Zajímavé články o bydlení – internetové tipy – září 2015

131

V září, po odeznění letních veder, nastává ten pravý stavební boom, stavby finišují, trávníky se opět zazelenávají. Pokud vám zbydou při tom všem snažení ještě síly, anebo schází nějaká inspirace či rozjímání nad nějakým tím užitečným tématem, pojďte se projít výběrem zajímavých článků z českého internetu.

V měsíci září a říjnu, nezapomeňte navštívit spousty podzimních stavebních výstav a inspirovat se „naživo“. Seznam veletrhů 2015 najdete zde.

Ale zpět na tradiční téma internetových tip měsíce září – jsou jimi bydlení, stavba, interiérový či exteriérový design a samozřejmě zahrádky. A těmi tentokrát začneme. Příjemné rozjímání i budování!

Zajímavé články o bydlení – internetové tipy – září 2015

Přeměna staré zpustlé zahrady v nostalgickou krásku

Tato přeměna staré zpustlé zahrady v zahrádku s prvorepublikovou atmosférou znamenala proměnu nevzhledné džungle v nostalgickou krásu.

Zahrada je blízká přírodě – nejen tím, že navazuje na příměstský les, ale také technologiemi zakládání a údržby, které jsou šetrné k životnímu prostředí. Díky tomu, že zde byl kladen důraz na provedení detailů a výběr živých i neživých materiálů, vznikla éterická zahrada s unikátním geniem loci. Plný originál článku na HOME bydlení čtěte ZDE .

Jak uskladnit letošní úrodu?

Při vaření bychom měli preferovat lokální potraviny, které jsou pro naše trávení i celkový imunitní systém mnohem výživnější. Taková zelenina ale není celoročně dostupná. Pokud se při skladování vybraných druhů zeleniny budete řídit jednoduchými radami, nic vám nebude bránit dopřát si chutnou domácí svíčkovou omáčku či bramboračku i v lednu.

Ne každá zelenina se samozřejmě ke skladování v čerstvém stavu hodí. Pojďme se na to blíže podívat na webu Living.cz .

Rázná proměna vile z první republiky prospěla. Uvnitř je 21. století

Vilu na pražské Hanspaulce koupili její současní majitelé po dvouletém hledání nového domova pro čtyřčlennou rodinu. Od přelomu dvacátých a třicátých let minulého století, kdy byl dům postaven, na něm byly provedeny pouze minimální úpravy. Článek přináší iDNES Bydlení .

Nízkoenergetický bungalov si manželé postavili svépomocí. Výsledek vás ohromí!

I když se svépomoc dnes moc nenosí, pokud zvolíte systém, který je jednoduchý, ale zároveň dostatečně přesný a ve své jednoduchosti sofistikovaný tak, že dokáže provést stavebníky celým procesem výstavby, výsledkem může být atraktivní a kvalitní stavba odpovídající vysokým nárokům investora.

Paní Renata a pan Michal se rozhodli nenechat výstavbu na firmu, ale zhostili se úkolu dům naprojektovat i postavit sami. Dům s užitnou plochou 145 m2 na nevelké, 600m2 parcele navrhl pan Michal, zařízení pak vybírali společně. Jak se jim to povedlo?

Ještě nestojí, ale už zaujal v cizině. Pankrácký věžák V Tower bude reprezentovat Evropu

Budoucí výšková dominanta Prahy má teprve stavební základy, ale v zahraničí už sbírá ocenění. Stavba ve tvaru písmene V, jež se po svém dokončení na podzim roku 2017 stane nejvyšším bytovým domem v tuzemsku, zabodovala v soutěži European Property Awards. Vyhlášení se uskuteční začátkem prosince v Londýně. Více čtěte v článku Hospodářských novin na webu IHNED.cz .

Koupil ruinu na útesu a 10 let ji opravoval. Chce za ni 129 milionů korun

Sídlo Porthledden na jihovýchodě Anglie si nechal postavit důlní předák Francis Oats. Současný majitel vilu 10 let opravoval a nyní ji prodává za 3,5 milionu liber, tedy 129,5 milionu korun. Nechce se vám číst? Nemusíte – jen si prohlížejte!

Místo stodoly mají útulný domov. Chytrý dům si větrá sám podle potřeby

Postavit nový dům na místě bývalé stodoly v centru malé rakouské vinařské vesničky Auersthal nebylo jen tak. Hlavní ulici lemují tradiční domy a vinné sklípky. Moderní bydlení na tradici odkazuje, ale jinak se drží moderních trendů maximálního osvětlení a otevřenosti. Celý článek a fotogalerie je zde .

Umyvadlová baterie za 38 tisíc vám umyje ruce a také je hned osuší

Designér James Dyson a jeho firma jdou vždy jinými cestami než ostatní. Letos na veletrhu IFA v Berlíně přišel s řadou novinek, mimo jiné s baterií a sušičem rukou v jednom. Už před lety šokoval James Dyson celý svět svým bezsáčkovým vysavačem, který funguje na principu cyklonové separace nečistot. Letos přišel s kohoutkem a sušičem rukou v jednom. A jak vše funguje? Koukněte na to …

Na co nezapomenout, aby vám v zimě bylo teplo

Blíží se zima a tak nastává čas prověřit stav topných systémů. Máme poslední šanci na jejich údržbu, výměnu či opravu. Pravidelná a důkladná kontrola nejenže prodlouží životnost přístrojů a systémů, ale může i výrazně uspořit náklady na vytápění.

Před začátkem topné sezóny je nutné prověřit i radiátory. Lidé na to často zapomínají a pak se diví, proč mají v některých pokojích chladno. Důvodem může být i taková maličkost jako zavzdušněný radiátor.

