Automatická závlaha šetří peníze i čas

514

Každý, kdo již má založený trávník, jistě potvrdí, že pro jeho udržování zejména napříč letním obdobím, je potřeba velké množství často dodávané vody. Zavlažování trávníku ručně nebo přenosnými rozstřikovači rozhodně nezajistí rovnoměrnou zálivku celé travnaté plochy a je nevyhnutelná manipulace s hadicí či postřikovačem. Zabírá to tak hodně času a spotřeba vody je vysoká. Přitom existuje alternativa, která se během několika let vrátí ekonomicky, pokud nebudeme počítat lidskou práci. Pak by byla návratnost ještě mnohem rychlejší. Instalací automatického závlahového systému totiž odpadá ruční zalévání. Více v článku „Automatická závlaha šetří peníze i čas“.

Automatická závlaha – jak to funguje?

Ideálním rozmístěním postřikovačů po celé ploše se docílí dokonalé rovnoměrnosti závlahy, a protože je závlaha rozdělena do několika sekcí, může se množství dodané vody měnit podle místních podmínek (např. severní strana, velká plocha na slunci, trávník pod stromy atd.). Automatická závlaha probíhá především v noci, kdy je chladno a voda se z trávníku neodpaří jako ve dne a trávník jí téměř všechnu využije. Tím se ušetří až polovina vody oproti ostatnímu zalévání. V případě ručního přelévání ještě mnohem více!

V našich klimatických podmínkách představuje průměrný roční úhrn srážek přibližně 20% potřebného množství vláhy pro optimální růst kvalitního trávníku. U deště nelze s rovnoměrností a pravidelností příliš počítat, neboť deštivé dny jsou často koncentrovány do několika na srážky bohatších období, kdy je dešťové vody nadbytek a není plně využita. Voda z části odtéká a to místy až 45%. Po většinu roku zase naopak potřebné srážky chybí. Dokonalý trávník v tomto období zajistí vaše automatická závlaha.

Kolik vody je potřeba?

Množství závlahové vody také závisí na ročním období. Sezóna na našem území začíná v dubnu a končí v říjnu. V tomto období není potřebné množství vody vždy stejné. Proto mají např. ovládací jednotky Hunter sezónní nastavení a stačí pouze přidat nebo ubrat na procentech závlahy. Jako závlahová dávka pro trávník se uvádí průměrná hodnota 25 – 42 mm/m2/týden. Z této hodnoty se vypočítává roční bilance spotřeby vody. Při průměrných 120 suchých dnech během závlahové sezóny činí roční spotřeba vody na závlahu 1 m2 trávníku cca 350 – 650 litrů vody. Ano, je určitě velký rozdíl vhodně načasovaná a odměřená zálivka v délce dvou minut nebo ruční zalévání po dobu desítek minut, než obejdete zahradu. Přitom v reálu se některým místům dostane moc a jiným zase málo, budou vypadat mokrá jen na úplném povrchu a listech.

Mnoho variant řešení závlahy

Široký výběr postřikovačů a prvků ovládacích systémů umožňuje mnoho variant řešení. Lze zalévat po tzv. sekcích, v různých časech, s různou četností i vydatností. Kvalitní závlahové systémy šetří provozní náklady, efektivně využívají vodu (navíc zalévají samozřejmě jen když nepršelo) a jsou odolné vůči nenechavcům i vandalům.

Frekvence zavlažování se také mění podle stáří trávníku. Nově založený trávník nesmí vůbec vyschnout, protože nemá silný kořenový systém a proto se zavlažuje několikrát denně po menších dávkách. Po zhruba měsíci se mění frekvence zálivky na ráno a večer a po dalším měsíci stačí již zavlažovat jen jednou denně. Další rok se závlaha spouští 2 – 4 týdně. Trávník je tak nucen zakořenit hlouběji a tím je odolnější. Dávka vody se zvyšuje se snižováním frekvence.

Blíže se informacím a možnostem automatické závlahy pověnujeme v některém z pokračování tématu.

Užiteční pomocníci, úspory nebo stále ještě sci-fi?

Toto je jen polovina sci-fi, kterou mnozí majitelé rodinných domů nebo firem již oceňují. Další kapitolou trávníkového komfortu jsou pak automatické, tzv. robotické sekačky. Takové sekačce dokonce nevadí ani automatická závlaha, ani přirozený déšť. A na odklízení trávy v tomto případě ani nemyslete! Těžko byste totiž milimetrové a velmi často sesekávané přírůstky v trávníku vůbec hledali! A co potom zbude na vás jako uživatele? Věřte, že chvíle odpočinku, komfort nebo čas na jiné práce kolem domu a zahrady vám počáteční investici, při klesajících cenách, bohatě vynahradí.