Z francouzského slova „face“ (tvář nebo líc) pochází slovo fasáda označující konečnou úpravu vnějších stěn staveb nebo průčelí jako obvykle nejvýznamnější stěny stavby. Fasáda bývá přerušena dveřmi (vchody), okny, může být členěna různými architektonickými prvky, například římsami. Více v článku „Fasády domů plní různé úlohy“.
Fasády – různé druhy, různé materiály, různé úlohy
Fasády domů a staveb mohou být zhotoveny z různých materiálů a plní různé úlohy. Typicky bývají zhotoveny z omítek různého složení, obkladů, kamene, dřeva, umělých materiálů jako vinyl, PVC, v moderní architektuře nejsou výjimkou ani obložení fasád sklem nebo kovem. Lidově řečeno může být dům omítnut, dříve se také říkalo fasádě omítka.
Pro úplnost uveďme ještě členění tzv. omítkovin na tradiční, házené, šlechtěné, speciální i sanační. Tradiční můžeme mít v provedení jako rýhované, škrábané, stříkané nebo hladké. Podívejte se schválně na omítky zblízka, základní rozdíly poznáte snadno. Hrubost struktury omítky pak odpovídá tzv. velikosti zrna. Zrnitost omítky se označuje číslem. Obvykle jsou v nabídce fasádní omítky, např. hlazená omítka s velikostí zrna 1,5, 2,0 a 2,5mm, nebo rýhovaná omítka s velikostí zrna 2,0 a 3,0mm (až 4,0mm).
Jistě se shodneme na tom, že hlavní funkcí této poslední vnější vrstvy je chránit stavbu před vnějšími vlivy, srážkovou vodou, přispět k tepelné pohodě a také dům esteticky doplnit, dotvořit. Tato role v posledních letech nabývá na svém významu. Vzpomenete si ještě na tu častou šeď a ponurost v sedmdesátých a osmdesátých letech, kterou naopak vystřídalo nezřídka podnikatelské porevoluční baroko s fialovými, tmavě zelenými, růžovými nebo modrými fasádami?
V případě výběru nového kabátku vašeho domu by měl investor omítnutí dobře zvážit a umět odpovědět na tyto a další otázky.
Jakou barvu fasádní omítky zvolit, jak ji vybrat? Na co dát pozor, co očekávat po delším čase?
Jakou barvu nebo kombinaci zvolit, z čeho lze vybírat nebo jaké ošetřování budou nové šaty vašeho domu vyžadovat?
Užitečné rady při výběru barvy nebo barevné kombinace zní – vyslechněte a zvažte rady odborníků v odborných studiích, nechte si připravit jeden nebo více barevných návrhů či kombinací barev, zvažte okolí do nějž je stavba zasazena, a rozhodně nevybírejte barvu jen podle malé plošky o velikosti asi 5 cm2 ve vějířovém vzorníku barev. I na tento vzorník se podívejte jak při umělém osvětlení, tak zejména ve venkovním prostředí jak za slunného tak podmračeného dne (vzorník se dá často oproti záloze zapůjčit).
Dá se říci, že časem i kvalitní omítka nebo jiný materiál fasády za působení podnebí vybledne, záleží od materiálu, prostředí, i podmínek v nichž byla zhotovena. Na fasádě se logicky časem objevují také úsady jako prach, zemina z okolí, někdy se mohou i „zazelenat“. Sluší se poznamenat, že fasáda se dá odborně nebo neodborně (vy)čistit, pozor na možnost jejího poškození např. při použití wapky (neodborného otryskání vodou). Čistá, funkčně dobrá fasádní omítka se také znovu přetřít, nabarvit, přebarvit. Pozor, za delší dobu se může barva teoreticky vymýt.
Abychom dokončili to téma barev – pokud bychom se zeptali na rovinu majitelů některých divokých barevných kreací, zda výsledné dílo opravdu odpovídá původnímu záměru, plánku nebo představě utvořené z malého vzorníku pod zářivkovým světlem stavebnin, asi bychom se divili. A přitom, fasáda je jeden z nejvýznamnějších faktorů výsledného vzhledu celé nemovitosti v hodnotě nezřídka několika milionů korun! Necitlivým výběrem je možné také hodně pokazit.
