Fasády domů plní různé úlohy

Z francouzského slova “face” (tvář nebo líc) pochází slovo fasáda označující konečnou úpravu vnějších stěn staveb nebo průčelí jako obvykle nejvýznamnější stěny stavby. Fasáda bývá přerušena dveřmi (vchody), okny, může být členěna různými architektonickými prvky, například římsami. Více v článku “Fasády domů plní různé úlohy”.

Fasády – různé materiály, různé úlohy

Fasády domů a staveb mohou být zhotoveny z různých materiálů a plní různé úlohy. Typicky bývají zhotoveny z omítek různého složení, obkladů, kamene, dřeva, umělých materiálů jako vinyl, PVC, v moderní architektuře nejsou výjimkou ani obložení fasád sklem nebo kovem.

Pro úplnost uveďme ještě členění tzv. omítkovin na tradiční, házené, šlechtěné, speciální i sanační. Tradiční můžeme mít v provedení jako rýhované, škrábané, stříkané nebo hladké. Podívejte se schválně na omítky zblízka, základní rozdíly poznáte snadno. Hrubost struktury omítky pak odpovídá tzv. velikosti zrna. Zrnitost omítky se označuje číslem. Obvykle jsou v nabídce fasádní omítky, např. hlazená omítka s velikostí zrna 1,5, 2,0 a 2,5mm, nebo rýhovaná omítka s velikostí zrna 2,0 a 3,0mm.

Jistě se shodneme na tom, že hlavní funkcí této poslední vnější vrstvy je chránit stavbu před vnějšími vlivy, srážkovou vodou, přispět k tepelné pohodě a také dům esteticky doplnit, dotvořit. Tato role v posledních letech nabývá na svém významu. Vzpomenete si ještě na tu častou šeď a ponurost v sedmdesátých a osmdesátých letech, kterou naopak vystřídalo nezřídka podnikatelské porevoluční baroko s fialovými, tmavě zelenými nebo modrými fasádami?

V případě výběru nového kabátku vašeho domu by měl investor dobře zvážit a umět odpovědět na tyto a další otázky.

Jaký materiál fasády vybrat?

Jakou barvu nebo kombinaci zvolit, kde se poradit, z čeho lze vybírat nebo jaké ošetřování budou nové šaty vašeho domu vyžadovat?

Užitečné rady při výběru barvy nebo barevné kombinace zní – vyslechněte a zvažte rady odborníků v odborných studiích, nechte si připravit jeden nebo více barevných návrhů či kombinací barev, zvažte okolí do nějž je stavba zasazena, a rozhodně nevybírejte barvu jen podle malé plošky o velikosti asi 5 cm2 ve vějířovém vzorníku barev. I na tento vzorník se podívejte jak při umělém osvětlení, tak zejména ve venkovním prostředí jak za slunného tak podmračeného dne (vzorník se dá často oproti záloze zapůjčit). Dá se říci, že časem i kvalitní omítka nebo jiný materiál fasády za působení podnebí vybledne, záleží od materiálu, prostředí, i podmínek v nichž byla zhotovena. Pokud bychom se zeptali na rovinu majitelů některých divokých barevných kreací, zda výsledné dílo opravdu odpovídá původnímu záměru, plánku nebo představě utvořené z malého vzorníku pod zářivkovým světlem stavebnin, asi bychom se divili. A přitom, fasáda je jeden z nejvýznamnějších faktorů výsledného vzhledu celé nemovitosti v hodnotě nezřídka několika milionů korun! Necitlivým výběrem je možné také hodně pokazit.

Také čtěte  Zářná budoucnost pro ohýbaná skla

Zajímavým doplňkem, který fasádu domu v mnoha případech vhodně akcentuje, jsou obkladové pásky, lícovky nebo štípaný kámen.

Přidanou hodnotou mnoha moderních materiálů používaných pro opláštění domu je i jejich snadná údržba nebo dokonce samočistící schopnosti. Byť tato vlastnost, i přes použití moderních nano-materiálů, může být s ohledem na prostředí, omezená.

Neobvyklé fasády fotograficky

Pojďme se na některé zajímavé či neobvyklé “fasády” domů podívat na fotografiích. Zvoleny jsou spíše na ty pro našince exotické, netypické. Čerpat proto budeme pro naše prostředí zejména v netypických oblastech, v zahraničí.

france-574811

house-72711

vine-201192

family-home-475879

sieseby-583972

limburg-211743

chioggia-571381

architecture-557722

new-england-378726

karatu-278089

small-house-274481

thorpeness-218935

hotel-461615

V některém z pokračování článku na téma fasády se společně podíváme na další typy a vlastnosti – jako jsou tepelněizolační vlastnosti (např. zateplení), speciální fasády (např. obložení železem, které vlivem povětrnosti zoxiduje, proběhne koroze) nebo historické omítky.