Top 5 funkcí, které milujete v chytré domácnosti

3770

Jako sci-fi by ještě před 20 lety znělo to, co umí dnešní standardní domácnost. Podobně jako u aut či mobilních telefonů. Přesto si většina lidí stále pořizuje zastaralé bydlení. Pojďme se podívat na několik schopností běžných domovů, které nám sice přijdou normální, ale řada lidí stále neví, že je může mít. Více v článku „Top 5 funkcí, které milujete v chytré domácnosti“.

Regulace teploty

Už žádné hledání návodů k termostatu či obíhání všech pokojů a kroucení hlavicemi. Konec utrácení za zbytečné topení či chlazení. Bez ohledu na zdroj tepla (podlahovka, radiátory, topné fólie,…) se inteligentní automatizace postará o ideální teplotu ve správný čas.

Jak ale zařídit, abychom měli v obýváku příjemnou teplotu už když přijdeme domů? Termostat se v tomto ohledu moc neosvědčil. Chytrá domácnost se učí vlastnosti topení a chlazení. Neřídí se pouze aktuální teplotou, ale pracuje i se setrvačností, vlivy počasí a, pokud to zdroj tepla umožňuje (např. hlavice), intenzitou vytápění. Ví tedy přesně, kdy a jak topit, bez nepříjemných výkyvů, čekání či zbytečných nákladů.

V ložnici mít jinou teplotu ráno, když vstáváme, přes den, večer, když jdeme spát, i v noci? V koupelně tepleji, když se jdeme koupat? V dětském pokoji trochu víc, v pracovně naopak trochu méně? V pracovní dny a o víkendu a ve svátky jinak? A když nikdo není doma, vše v úsporném režimu? Když se otevře okno, topení se vypne? Proč by ne. To, co v minulosti bylo téměř nemyslitelné a znamenalo by spoustu práce, je pro dnešní domácnosti hračka.

Stínicí technika

Velká okna a spousta přirozeného světla – kdo by to nechtěl. Předokenní žaluzie či rolety se tak staly už povinnou výbavou. Málokdo si ale dovede představit, kolik je s nimi práce, aby skutečně plnily svůj účel. Ráno je vytáhnout, což může podle počtu oken zabrat i několik minut. Při odchodu rozhodnutí – zatáhnout či nechat? Nebude horko? Co kytky? A stíhám to vůbec?

Inteligentní stínění se o sebe stará samo. Ráno nás probudí denním světlem a přes den naklápí lamely žaluzií podle polohy slunce (pokud není zataženo). I když nejsme doma, hlídá teplotu. Pokud by hrozilo přetopení od sluníčka, zastíní po nezbytně nutnou dobu v dotčených pokojích. V zimě naopak využije slunce k vytápění. Po setmění se zatáhne, aby nám zajistil soukromí.

Většinu času nemusíme na stínění myslet vůbec. Kontrola nám samozřejmě zůstala, jen je ovládání mnohem jednodušší. Jedním stiskem vytáhneme všechny žaluzie v pokoji bez zbytečného čekání a držení vypínače. A když chceme vyjít na terasu, stačí vzít za kliku. Stínění za prosklenými dveřmi pak zůstane nahoře.

Noční režim / odchodové tlačítko

Konečně postel! Po náročném dni si jdeme lehnout. No jo, ale nezapomněli jsme otevřenou garáž? Nebo puštěnou televizi, žehličku … nesvítí se v kuchyni, zamkli jsme vzadu,…? Každodenní starosti dob minulých naštěstí vyřeší jeden stisk tlačítka přímo z postele. Chytrá domácnost za nás vše zkontroluje, vypne vše nepotřebné, aktivuje úsporný režim topení, zavře garáž, zapne zabezpečení a pokud by něco vyžadovalo naší pozornost, upozorní nás notifikací na telefonu či hlasem skrze reproduktory.

Pokud bychom potřebovali jít v noci zkontrolovat děti nebo třeba na toaletu, stačí dát nohu z postele. Rozsvítí se tlumené světlo, které neoslní, nikoho dalšího neprobudí, ale perfektně postačí pro naše potřeby. Stejně se chovají světla v dalších místnostech, aniž bychom museli potmě hledat vypínače.

Odchod z domu je na tom podobně. Na co vše jsme v minulosti museli myslet? Ještě, že dnes už stačí jen stisknou tlačítko u dveří a domácí automatizace se o vše postará. Žádné vyťukávání kódu, kontrola otevřených oken či kulmy v koupelně, zamknutí všech dveří,…

Světelné scény

Světlo je nejen tvůrce atmosféry, ale ovlivňuje také produktivitu či pohodlí. Proč bychom se tak měli omezovat na jediné světlo v místnosti, jako před sto lety, které buď rozsvítíme nebo zhasneme? Máme mnoho možností, jako stmívané lustry, barevné LED pásky,… Různými kombinacemi dokážeme proměnit celý pokoj.

Jenže ještě poměrně nedávno to znamenalo pořídit si hotové ovládací centrum místnosti. Každé světlo či skupina měly vlastní tlačítko, kolečko či dokonce klávesnici. I když člověk věděl, jak se co ovládá, zabralo mu to vždy třeba půl minuty. Ale třeba návštěva nebo babička se spíš bála na cokoli sáhnout. Nemluvě o nevzhledném “nadělení” na zdi.

Dnes naštěstí už můžeme ovládat světla jednodušeji a efektivněji. Nejčastější základní osvětlení se rozsvítí, pokud je potřeba, když vstoupíme do místnosti. K dalšímu vyladění atmosféry nám stačí dotknout se jediného tlačítka. Zvolíme si předem připravenou scénu a nastavení všech světel v místnosti se okamžitě provede samo. Stejným vypínačem také vše dvěma stisky vypneme, společně třeba s televizí, pokud byla zapnutá. Stačí nám 2-3 scény, podle toho, co v daném pokoji obvykle děláme. Samozřejmě je můžeme kdykoli měnit či ovládat každé světlo zvlášť pomocí aplikace.

Vše pod palcem kdekoli a kdykoli

Na co myslíte, když čekáte na letadlo před dovolenou? Je doma vše v pořádku? Zamčeno, vypnuto, zavřeno,…? Co když praskne voda, bude 14 dní téct? Neměli jsme radši jen pořídit ten zabezpečovací systém? Ano, i takové starosti patří minulosti.

Chytrá domácnost se stará o sebe i váš klid 24 hodin 7 dní v týdnu. Hlídá nezvané hosty i bez potřeby speciálního zařízení. Dokáže rozeznat vznikající požár či unik vody. O všem vás okamžitě informuje a případně provede potřebné akce – například uzavře přívod vody. V čase vaší dovolené simuluje přítomnost v domě, aby nebyl lákadlem pro zloděje.

Dozvíte se, když někdo zazvoní u dveří, můžete jej vidět i mu rovnou odpovědět či ho dokonce pustit dovnitř. Všechny funkce máte ve své dlani. Vidíte stavy oken a dveří, teploty, údaje o spotřebě a podobně. Do všeho můžete zasáhnout. Co si třeba pustit saunu cestou ze sjezdovky domů?

TIP: Ještě jste nebyli v inteligentním domě? Navštivte bezplatné prohlídky vzorové chytré domácnosti, které pořádá společnost Loxone ve svém sídle v Českých Budějovicích. Sami se přesvědčíte, zdali má ještě smysl bydlet postaru.