Jaké řešení a jaký materiál fasády vybrat?
Pokud se na fasády domů podíváme z pohledu řešení a výběru materiálů, rozlišíme kontaktní a bezkontaktní.
Kontaktní fasády můžeme považovat za levnější řešení fasády. Její realizace je jednodušší, nanese se na zdivo nebo dnes samozřejmě na kontaktní zateplovací systém, jako poslední vnější vrstva. Nevýhodou je vyšší náchylnost k poškození (proseknutí, hlodavci, ptáci..). Opravy nejsou jednoduché.
Bezkontaktní fasády rozlišujeme jako předezděné nebo zavěšené. Zjednodušeně řečeno je mezi zdivem nebo zateplením vzduchová mezera.
Z pohledu volby materiálu nejvrchnější vrstvy vašeho domu (kontaktní fasády) se nejčastěji užívají tyto 3 druhy dle materiálového složení – (probarvené) minerální, silikátové a silikonové jádrové omítky. Struktura se vytváří ještě za mokra pomocí plastových nebo polystyrenových hladítek. Břízolitová omítka se pak po zavadnutí škrábe speciálními škrabkami. Po nanesení a zaschnutí minerální jádrové probarvené fasády se provádí ještě sjednocující (egalizační) barevný nátěr, který sjednotí případné barevné odlišnosti.
Nadstandardní materiály nebo marketingová prohlášení?
Přidanou hodnotou mnoha moderních materiálů používaných pro opláštění domu je i jejich snadná údržba nebo dokonce samočistící schopnosti. Byť tato vlastnost, i přes použití moderních nano-materiálů, může být s ohledem na prostředí, do jisté míry omezená.
Efektní i funkční doplňky
Zajímavým doplňkem, který fasádu domu v mnoha případech vhodně akcentuje, jsou obkladové pásky, lícovky nebo štípaný kámen. Používají se také menší kamínky jako pasta, která se nanáší na podezdívky, sokly, rohy apod. – myslíme mozaikové omítky či marmolit. Ty bývají vyvedeny v mnoha barvách a vydrží opravdu hodně, mají vysokou odolnost proti otěru a povětrnostním vlivům. Zde se není tolik potřeba obávat o jejich stálobarevnost, protože obsahují přírodní jemné kamenivo.
Na odlehčení – neobvyklé fasády fotograficky
Pojďme se na některé zajímavé či neobvyklé „fasády“ domů podívat na fotografiích. Zvoleny jsou záměrně spíše ty pro našince exotické, netypické příklady. Čerpat proto budeme oproti domácímu prostředí zejména v netypických oblastech, v zahraničí.
V některém z pokračování článku na téma fasády se společně podíváme na další typy a vlastnosti – jako jsou tepelněizolační vlastnosti (např. zateplení), speciální fasády (např. obložení železem, které vlivem povětrnosti zoxiduje, proběhne koroze) nebo historické omítky.
Za konečnou fasádu některé projekty považují také tzv. pohledový beton nebo opláštění sklem. Podívejte se pod článkem na další odkazy a zajímavé počtení související s tématem fasád budov.
Článek byl aktualizován v roce 2022.
Další články
- One Blackfriars Londýn – inspirováno sklářským géniem, umožněno technologií
- Moderní doplněk – svislé fasádní clony
- Dvojitá fasáda splňuje náročné estetické i technické požadavky
- Exkluzivní architektura – Kloof Road House v JAR
- Umělý kámen – podle čeho vybírat a jak s ním…
- 10 doporučení pro správné zateplení fasády
- Dům ze surového betonu s výhledem na golfové hřiště
- Fasády a průčelí trochu jinou optikou
- Betonové domy pro bydlení
- I starší dům může být více ekologický a nákladově úspornější…
- Pád českého stavebnictví se prohloubil, červnová produkce klesla o desetinu
- Růstový trend starších domů i bytů pokračuje, v Praze ceny…