Ač se to nezdá, zima se přiblíží brzy. Ušetřete tisíce za chlazení i vytápění díky žaluziím a roletám
Podzim je ještě daleko, nebude to ale dlouho trvat a budeme se zase domů z práce vracet za tmy, také pomalu začne přibývat chladnějších dnů. Máme tak včasnou šanci provést stavební úpravy, které nám v zimě pomohou ušetřit náklady za vytápění našich domovů. Stínící technika se ostatně jako vše posunula a stále posouvá kupředu, a tak nám dnes nejen zabezpečí byt i jeho soukromí, ale zajistí i úsporu energie. Automaticky ovládané rolety vybavené časovými spínači a čidly sníží vaše náklady na vytápění o 25 až 30 %. Podívejte se sami, jak nejlépe ušetřit za energie během celého roku v článku „Ušetřete za chlazení i vytápění díky žaluziím a roletám“.
Čím začít?
Před samotným výběrem žaluzií nebo rolet je třeba si uvědomit, kolik budete v dané místnosti potřebovat světla a soukromí. Je vaším cílem blokovat světlo a vytvořit pohodlí pro ničím nerušený spánek v ložnici nebo hledáte řešení pro vaši kuchyň, aby vám i nadále proudilo denní světlo do místnosti, ale zvědaví sousedé vám nekoukali až do hrnce?
Pokud máte okna orientována na jih nebo jihozápad, tak oceníte předokenní rolety a žaluzie. A to především v horkých letních dnech, protože předokenní rolety dokáží na rozdíl od interiérových žaluzií zablokovat až 90 % veškerého tepla. „Abyste zabránili úniku tepla a dosáhli maximální úspory energie, musíte posílit tepelně izolační vlastnosti obvodových stěn okna. A to se vám podaří jen pomocí předokenní stínící techniky. Je prokázáno, že exteriérové žaluzie jsou třikrát účinnější než veškeré clony umístěné v interiéru. Chrání okna před větrem, deštěm a mrazem, a zároveň zabraňují kondenzaci vodních par a rosení na vnitřním povrchu zasklení,“ vysvětluje Jan Žižlavský ze společnosti ISOTRA, která kvalitu svých produktů podporuje vlastním vývojem, konstrukcí, výrobou komponentů a jejich kompletací. Takže v létě ušetříte za klimatizaci a v zimě za topení.
Položte si správné otázky
Pokud už máte rozmyšleno, v jaké místnosti potřebujete světlo a kde naopak chcete mít možnost maximálního zatemnění, přichází na řadu další otázky. Budete vybavovat žaluziemi nebo roletami celý dům nebo pouze vybrané místnosti? U stínící techniky se ceny obvykle odvíjí dle velikosti daného okna a typu, stylu či vzoru daného zastínění. A případně doby, kdy chcete venkovní rolety či žaluzie instalovat. Zda budete moci schovat stínící techniku do zdiva domu nebo zda budete muset se přiklonit k variantě přiznané rolety či žaluzie před okenní výplní. Chcete mít žaluzie ovládané manuálně nebo dálkovým ovladačem či vypínačem? Všechny tyto faktory ovlivní výslednou cenu.
Bezpečné a bezpečnostní
U výběru rolet a žaluzií je dle zákona třeba dbát i na bezpečné ovládání, především máte-li malé děti. Od roku 2014 platí v ČR norma ČSN EN 13120, která upravuje zajištění bezpečnosti dětí před uškrcením v nebezpečných smyčkách, které se mohou tvořit u ovládání vnitřních žaluzií a rolet pomocí řetízků a šňůr. Všude tam, kde mají přístup děti ve věku od 0 až 42 měsíců, jako jsou byty, rodinné domy, hotely, nemocnice, kostely, obchody, školy a všeobecně všechna veřejná místa, je potřeba tuto normu dodržet. Bezpečný způsob ovládání žaluzií a rolet je zajištěn například pomocí kliky, táhla, motoru s vypínačem nebo dálkovým ovladačem nebo pomocí ovládací tyče.
