Zajímavé články o bydlení – tipy červen 2015

Léto, léto, léto – i to je čas, kdy se píše o zahrádkaření, úpravách našich obydlí a interiérů, stejně tak jako přináší zajímavé inspirace ze světa. Jsou tu zajímavé červnové články o bydlení, stavbě či zahradničení. Inspirujte se na internetu – výběr článků vám přinášíme v tomto článku. Najdete zde aktuální informace, unikátní stavby, fotografie i rady a tipy.

Na originální články odkazujeme zvýrazněným linkem. Ty se zobrazí v novém okně. Celé texty a obrázky si prohlédněte přímo na zdrojových stránkách uvedených webů.

Zajímavé články o bydlení – tipy červen 2015

První lidé dostali peníze z Nové zelené úsporám

Program takzvaných zelených dotací byl spuštěn před šesti týdny, končí 31. října 2015. Ministerstvo životního prostředí 26. června 2015 vyplatilo prvních 550 000 korun v programu Nová zelená úsporám. V dalším týdnu bude vyřízeno dalších 35 žádostí za celkem dva miliony korun.

Státní fond životního prostředí (SFŽP) zatím přijal 1557 žádostí o dotace na zateplení budov a energetické úspory za více než 359 milionů korun. Dalších 2369 žádostí za téměř 264 milionů korun je ve fázi rozpracování, žadatelé tedy postupně údaje vkládají do systému a na žádostech ještě pracují.

Program takzvaných zelených dotací byl spuštěn před šesti týdny, končí 31. října. Celkem je v něm letos 1,1 miliardy korun, z toho 600 milionů by mělo jít na rodinné domy a půl miliardy na pražské bytovky.

Informace přináší v plné verzi web Aktuálně.cz ZDE .

Prodala dům bez energetického průkazu. Inspekce chce pokutu 100 tisíc

Povinnost zajistit zpracování energetických průkazů (PENB) při prodeji a pronájmu nemovitostí platí od roku 2013, přesto stále existuje řada majitelů, kteří tuto povinnost podceňují. Hrozí jim pokuta 100 tisíc od Státní energetické inspekce. Kontroly vystavených PENB od 1. 7. 2015 ještě zpřísní. Čtěte a vyvarujte se problémů na Bydlení iDNES.cz .

ABC konstrukčních systémů rodinných domů

Při stavbě domu není důležitá pouze jeho rozloha, dispozice, lokalita, v níž se nachází, či umístění na pozemku, ale také stavební materiál, z něhož jsou postaveny obvodové stěny domu. Výběr není dán pouze jeho vlastnostmi, konečnou volbu z části ovlivňuje i sám majitel.

Rumcajs to měl při volbě životní družky jednodušší, vybíral pouze mezi Ankou a Mankou. A nesprávné rozhodnutí mohl napravit. Stavebník, budoucí majitel domu, je v obtížnější situaci. Stavebních materiálů a konstrukčních systémů pro stavbu domů je mnoho a špatná volba se nedá obvykle řešit pouhou výměnou. Pro shrnutí zredukujeme konstrukční systémy na ty základní – zděné domy a dřevostavby a také montované domy.

Také čtěte  Infotherma 2021 virtuálně, Infotherma 2022 bude 24-27.ledna

Dům bez energetického průkazu bude od července problémem i pro realitku

Od 1. 7. 2015 vstoupí v platnost novela zákona 406/2000. V rámci této novely budou uzákoněny některé změny v povinnostech při vystavování průkazů energetické náročnosti budov (PENB). V originálním článku na Novinky.cz Bydlení uvádíme stručný přehled nejdůležitějších změn .

Postavili lepší funkcionalistickou vilu než bývaly za první republiky

Prvotním záměrem stavebníka byl dům, který bude vzbuzovat otázku, zda jde o pečlivou rekonstrukci prvorepublikové funkcionalistické vily, nebo o novostavbu. Záměr se zdařil dokonale.

Funkcionalistické domy znamenaly ve své době v architektuře doslova revoluci, z dnešního pohledu by však vily s terasami na sever, velkými tepelnými ztrátami a dispozicemi často odpovídajícími jinému životnímu stylu splňovaly požadavky na komfort bydlení jen za cenu značných kompromisů. Novostavba v malém moravském městě dokonale spojila výtvarné a filozofické hodnoty architektury třicátých let s moderními technologiemi. Výsledkem je unikátní stavba s autentickým funkcionalistickým vzhledem a veškerým moderním pohodlím.

Rodina si nechala postavit letní dům, nakonec v něm zůstala na stálo

Manželský pár z chorvatské Rijeky koupil pozemek v malé vesničce Risika na ostrově Krk. Jako na mnoha místech v okolí, i na jejich parcele byly pozůstatky kruhového mlatu a stará kamenná zídka, která chránila část parcely. Originál článku z sekce bydlení webu Novinky.cz čtěte ZDE .

Nejdražší dům světa – Jsem boháč, ať to každý vidí. Známý developer staví obří sídlo

Neuvěřitelné sídlo, které nemá ve světě konkurenci, staví v Bel Air v Los Angeles spekulativní rezidenční developer a hollywoodský producent Nile Niami. Dům bude mít všechno, na co si člověk vzpomene. Jeden z největších domů v historii USA vyrůstá v Kalifornii v prominentní čtvrti Bel Air na pozemku o velikosti 1,6 hektaru. Monumentální nemovitost bude tvořit jedna hlavní rezidence o rozloze 6 875 metrů čtverečních a tři menší domy. Dohromady bude mít obří sídlo 9 290 metrů čtverečních.

