Červenec 2015 je velmi teplý, suchý, občas jej přeruší bouřka. Je to také nejlepší měsíc na letní dovolenkování. Stavebníci a lidé se zahrádkami ale nemohou v tomto období lenošit. Čerstvý beton se musí zalévat, stejně jako výpěstky na zahrádkách, nebo trávníky, lidé kteří již bydlí, ocení, pokud mají svou stavbu dobře zateplenu a tak jim pomáhá lépe zvládat velmi teplé dny.
Pro všechny z vás tu ale jsou vybrané inspirativní články z českého internetu, pochopitelně a tradičně na téma bydlení, stavby, designu a péče o zahrádky. Myslíte si, že v létě nevycházejí zajímavé články? Naopak, je tu nachystána pořádná porce čtení! Projděte si aktuální rady, tipy, informace, prohlédněte unikátní stavby a popusťte uzdu vaší fantazii – inspirujte se. Hezké léto!
Zajímavé články o bydlení – tipy červenec 2015
Plánování zahrady byste neměli podcenit
Pro většinu čerstvých majitelů pozemku je zahrada na vedlejší koleji až do doby, než bude dům pevně stát na svém místě. Jakmile je ale postaveno, začnou se zahradou chvátat jako o závod. Právě při tomto hektickém běhu za krásnou zahradou vznikne nejvíc chyb.
Plánování zahrady je pro mnohé obrovskou výzvou, na kterou se těší, protože právě prostor kolem domu je mnohdy motivací pro jeho pořízení. Než horlivě vezmete tužku do ruky a začnete házet na papír svoje představy, odpovězte si nejdříve na několik důležitých otázek. Mnohdy není to, co se nám osobně líbí, vhodným řešením pro celou rodinu. Přestaňte spěchat, i plánování zahrady musí uzrát. Čtěte a popřemýšlejte ZDE .
Luxusní dům u jezera nepotřebuje díky kvalitnímu provedení klimatizaci
Soukromá rezidence na břehu jezera Como dopřává majitelům díky prosklenému průčelí neuvěřitelný výhled. Sklo dodalo stavbě po rekonstrukci moderní podobu a navíc podporuje energetický koncept rodinného domu. Objekt Casa Benedetti na břehu jezera Como okamžitě upoutá minimalistickým pojetím i výběrem materiálů. Rodinný dům vznikl demolicí a komplexním přestavěním původní stavby, s níž má společný pouze půdorys a velikost. Originál celý článek s fotkami je TADY .
Jak ohlídat řemeslníka. Manuál pro výměnu oken v devíti krocích
Léto a podzim bývají ideální pro rekonstrukce. Zvládnout lze snadno třeba výměnu oken, včetně malování. Nezbytná je však správně provedená montáž. I ta nejmenší chyba při instalaci oken se totiž může odrazit ve výsledku. Vyplatí se dívat se řemeslníkům pod ruce. Například nedokonalé vyrovnání rámu snižuje izolační schopnosti okna nebo bývá příčinou nadměrné kondenzace. To pak vede k nespokojenosti a ke zbytečnému navýšení nákladů na vytápění. Originál přínosného článku čtěte v tomto odkaze .
V domě z 21. století oživili legendární architektonické principy z 20. století.
Vila je pro tuto stavbu v maďarském pohoří Buda Hills to správné slovo. Její autor Lajos Kuknyó se rozhodl, že v ní oživí základní principy tvorby architektonické legendy Miese van der Rohe. Ten byl průkopníkem ve zdůrazňování funkcionalismu a minimalismu. Řídil se myšlenkou, že méně je více a v jednoduchosti je krása. Jako jeden z prvních začal ve svých návrzích rodinných domů zároveň pracovat s otevřeným prostorem a průmyslovými prvky. Využíval moderní technologie a materiály.
Na otázku, proč se po tak dlouhé době rozhodl ve svém domě oživit právě tyto myšlenky, autor odpovídá, že chtěl svým klientům ukázat, jak lze tímto způsobem vytvořit velké a moderní bydlení i v současnosti. Inspirace s krásnými interiéry i zajímavým zasazení stavby do parčíku naleznete na webu HOME bydlení .
Z jakého materiálu si zděný nízkoenergetický nebo pasivní dům postavit?
