Rychlá rekonstrukce bytu sádrokartonem

1581

Rekonstrukce bytu sádrokartonem

Martin koupil panelový byt 3+kk v původním stavu a rozhodl se realizovat celou rekonstrukci svépomocí. Vyboural všechny vnitřní příčky a postavil je znovu ze sádrokartonu. A to z úplně nové super pevné a odolné desky HABITO od společnosti Rigips. Po vybourání vnitřních příček zůstaly jen obvodové zdi. Více v článku a fotografiích – Rekonstrukce bytu sádrokartonem.

Rychlá výstavba bez mokrých procesů

Po vybourání příček nejprve se svým spolupracovníkem provedl montáž konstrukce z ocelových profilů. Pro větší pevnost a na doporučení výrobce byly použity rigidizované profily, tzv. Rigiprofily. Jak známo, sádrokarton umožňuje rychlou výstavbu bez mokrých procesů, čím se podstatně zkracuje lhůta výstavby. Což se při této rekonstrukci znovu potvrdilo. Martin se svým kolegou celou rekonstrukci zvládli za dva týdny.

Výborné akustické vlastnosti

Příčky ze sádrokartonu HABITO mají výborné akustické vlastnosti. Přitom uspoří místo, protože při srovnatelných parametrech jsou mnohem užší, než příčky zděné. Velkou výhodou sádrokartonových konstrukcí je, že do nich můžeme lehce skrýt veškeré elektronistalace a nemusíme nic vysekávat ve zdi, což bylo využito i při této rekonstrukci.

Celoplošné stěrkování

Pro tmelení spár i celoplošné přetmelení v kvalitě Q4 použili Martin a jeho spolupracovník sádrovou stěrku Rifino Top. Díky schopnosti jejího „vytažení „až téměř do 0 mm je celoplošné stěrkování sádrokartonu s Rifinem Top nejekonomičtější variantou povrchové úpravy desek.

Skvělý výsledek

A tak skvělým výsledkem při použití Rifinu Top byly krásné hladké stěny přímo zářící čistotou. Byt tak získal novou, praktičtější dispozici, která poskytuje daleko lepší podmínky pro využití získaného prostoru. Po zkušenostech s použitými materiály je tedy možné konstatovat, že vybudované nové stěny za použití desek HABITO jsou odolné jako cihla a výborně izolují hluk.

Shrnutí

Délka výstavby: dva týdny
Počet pracovníků: dva
Náklady na materiál: cca 86 000 Kč

Text článku: Jan Štíhel
Foto: Rigips
Článek vyšel v dubnu 2017 časopise Panel Plus