Starý termostat můžete vyměnit za moderní řídicí jednotku, která vám umožní nastavit stálou a pohodlnou denní i noční teplotu. Tyto a další tipy najdete v článku na webu Living.cz .

Z Prahy odešel na Šumavu a v chráněné oblasti si postavil roubenku

Stěny tvoří trámy 24 krát 26 centimetrů spojené v rozích klasickým rybinovým spojem, vodorovně na pero-drážku s mezerou, do které se z obou stran vkládala izolace z ovčí vlny. Jak dřevo vysychá a stěna si sedá, mezery se zmenšují. Doprostřed svislé stěny firma vsadila trámek, kterým ji zajišťuje proti vyvalení, takže i po seschnutí zůstává pěkně rovná. Článek a 11 fotografií navštivte ZDE .

Dům s výhledem udivuje velkorysým schodištěm přes celou zahradu

Dům by se měl navrhovat doslova pozemku na míru, aby se mohly využít všechny jeho benefity. V případě projektu rodinného domu v Chomutově tak sehrála důležitou roli geografická poloha pozemku i jeho jižní orientace s výhledem na město. Velmi zajímavý dům si prohlédněte v tomto článku .

Bydlení za 20 let: Lednice sama objedná jídlo, pračka prádlo i složí

Do budoucnosti sice nevidíme, ale to jakým směrem se vyvíjejí technologie, nám může napovědět, jak budeme bydlet za nějakých deset či dvacet let. Už teď je jasné, že běžných starostí nám ubude – dnes máme chytré televize, příště nás svou inteligencí překvapí třeba lednička. Pojďte se společně zasnít …

Nová koupelna: Otlouct starou dlažbu nebo lepit na původní?

Při rekonstrukci koupelny máte několik možností, jak postupovat. Záleží, zda chcete dát koupelně jen nový kabát, nebo se chystáte na rekonstrukci důkladnou, kdy kromě obkladů a sanity měníte i rozvody a dispozici.

Umakart – s tímto dědictvím minulého režimu se stále ještě běžně setkáváme v koupelnách panelových domů. I když není ve finančních možnostech majitele umakartové jádro vybourat, při správném postupu je možné umakart alespoň opticky zlikvidovat.

Ne vždy je ale nutné otloukat starou keramiku. Levnější, méně pracnou a rychlejší metodou je položení nové keramiky na původní. Stará  dlažba nebo obklad musí být bez trhlin a perfektně držet na podkladu. Nejen tato témata řeší redakční článek Living.cz ZDE .

Česká malost. Proč se u nás nestaví mrakodrapy a čeho se bojíme?

Zatímco v Asii a v Americe mají opravdové mrakodrapy za každým rohem, u nás se držíme při zemi. Nejvyšší je AZ Tower v Brně, který měří 111 metrů. „Proč se i v Česku nestaví výš? Je to nedostatek odvahy?“

„Mrakodrapy vyvolávají smíšené pocity. Jenže právě nejednoznačnost je v životě i v umění zpravidla vzrušující, v dobrém slova smyslu provokující.

Co vlastně cítíme při pohledu na mrakodrap? Jako by se člověk ostýchal uvěřit, že něco tak vysokého umíme postavit, aniž by to spadlo. A zároveň se ptáme, jestli to do naší krajiny patří. A tak zatímco lidé často nutnost existence mrakodrapu odmítají, pro mnoho architektů jsou výzvou. „Uvědomují si, jak mimořádný technický a organizační výkon mrakodrapy představují. A že výškové dominanty k městu bytostně patří. Vytvářejí vztažné body i koncentrovaná ohniska městského života.“

Ještě na konci 19. století si málokdo uměl představit, že by výška mrakodrapů přesáhla 100 metrů (okolo ní osciluje české maximum dodnes), o století později museli ve světě vymyslet další slovo. Mrakodrap nestačí, ten označuje budovy do 300 metrů výšky. Obytným stavbám nad touhle hranicí se říká supertalls a těm nad 600 metrů megatalls.

Článek přináší iDNES.cz a doplňuje jej mnoha fotografiemi.

Sprchový kout bez vaničky – šperk vaší koupelny

Sprchový kout bez vaničky dodá koupelně úplně jiný švih. Jejich masivní rozšíření umožnil moderní typ odtokových kanálků, a také technologie, které zajistí dokonalou hydroizolaci celého koutu – nejen podlahy, ale i stěn. Na co si dát při jeho instalaci pozor vám prozradíme na Living.cz .

Přemýšlíte, kam dát kolo? Tak se podívejte!

Living.cz ukazuje zajímavý tip na uskladnění jízdních kol: Kolo se hodí ve městě i v přírodě, v létě i v zimě. Máte ho kam dát, když přijedete domů? Kryté venkovní stojany jsou moderním řešením pro všechny milovníky sportu. Nápad vznikl v deštivé Británii, a snad proto funguje za každého počasí.

Unikátní novostavba rodinného domu ležící v srdci alpské přírody

Naše architektura není jen samoúčelně krásná, ale chce být i v souladu s přírodou a okolním prostředím,“ říká Michael Darbellay. Jak slavný švýcarský architekt toto heslo naplňuje v praxi, předvedl v Orsière uprostřed Švýcarských Alp.

Hranatá novostavba rodinného domu leží na hranici mezi zastavěným okolím s velkým množstvím historických budov v srdci čisté alpské přírody, poblíž Tour du Mont-Blanc v okrese Entremont.

Tento nevšední dům splývající s okolním prostředím si prohlédněte na webu HOME bydlení .