Když světlo píše. Preciosa uvádí svítidlo Inspiral

650
Preciosa Lighting v davis Private Residence USA

Preciosa Inspiral, to je svítidlo, které naplňuje ideu světla pohybujícího se v prostoru. Jeho design čerpá inspiraci v kaligrafii a s ní spojených tazích štětcem či perem. Stejně jako kresba v prostoru, Inspiral připomíná pomyslnou stuhu tvořenou světlem, mnohdy dynamickou a protínající daný interiér.

Svítidla Inspiral je jedinečné z mnoha pohledů

Neobvyklou vlastností tohoto svítidla je jeho rozmanitost při pohledech z různých úhlů, kdy se výrazně mění jeho charakter, zejména dojem z jeho kompozice. Z jedné perspektivy může být tato světelná instalace vnímána jako prostorově velkorysá, při pohledu z jiného směru pak může působit subtilně. Střídání silné a tenké linky je charakteristickým znakem kaligrafických symbolů, z nichž koncepce Inspiralu vychází a dodává jim nový rozměr v podobě křišťálového uměleckého ztvárnění a s ním souvisejícího luxusu.

„Krása zvaná kaligrafie mi byla stěžejní inspirací při navrhování tohoto svítidla,“ popisuje Preciosa Senior Designer, Alena Hlavatá Němcová. „Jednotlivé křivky a kudrlinky jsou esteticky natolik silným motivem, že jsem je od začátku vnímala jako to pravé pro vytvoření designu elegantního svítidla.“

Jak to funguje

Základem každého svítidla Inspiral je speciální flexibilní pás z nerezové oceli, který lze podle potřeby různě ohýbat a tvarovat. Okraje této kovové stuhy lemují LED pásky z drobných diod, pomocí nichž lze nastavit různé světelné scény. Tato technologie umožňuje změny barevného schématu podle denní doby, příležitosti či odstínů a ladění konkrétního interiéru.

Na speciálním světelném efektu se podílejí také broušená křišťálová prismata připevněná k pásu nenápadnými ketlovacími nýty. Celá světelná instalace se skládá z více než tisíce broušených prismat, přičemž každé z nich dokáže neuvěřitelně krásně lámat světlo. Výsledkem pečlivé montáže jednotlivých součástí je světelná instalace využívající přirozené vlastnosti těchto specifických komponent – výrazného třpytivého efektu.

Svítidlo Inspiral z portfolia Preciosa Signature Designs

Svítidla preciosa Inspiral ve světě

Instalace svítidel Inspiral v casinu Venetian Sands Cotai Central v Macau

O svítidla Inspiral je ve světě velký zájem, o čemž mj. svědčí instalace v komplexu High Park Grand v Hong Kongu, hotelu Divan v turecké Adaně či v soukromých vilách v České republice, Spojených arabských emirátech a Spojených státech amerických.

Instalace inspiral v High Park Grand v Hong Kongu (jídelna)

Interiérovým designérům na ruku

Portfolio Signature Designs je kolekcí autentických a nadčasových designových svítidel Preciosa Lighting čerpajících inspiraci z jedinečných vlastností křišťálu v kombinaci s působením světla. Kreativní přístup je hlavním znakem tohoto portfolia. Zahrnuje totiž koncepty, které jsou naprosto univerzální díky své přizpůsobitelnosti, ať už zamýšlenému interiéru či specifikům použití. Kromě toho se vyznačují kombinací současného stylu a dlouhotrvajícího kvalitního zpracování. Inspiral je novinkou v portfoliu po boku působivých a designéry oblíbených konceptů, kterými jsou Pearl Drop, Pearl Wave, Pearl Curtain a Breath of Light.

Flexibilita Inspiralu umožňuje designérům hrát si s tímto konceptem a kreativně navrhovat vlastní variantu osvětlení pro konkrétní prostor,“ vysvětluje výhody originálního produktu Michael Vasku, kreativní ředitel společnosti 30. „Organická forma s křišťálovými prismaty je východiskem k tvorbě ohromujících instalací bez ohledu na finální kompozici.”

Instalace Inspiral v High Park Grand v Hong Kongu