Praha opět nejlepším místem k životu v Česku, má však málo bytů

Praha, mosty, domy (Pexels)

Praha je zlatá loď. V Praze je blaze. Pražákům těm je tu hej. Jen několik už zlidovělých hlášek ukazuje, že bydlení v hlavním městě bylo pro mnoho lidí vždy velmi atraktivní. Ostatně dokládají to i letošní výsledky pravidelného srovnávacího průzkumu Místo pro život analytické agentury Datank. Podle ní je kvalita života v Praze nejlepší ze všech čtrnácti českých a moravských krajů. Hlavní město získalo první příčku už popáté v desetileté historii tohoto srovnávání. Více v článku “Praha opět nejlepším místem k životu v Česku, má však málo bytů”.

Hlavní město roste

Že je hlavní město pořád velkým lákadlem, pravidelně potvrzují i data Českého statistického úřadu (ČSÚ) týkající se demografického vývoje v krajích. Jen loni se počet obyvatel Prahy zvýšil takřka o 16 tisíc, což představovalo (společně se Středočeským krajem) nejvyšší nárůst ze všech krajů.

Není se čemu divit, hlavní město nabízí nejlepší možnosti pracovního uplatnění a sportovního i kulturního vyžití. Proto láká nejen lidi z jiných krajů, ale také cizince.

Bytový dům - ilustrační foto

Kde budou bydlet?

Otázkou ale zůstává, kde tito noví Pražané budou bydlet. Hlavní město se totiž potýká s obrovským nedostatkem nových bytů. Může za to nedostatek pozemků vhodných pro rezidenční výstavbu a hlavně zablokovaný proces povolování nových staveb. Například za první letošní pololetí se na území hlavního města začalo v rámci nových projektů stavět jen 2553 bytů. To je strašně málo a nestačilo by to ani k pokrytí poptávky lidí, kteří se do metropole přistěhují.

Je proto nutné co nejrychleji rozběhnout bytovou výstavbu a připravit další pozemky pro nové velké rezidenční projekty. Je pozitivní, že si současné vedení magistrátu tyto problémy uvědomuje a pracuje na jejich řešeních.

Například náměstek primátora Petr Hlaváček před nedávnem veřejnosti představil návrh metodiky spolupráce developerů s městskými částmi, kterou připravil jeho tým. Tento materiál by mohl odblokovat situaci i v těch městských částech, kde se až dosud jakékoliv nové výstavbě zuby nehty bránili.

Také čtěte  Kdy je nejlepší doba na změnu dodavatele energií?

Magistrátní metodika by jasně určila, za jakých podmínek může investor stavět, a co za to městská část od něj dostane. Díky tomu by se opět mohla začít více stavět potřebná infrastruktura či bytové domy. Praha i její budoucí noví obyvatelé nové byty a nejen je potřebují jako sůl.

RNDr. Evžen Korec, CSc., Ekospol a. s.