Zděná konstrukce je v našich podmínkách i při výstavbě energeticky úsporných domů ověřenou klasikou, která s sebou přináší mnoho předností, jakými jsou schopnost akumulovat teplo či výborná statika. Při stavbě zděného rodinného domu si dnes můžete vybrat ze dvou základních přístupů – tradičního dvouvrstvého a aktuálně stále oblíbenějšího jednovrstvového zdiva. Link na web HOME bydlení je zde .
Splnila si svůj sen: má byt na Malé Straně, voda jí teče přímo na stole
Přišli, viděli, a dotáhli vše do konce. I tak lze krátce popsat rekonstrukci bytu ve starém domě na Malé Straně. Trvala sice rok a půl, ale majitelé mohou být spokojeni. Z prostoru, kde byly jen zdi otlučené na staré cihly a shnilé stropy, vytvořili majitelé interiér respektující genia loci místa, přitom s využitím moderních technologií.
V interiéru převládají světlé teplé odstíny a kruhové tvary, včetně podhledu nebo konferenčního stolku vyrobeného na zakázku. Majitelka si vybírala hlavně solitéry, které dobře zapadly do prostředí starého domu, má cit pro tvary i barvy, tam, kde nenašla vhodný produkt v katalogu, domluvila se na zakázkové výrobě, to je třeba příklad kulatého konferenčního stolku, jehož tvar kopíruje osvětlený kruh v podhledu. Více v článku na iDNES Bydlení .
11 řešení moderní fasády
U současné výstavby na obalu rozhodně záleží. Obalové konstrukce domu plní významné funkce. Vrstvy pláště budovy jsou úzce propojeny, proto se nemůžeme dívat jen na povrch, ale i pod povrch. Vnější estetická vrstva zároveň chrání před působením počasí, nečistot z okolí a mikroorganismů. Když je v souladu s podkladovými vrstvami, pomáhá dosahovat správné průdušnosti stavby, která zabraňuje hromadění vlhkosti. Při výběru konečné úpravy se přitom lze vydat několika směry, ale nejprve si musíme uvědomit, že omítka v tom už dávno není sama.
Bezomítkové varianty v podobě obkladů z mnoha materiálů jsou stejně aktuální jako různé druhy omítek. Právě pro tuto různorodost je třeba brát v úvahu i více způsobů aplikace. Poslední vrstvu lze samozřejmě nanášet či lepit přímo na podklad, ale také kotvit na různé pomocné konstrukce a předstěny. Vše závisí na jejím charakteru i na charakteru podkladu. Článek 11 řešení moderní fasády prohlédněte zde .
Vila nad městem má vše, včetně pstruhového jezírka a atomového krytu
Příběh domu, který dnes majiteli slouží nejen jako firemní sídlo, ale zároveň také k rekreačnímu bydlení, začal mnohem dříve, než se investorovi podařilo najít vhodný pozemek a autory projektu. Kromě jasně vymezeného poslání stavby hrála hlavní roli také velkorysost a kvalita její realizace.
Působivá minimalistická vila leží v kopcovité krajině nad Děčínem. Je navržena a umístěna na rozlehlý pozemek tak, aby si její majitelé mohli maximálně užívat výhledy jak do okolní krajiny, tak i dolů na město. K usazení domu do svažitého pozemku využili architekti přirozený terénní zlom, takže jednotlivá podlaží stavby na daný reliéf dokonale navazují a kopírují jej. 12 fotografií a článek čtěte na iDNES Bydlení .
Co jste možná nevěděli o pasivních domech (1) – letní seriál
Proč vlastně stavět pasivní dům? Jaké jsou jeho základní principy a bez čeho se pasivní dům neobejde? Seznamte se s pasivními domy v našem letním seriálu. První díl letního seriálu čtěte na webu Dřevo a stavby .
Na horko je třeba myslet dřív, než nastane
Loňský rok byl podle Národního úřadu pro oceán a atmosféru nejteplejším rokem v Evropě za posledních 500 let. I letos tomu nebude jinak. Řešit problém s přehříváním interiéru až v době, kdy nastává nejteplejší období v roce, je ale už pozdě. Abychom se mohli obejít bez dodatečné klimatizace, je třeba myslet na dostatečnou ochranu proti slunečním paprskům už ve fázi projektu – třeba prostřednictvím stínicí techniky. Čtěte na webu Dřevo a stavby .