U těchto ovládacích prvků se nevyskytují řetízky a šňůry, nebezpečí uškrcení je tedy stoprocentně eliminováno. Ruční ovládání postupně ustupuje a je nahrazováno moderním elektrickým ovládání, které je šetrnější k lamelovým zámkům, což prodlužuje životnost předokenní rolety či žaluzie. Navíc můžete potom ovládat zastínění celého domu z pohodlí postele. Motorizované předokenní rolety se doporučují i uživatelům, kteří bydlí v přízemí a je pro ně důležitý pocit bezpečí.
Venkovní rolety a žaluzie zabraňují snadnému vniknutí do objektu, představují překážku, jejíž překonání trvá minimálně několik minut až desítek minut. Pohon s vhodným příslušenstvím tak může být významnou překážkou násilného otevření rolety či žaluzie, i když na toto nejsou certifikovány a nelze na ně pohlížet jako na bezpečnostní prvek, který by byl pro zloděje nepřekonatelný. Ale občas každá minuta může být důležitá a minimálně můžete doufat, že si zloděj vyhlídne raději snadnější oběť.
Tepelná i zvuková izolace
Venkovní žaluzie a rolety jsou schopny zajistit úsporu energií. Nejvyšší úspory dosáhnete, pokud ovládání rolet necháte na dynamických řídicích systémech. „Abyste dosáhli maximálních tepelných zisků z oken a ušetřili co nejvíce energie na vytápění, musíte stínící prvky správně nastavit. V zimě nechávejte žaluzie přes den vytažené v horní poloze, aby topný systém podpořilo působení slunečního svitu. Při soumraku je spusťte, ať omezíte nežádoucí únik tepla skrze okna. Pokud je žaluzie v noci stažená, teplota v místnosti stoupne o 1,5 stupně,“ radí Jan Žižlavský. Další nespornou výhodou předokenních rolet a žaluzii je snížení úrovně hluku, který vstupuje z venkovních prostor až o 7 dB. Takže ani projíždějící auta, déšť nebo kroupy nebudou rušit sladký spánek vám ani vašim blízkým.
Protože na vzhledu záleží…
Jelikož jsou okna očima vašeho domova, záleží samozřejmě i na vzhledu rolet a žaluzií. Vybrat si můžete hned z několika druhů materiálů, od barevných lamel až po imitaci dřevěných dekorů či různé tkaniny. Moderní předokenní rolety a žaluzie jsou vyráběné z hliníku, který velmi dobře odolává povětrnostním vlivům, nabízí vyšší bezpečnost a vyznačuje se delší životností. Hliník také velmi dobře izoluje a v neposlední řadě poskytuje lepší ochranu vůči UV záření, odráží nepříjemné sluneční paprsky a tím chrání interiér.
Při výběru designu rolet a žaluzií berte v úvahu barvu fasády a dalších prvků domu, vybrat si můžete z celé řady barevných provedení, případně si objednat individuální odstín. Schránka s vodícími lištami se standardně dodává v bílé, hnědé, stříbrné, béžové a šedé barvě. Povrch je kryt kvalitním lakem, který zajišťuje vysokou odolnost proti otěru. „Všeobecně doporučuji používat světlé odstíny barev, protože více odráží tepelné záření. Co se týká produktů, tak pro větší zastínění doporučuji venkovní rolety, u kterých se dá říct, že místnost zatemní. Pro plynulou regulaci světla pak použít venkovní žaluzie, u kterých dokážeme naklápět lamely,“ uzavírá Jan Žižlavský.
Další články
- Množství světelného smogu celosvětově roste až o 6%
- Pořiďte si rolety na míru dle svých představ
- 3 praktická vylepšení oken – vyzkoušejte je
- Top 5 funkcí, které milujete v chytré domácnosti
- Spolehlivé sítě proti hmyzu Minirol
- I starší dům může být více ekologický a nákladově úspornější…
- Pád českého stavebnictví se prohloubil, červnová produkce klesla o desetinu
- Růstový trend starších domů i bytů pokračuje, v Praze ceny…
- Ikonický radiátor Zehnder Tetris získal prestižní Red Dot Design Award
- 3 tipy na úsporné praní. Šetří peníze i energie
- Výsledky soutěže o nejlepší návrh koupelny s radiátory Zehnder 2024
- Chcete si pořídit skleněnou stříšku nad vchodem? Poradíme Vám na…