Výstava Retro v národním muzeu na vlastní oči

Navštívili jsme pro Vás s kamerou a zápisníkem již druhou retro výstavu, která  v roce 2016 v České republice, v Praze, probíhá. Po té první, v Tančícím domě, jsme tentokrát zavítali do “nové budovy” Národního muzea, v horní části Václavského náměstí. Pídili jsme se samozřejmě zejména po předmětech vztahujících se k bydlení a zařizování domácnosti, případně péči o zahrady dřívější doby, ale nevynechali jsme ani mnoho dalších exponátů.

Výstava RETRO zde trvá od 17.6.2016 až do 30.4.2017. Pozvánku na výstavu jsme uveřejnili již dříve ZDE .

Stará budova Národního muzea prochází velkou rekonstrukcí – zde výstavu nenajdete.

Naopak zavítejte sem (vchod vlevo dole).

Vstupenky na Retro

Zde vyřešíte vstupenky. Otevírací doba je poměrně široká. Čtvrtek – úterý 10 – 18h, 1. středu v měsíci dokonce 10 – 20h, ostatní středy v měsíci 9 – 18h. Zavřeno je jen 24.12.2016 a 1.1.2017, o svátcích je otevírací doba upravena. Více o otevírací době případně na oficiálních stránkách NM .

Retro výstavu najdete v několika místnostech a je velmi hezky uspořádána. V první místnosti, kousek vpravo od recepce, se dostáváme zejména do ráje dobových kostýmů, oblečení a doplňků. Najdeme tu však i ukázky stolování, nádobí nebo další předměty.

Pojďme si dále chvíli “hrát” – tedy vrátit se do dětství …

Výstavu se nemusíte obávat právě ani navštívit s dětmi – je zde připravena Retro herna se spoustou dobových hraček, které je možní si vyzkoušet, a pohrát si. Zkuste si pospojovat stavebnici Merkur, zahrát stolní fotbálek, pohrát s Mončičáky nebo počíst v oblíbeném komiksu Čtyřlístek.

Hraček je k vidění však mnohem více – v zasklených vitrínách – ty již nejsou logicky určeny ke hraní, ale poslouží dalším generacím k podívání.

Pojďme dál a objevíme i předměty, z nichž některé doma ještě možná najdeme a slouží … některé jsou naopak už hodně “retro”.

Také čtěte  Proč pořídit robotickou sekačku a jak vybrat tu správnou?

Nalezneme zde také někdejší zařizovací a užitkové předměty bytů nebo kanceláří.

 A další mix retro předmětů – projeli byste se?

A další interaktivní, jak se dnes říká, expozice. Prostě – vyzkoušejte sami!

A ještě několik překvapení navrch – v tomhle filmu si můžete zahrát i Vy! Stačí si vybrat a vyplnit mailovku, kam Vám vyfocená povedená scénka může přijít. Palec nahoru.

Co říci závěrem? Mnohé retro předměty ještě máme sami doma a slouží, naopak mladší generace je nejspíš nejen nezažila, netuší že pocházejí například z 80. let, nebo se jejich čas v cyklech vrací (přichází opět do módy, nebo jsou nadčasové). vy všichni jistě rádi zavzpomínáte u nemála předmětů dřívější doby, ať už jde o módu třicátých, sedmdesátých či osmdesátých let, na výstavě Retro v Národním muzeu. Čas máte až do dubna 2017!

Další články na téma RETRO naleznete u nás zde

Výstava RETRO 70-80. let – To nejlepší z ČSSR včetně pana Vajíčka.

Výstava RETRO na vlastní oči.