy … jak dům funguje?
A závěr? Jak už sami vidíte, malý je moc spokojený, baví ho nejvíc otvírat okýnko a pak ta železná tyč s matičkama a podložkama. Ta je vyrobená ze závitové tyče 6M.
Často leze dovnitř, kde má i světýlko a skládá si tam plyšáky. Jo a největší sranda je honit se s tátou kolem domečku.
Děkujeme Mirkovi za spolupráci, i za to, že se s námi/vámi podělil o fotky a popis. Přejeme příjemné objevování a hraní!
Další články
- Vybíráte dětský pokoj? Inspirujte se
- TV tipy – pořady o bydlení a zahradě
- Inspirace pro domácí kutily – dětský domek 1
- I starší dům může být více ekologický a nákladově úspornější…
- Pád českého stavebnictví se prohloubil, červnová produkce klesla o desetinu
- Růstový trend starších domů i bytů pokračuje, v Praze ceny…
- Ikonický radiátor Zehnder Tetris získal prestižní Red Dot Design Award
- 3 tipy na úsporné praní. Šetří peníze i energie
- Výsledky soutěže o nejlepší návrh koupelny s radiátory Zehnder 2024
- Chcete si pořídit skleněnou stříšku nad vchodem? Poradíme Vám na…
- Investování: Jak se dnes bydlí v pravém francouzském zámku?
- Ekologická, bio a nano řešení v (profi)úklidu – nahradí chemikálie?