Manželé si postavili dům na ostrově Krk s bazénem, jaký svět neviděl
Na ostrově Krk ve vesničce Risika nedaleko zálivu Svatého Marka vyrostla novostavba, kterou byste na chorvatském ostrůvku nečekali. Původně letní sídlo si manželé s již dospělými dětmi natolik oblíbili, že se do něj nastěhovali natrvalo. Článek a zajímavou fotogalerii naleznete zde .
Paneláky. Část naší kultury, sporné dědictví, nebo Baťova pomsta
Někteří jim kvůli vzhledu a šedivé uniformitě, která často značně měnila ráz celých měst, říkali „králíkárny“. Jiní si je pochvalovali jako levné a ve své době moderní bydlení. Domy z prefabrikovaných panelů zažily největší rozmach v 70. a 80. letech minulého století v zemích východního bloku. První panelák byl postaven už po první světové válce v Nizozemsku, u nás k tomu došlo až v padesátých letech minulého století. Čtěte na webu Bydlení iDNES.cz .
Developerské projekty? Jsou horší než normalizační paneláky
Rozhovor – V Česku žije v paneláku téměř třetina obyvatel, v Praze se jedná dokonce o 40 procent. Přesto jsou pro nás sídliště stále tak trochu neznámá, míní Lucie Zadražilová, vedoucí projektu Paneláci, jenž si dává za cíl zhodnotit obytný potenciál sídlišť v Česku.
První panelák v Praze nedávno oslavil 60 let od svého postavení. Přitom se u paneláků často mluví o životnosti kolem 30 až 40 let. Jedná se o skutečnou životnost paneláků?
Když už tedy mnoho paneláků překonalo svou životnost, začnou nám brzy „padat na hlavu“?
Pod sídlištěm si člověk často představí normalizační sídliště typu pražského Jižního Města, ovšem ona jsou podstatně starší. Kdy bylo vybudováno první sídliště?
Revitalizace budov mění v posledních letech tvář sídlišť. Z šedivých míst se tak často stávají pestrobarevná a často dosti nesourodá místa. Je to správný trend?
Před několika lety byla fenoménem satelitní městečka, kterým se přezdívalo sídliště naležato. Dají se se sídlišti vůbec srovnávat?
V Německu se po revoluci strhávala celá paneláková sídliště. Důvodem byl obrovský odsun lidí z východního Německa na západ a pustnutí sídlišť. Dělo se něco podobného u nás?
Byl už v Česku panelák stržen?
Jak to podle vás bude do budoucna vypadat s českými sídlišti?
Tyto a další otázky naleznete v originálním článku – rozhovoru s Lucií Zadražilovou na webu Aktuálně.cz v rubrice Magazín .
Pět kroků k zimní zahradě
Není žádným tajemstvím, že zahrada skýtá pro každého majitele spoustu možností pro aktivní odpočinek i relaxaci. Pokud si ale chcete vaší zahrady užívat bez ohledu na počasí, zvažte výstavbu zimní zahrady. Ta se, navzdory svému názvu, vůbec nemusí využívat pouze v zimě. Článek, který naleznete zde, odpoví na pět základních témat ohledně zimních zahrad – 1. Kdy uvažovat o zimní zahradě?, 2. To pravé místo, 3. Svépomocí nebo od „profíků“?, 4. Stavebnice pro dospělé, 5. Dokončovací práce a doplňky.
Další články
- Stavební a zahradní veletrhy a výstavy 2024 v ČR
- V Brně začal 29. února Veletrh nábytku a interiérového designu…
- Veletrh Střechy-Solar-Řemeslo 2024 – nejvíce exponátů v historii
- Stavební a zahradní veletrhy a výstavy 2025 v ČR
- Infotherma 2024 se blíží, výstaviště je téměř vyprodané
- Na návštěvě stavebních veletrhů For Arch a For Interior 2023
- 25. ročník veletrhu Střechy Praha proběhne 15.-17.2.2024
- Zdroje energií, FVE, TČ, IoT, chytrá řešení – i o…
- Veleton 2023 – online stavební veletrh navštivte již 28.-29.ledna
- Stavební a zahradní veletrhy a výstavy 2023 v ČR
- Infotherma 2023 – bude místem setkání, diskuzí a námětů
- Veletrhy Střechy-Solar-Řemeslo Praha 2023 budou 9.-11. února