Studio Zaha Hadid Architects je dlouholetým partnerem osvětlení značky Zumtobel

24.4.2019 uspořádala skupina Zumtobel Group, světový lídr v oblasti komplexních osvětlovacích systémů, ve svém showroomu vernisáž s prezentací projektů slavného, architektonického studia Zaha Hadid Architects. Na akci určené primárně pro zákazníky společnosti Zumtobel Group si hosté mimo jiné mohli osobně pohovořit s českým architektem Jakubem Klaškou, který řadu let působí ve studiu jako vedoucí architekt a v současnosti má na starosti celkovou revitalizaci Masarykova nádraží v Praze podle návrhu Zahy Hadid.

Revitalizace Masarykova nádraží v Praze postupně promění 100 000 m2

Studio Zaha Hadid Architects sídlící v Londýně bylo na počátku 80. let založené britskou architektkou iráckého původu Zahou Hadid. Dnes se může pyšnit více než 450 zaměstnanci a kancelářemi ve více než 55 státech světa. „Studio Zaha Hadid Architects je dlouholetým partnerem značky Zumtobel, z této spolupráce vzešlo mimo jiné i svítidlo VorteXX imitující nekončící světelnou linii,“ řekl na úvod večera ředitel společnosti Jan Vacek.

Poté už si vzal slovo Mag. Arch. Jakub Klaška a hosty postupně seznámil s prací Zaha Hadid Architects a významnými milníky v architektonickém světě i s nejnovějšími trendy v architektuře včetně využití umělé inteligence. Během své prezentace se věnoval detailně samotnému projektu revitalizace Masarykova nádraží.


Mag. Arch. Jakub Klaška – na snímku vpravo

Mag. Arch. Jakub Klaška stojí v čele mezinárodního týmu připravujícího celkovou revitalizaci nádraží. Projekt bude realizován v několika etapách s plánovaným dokončením v letech 2022–2025 a nabídne až 100 000 m2 nových kancelářských ploch, obchodů, restaurací a kaváren. Velká pozornost je věnována veřejným plochám, zeleni a městským parkům. Navržené unikátní zastřešení kolejiště Masarykova nádraží by pak mělo poskytnout nové propojení území Prahy 1 s Karlínem a Žižkovem.

Další světové projekty

Mezi dalšími projekty prezentovanými během večera, které byly navržené pod hlavičkou Zaha Hadid Architects, patří například výzkumné centrum KAPSARC sídlící v Saudské Arábii, Ústředí přístavního úřadu Port House v Antverpách či hotel Morpheus v čínském Macau. Všechny zmíněné projekty spojují plynulé linie, které stavbám dodávají amorfní tvary, což je také jeden z typických prvků tvorby Zahy Hadid.

Také čtěte  WIRTUUU - nový způsob dodávky staveb na klíč inspirovaný Japonskem

O skupině Zumtobel Group:

Skupina Zumtobel Group je mezinárodní hráč na poli světelného průmyslu a vedoucí dodavatel inovativních světelných řešení, komponent a souvisejících služeb. Skrze klíčové značky Zumtobel, Thorn a Tridonic skupina nabízí komplexní portfolio produktů a služeb zákazníkům po celém světě. Základ pro vývoj inovací a vstup do nových oblastí podnikání tvoří po desítky let získávané know-how týkající se vlivu světla na člověka. Ve světelném odvětví je skupina lídr na evropském trhu.

Více informací najdete zde: www.zumtobelgroup.com