Čísla to jsou obrovská, astronomická a absurdní. Po dokončení palác developera a producenta Nila Niamiho trumfne svou velikostí dosud největší nové postavené sídlo ve Spojených státech o obytné ploše 8 361 metrů čtverečných, které stojí v Orlandu. Mimochodem Bílý dům má pouhých 5 110 metrů čtverečných. Čtěte na Bydlení iDnes.cz .

Dům mezi dunami připomíná dřevěný drahokam

Dům napůl zanořený do písečných dun na pobřeží holandského ostrova Terschelling. Na první pohled upoutá zajímavým tvarem a velkým prosklením slibujícím nádherné výhledy do okolní krajiny a na Severní moře. Originál článku z sekce bydlení webu Novinky.cz naleznete ZDE .

Víkendový dům na vodě, jaký jste ještě neviděli

Rozhodli se pro víkendový dům na vodě. Měl jim umožnit naplno se věnovat rybaření i vodním sportům a zároveň poskytnout prostor pro únik před shonem města nebo pro setkávání s přáteli. Má-li rodina blízký vztah k vodě a přírodě, jeví se plovoucí dům jako ideální víkendové bydlení. Čtěte a zasněte se na webu HOME bydlení .

Střecha, která vás přežije. Záruky na třicet let jsou už standardní

Při výběru střešní krytiny se musí brát v úvahu jak nosná střešní konstrukce (krov nebo strop, který přenáší zatížení), tak i tvar a sklon střechy a její předpokládané zatížení (sněhem, deštěm, poryvy větru).

Také čtěte  Podzimní Flora Olomouc 2020 - vnitřní krása rostlin a zdraví plodů

Na co dalšího se zaměřit při výběru střešní krytiny, napoví tento červnový článek z webu iDNES , v sekci Bydlení .

Kdysi džíny udržely vagon vlaku, dnes jim ublížíte i jedním vypráním

Praní jsme už dávno svěřili pračkám, ty se však řídí pokyny majitele. Pokud zvolíte špatný program, může se prádlo poškodit. A to dokonce i džíny, které kdysi vydržely všechno. Tedy skoro.

Někdy vzniknou chyby kvůli přehlédnutí údajů na visačce, jindy je na vině nezkušenost uživatele. „Mám zkušenost, že Češi ještě často třídí prádlo jen podle barvy, nerozlišují materiály. Dělají chyby i při výběru pracích prostředků,“ konstatuje Anna Motlíková, ředitelka společnosti Steilmann.

Typickým příkladem jsou džíny. Kalhoty proslulé svou odolností (prý utáhly i železniční vagon) dnes dokážou připravit svému uživateli nejednu těžkou chvilku. Bydlení.iDNES.cz je místo, kam odkazujeme tímto velkým článkem o praní. Na téma rizik při praní prádla se váže i další odkazovaný článek.

Jak si zaručeně zničíte prádlo: vysoká teplota, ždímání a běžný prášek

Co dřív bylo zakázané, to je dnes povolené nebo dokonce doporučované. To platí i v případě praní a sušení jemného prádla či vlny. I tu už totiž lze sušit v sušičce. To bylo ještě nedávno vyloučené. Čtěte ZDE .

Bojujete s místem? Spotřebiče do garsonky i na chatu vám pomohou

Pro ty z nás, kdo neustále bojujeme s místem (a to doopravdy mluvím z vlastní zkušenosti), jsou zásadními kritérii při výběru spotřebiče kromě přijatelné ceny také rozměry a počet funkcí. Čím menší a šikovnější, tím líp. A když k tomu ještě umí dobře vypadat, nákup roku je na světě! Inspirujte se ZDE .

Barvy koupelnám sluší

Krajina okolo nás se pyšní pestrou paletou barev, kterou zdatně konkuruje každému umělci a kterou nás dokáže zcela okouzlit. Také rádi odpočíváte při procházce právě rozkvetlou jarní přírodou, se sklenkou vína na pláži, kterou smáčí příliv, nebo při pohledu z okna, za nímž padá první sníh? Jaké by to bylo, kdybyste si část té hřejivé atmosféry přenesli domů, kde by vám dělala radost po celý rok? Barvy totiž nemají pouze estetické hledisko, ale ovlivňují rovněž psychiku. Dokonce se říká, že léčí. Nechte se proto inspirovat zajímavými barevnými kombinacemi obkladů a dlažeb do interiéru. Článek naleznete na webu časopisu Sofie Bydlení.

Ve vlastním u moře či v horách. Sen je dostupnější než dřív

Nejlaciněji lze pořídit nemovitost v Bulharsku. Malý apartmán přijde v přepočtu na půl milionu korun. Nedostupný ale není ani byt na Floridě – koupit se dá za tři miliony.

Také čtěte  Veletrh střech, nářadí a dřeva 6-8.2.2020 v Letňanech

Ač Česko nemá moře nebo velehory, stále více Čechů může říct, že oni je mají. Nákupy rekreačních nebo investičních nemovitostí v zahraničí už ani zdaleka nejsou jen doménou miliardářů, politiků nebo celebrit. Článek naleznete na webu Aktuálně.cz .

Neuvěřitelné stavby, ve kterých někdo opravdu bydlí

Fantazie některých architektů nemá meze, a pokud to dovolí statika, domy mohou mít nejrůznější podoby. Jednu z takových staveb máme dokonce za hranicemi, slyšeli jste o ní?

Na webu Marianne Bydlení vám představujeme vám deset jedinečných domů, které vypadají jako ze sna . Dokážete si představit, že byste je obývali právě vy?

Květinové záhony s minimální potřebou péče

Krásná zahrada rozhodně není výsadou zahradnických nadšenců s dostatkem času. Pokud jste zaneprázdnění, rozhodně nevěšte hlavu. Inspirujte se květinovými záhony, které vás doslova uchvátí ohňostrojem barev, zajímavými strukturami listů a minimální potřebou péče.