Ačkoliv dříve Češi patřili mezi skeptiky, co se ochrany přírody týče, dnes již není snaha o udržitelnější životní styl výsadou jen několika jedinců. Tušili jste, že jsme přeborníky v třídění odpadu? Plast, papír a sklo pravidelně třídí více než 70 procent Čechů. Vždy ale existují další možnosti, jak to životnímu prostředí ulehčit ještě o něco více. Věděli jste například, že dobrým pomocníkem v domácnosti mohou být žížaly nebo že častější využívání kurýrů má také své výhody? Vyzkoušejte naše tipy, kterými planetě ulehčíte práci. Více v článku „5 tipů na předsevzetí pro domácnost na rok 2021“.
1. Zbytky jídla? Žížalám!
Že nezanedbatelná část z potravin z našich lednic skončí v popelnicích, není žádnou novinkou. Podle organizace Zachraň jídlo se nejen v domácnostech, ale na celém světě vyhodí třetina všeho vyprodukovaného jídla. Při nákupu byste proto měli myslet na to, kolik jídla zvládnete opravdu zkonzumovat, abyste zamezili jeho zbytečnému vyhazování. Navíc to ocení i vaše peněženka. V úvahu vezměte i dodavatele lokálních potravin, aby jídlo nemuselo putovat přes půl světa.
Ve většině domácností je samozřejmostí také třídění odpadu, kterého právě obaly od potravin vyprodukují nejvíce. Spoustu odpadu ale vytřídit neumíme, například bioodpad jako jsou zbytky ovoce a zeleniny nebo kávový lógr. Pořiďte si domů vermikompostér plný malých žížalích pomocníků. Ti vám pomohou zpracovat domácí bioodpad, který tak zbytečně nebude končit na skládkách. Vermikompostéry jsou vhodné i do interiéru a při správném zacházení se nemusíte bát jakéhokoliv zápachu. Vedlejšími produkty jsou kompost a žížalí čaj, které jsou skvělými pomocníky při pěstování pokojovek i zeleniny na zahrádce.
Žížaly jako domácí pomocník
- Do vermikompostéru se hodí kalifornské žížaly, které se dají běžně sehnat.
- Žížaly můžete přiměřeně krmit každý den, důležité je udržení správné vlhkosti kompostéru a teploty kolem 20 °C.
- Pozor! Do kompostéru nepatří zbytky masa nebo mléčných produktů.
- Na dovolenou můžete odjet s klidem, žížaly vydrží i dva týdny bez potravy.
- Na trhu jsou k dostání designové kompostéry, jednoduše je ale vyrobíte i doma.
2. Domácnost poháněná zelenou elektřinou
Pokud chcete mít, co se elektřiny týče, křišťálově čisté svědomí, využívejte jen tu zelenou. Spolehnout se na obnovitelné zdroje můžete i bez vlastních solárních panelů, stačí si vybrat toho správného dodavatele. Přestože jako spotřebitelé nedokážeme kontrolovat, odkud k nám elektřina společnou sítí doputuje, můžeme se rozhodnout, komu za ni budeme platit.
Český startup bezDodavatele se proto rozhodl vytvořil platformu, která dokáže zprostředkovat platbu za elektřinu od domácností přímo konkrétním výrobcům z obnovitelných zdrojů, jako jsou větrné nebo solární elektrárny. Jako domácnost si tak můžete jednoduše vybrat, jestli za spotřebovanou elektřinu zaplatíte velkému molochu nebo lokálnímu výrobci čisté energie, který šetří životní prostředí ve vašem okolí.
Pokud k topení využíváte plyn, i zde můžete svému svědomí ulevit. Emise vzniklé spalováním plynu totiž bezDodavatele kompenzuje finanční podporou projektů, jako je výsadba nových stromů, které naopak emise snižují.
3. Postavte spotřebiče do latě
Pokud chcete omezit uhlíkovou stopu vaší domácnosti, spotřeba elektřiny by měla být na jednom z prvních míst. Na co si dát největší pozor? Nekorunovanými králi spotřeby energie v domácnosti jsou pračka, lednička a myčka. Až nastane jejich čas, poohlédněte se po jejich nástupcích se štítkem A+++. Zatímco například provoz lednice z této kategorie vás bude stát asi 800 Kč za rok, třída B spotřebuje až dvojnásobek. Šetřit elektřinu vám pomůžou i LED žárovky, které jí ve srovnání s obyčejnými spotřebují o 90 % méně!
4. Nakupujte bez obalů
V Česku třídí odpad tři čtvrtiny Čechů, a ve srovnání s dalšími zeměmi si v této kategorii vedeme dobře. Jen za minulý rok v průměru každý Čech vytřídil 51 kilo plastů, skla, papíru a nápojových kartonů. Ve čtyřčlenné domácnosti je to více než 200 kilo ročně.
Soustředit bychom se proto měli nejen na třídění, ale také na snižování množství našeho odpadu, a to především toho plastového. Není nic jednoduššího než skončit s jednorázovými taškami, pytlíky a lahvemi. Využít můžete i speciálních bezobalových obchodů, ve kterých si zboží zabalíte do vlastních nebo recyklovatelných nádob.
5. Nákup ať přijede sám
Každý z nás zná chaos, který v pátek večer panuje na parkovištích supermarketů. Proč by ale nákup nemohl přijet za vámi sám? Pokud si zboží objednáte přes dovážkovou službu, jedno auto může objet hned několik domácností. Tím ušetří nejen kilometry, ale také projetý benzín a vyprodukované emise. Někteří dopravci, zejména ve velkých městech, navíc pro rozvoz využívají elektromobily, které jsou tím vůbec nejlepším řešením. Menší nákupy se dají přepravovat i na kole nebo elektro skútrech. Vy navíc můžete sedět v pohodlí domova a užívat si své rodiny nebo koníčků.
Další články
- Šetřit za energie lze i výměnou jističe. Víte jak?
- Spotřebu auta zná každý. A jakou spotřebu má váš dům?
- Vysoký energetický potenciál moderního zasklení
- Český start-up bezDodavatele nabídne domácnostem energie jinak
- Přichází léto. Jakými způsoby dosáhnout pasivního chlazení domu?
- Snížení účtů za energie pomůže nejen v obtížné situaci
- Poznejte kouzlo světlovodů
- Na návštěvě v domě s Autopilotem
- Ušetřete za chlazení i vytápění díky žaluziím a roletám
- I starší dům může být více ekologický a nákladově úspornější…
- Pád českého stavebnictví se prohloubil, červnová produkce klesla o desetinu