Děti, zejména ty opravdu malé, ještě nemají tak odolný imunitní systém, a proto bychom jim zejména v sychravých podzimních a zimních měsících měli věnovat zvýšenou pozornost. A přestože svůj domov pravděpodobně pokládáte za bezpečné místo, platí to i pro něj. Kromě úklidu je třeba kontrolovat také kvalitu vzduchu, který vy i vaše děti dýcháte. Více v článku „Kvalitu vzduchu kontrolujte (nejen) v domácnosti s malými dětmi“.
Filtrace vzduchu
Zajištění zdravotní nezávadnosti vzduchu naštěstí není nic složitého. Neobejdete se však bez kvalitní čističky vzduchu. Nelekejte se, moderní čističky jsou elegantní přístroje, nejsou příliš hlučné a jsou jednoduché na údržbu. Navíc je můžete ovládat i na dálku prostřednictvím mobilní aplikace. Některé umí vzduch také ionizovat a provonět.
Čističky je dobré vybavit kvalitním filtrem. Protože v tomto období nás i naše děti ohrožují zejména bakterie a viry, hodí se zejména dva druhy: uhlíkový filtr a HEPA filtr. První je velmi účinný proti organickým látkám, které na sebe efektivně naváže. Druhý typ filtrů vaši rodinu ochrání před prachem, odumřelými buňkami a anorganickými látkami včetně virů, které jsou z chemického hlediska neživá hmota, dokud nenajdou hostitelskou buňku.
Pozor na nadměrnou vlhkost
Nečistoty ve vzduchu však nejsou tím jediným, proti čemu byste měli brojit. Nevhodná je také příliš vysoká vlhkost vzduchu, která se může negativně podepsat na kvalitě spánku, ale také podpořit vznik různých zánětových onemocnění, nehledě na růst mikroskopických plísní na zdech. S regulací vlhkosti vzduchu vám bohužel čistička nepomůže, tedy pokud nekoupíte nějaký opravdu profesionální model.
Ani vlhkost však již dnes není nepřekonatelný problém. Potíže s ní hravě vyřeší odvlhčovač. Ten je vhodné umístit přímo k hlavnímu zdroji vlhkosti, kterým je ve většině domácností koupelna, případně kuchyně. Někdy nese hlavní díl viny na vlhkosti špatně udržovaný sklep.
Další články
- Dveře vs specifické mikroklima koupelen a kuchyní
- Čerstvý vzduch a optimální vlhkost doma po celý rok?
- Připravte se na letní parna. S těmito radami navíc ušetříte
- Stop zatuchlému odéru na chatě i v bytě
- Maximálně čistý vzduch v domě podle nových pravidel
- Přichází léto. Jakými způsoby dosáhnout pasivního chlazení domu?
- Snížení šíření virů a koronaviru na pracovišti – jak na…
- Jak se zbavit vlhkosti a plísní ve zrekonstruovaném domě
- Dokonalý tepelný komfort ve vaší koupelně – Zehnder Zenia
- Řízené větrání s rekuperací lze pořídit i s minimálními zásahy…
- Proč si vybrat komfortní větrání s rekuperací?
- Jak vzniká vlhkost v interiéru a jak se jí zbavit