Výstava RETRO 70. a 80. let – to nejlepší z ČSSR včetně pana Vajíčka

1629

Galerie Tančící dům zahájila 15.6.2016 tematickou výstavu RETRO 70. a 80. let, která představuje to nejlepší z období bývalého socialistického Československa. Expozice návštěvníky provede každodenním životem a prostřednictvím dobových artefaktů přiblíží, jakým způsobem vypadaly v sedmdesátých a osmdesátých letech dny běžných lidí, stejně jako kterými věcmi se obklopovali prominenti tehdejšího režimu.

Výstava se zaměřuje na bydlení, módu, práci, zájmy a trávení volného času, film a televizní tvorbu, populární hudbu či nakupování a konzum. Průvodcem výstavy RETRO 70. a 80. let je oblíbená animovaná postavička pana Vajíčka od výtvarníka Eduarda Hofmana, která oddělovala reklamní spoty v Československé televizi. Galerie Tančící dům je první, komu se po 28 letech podařilo získat na pana Vajíčka licenci. Díky tomu mohla vzniknout také speciální sekce expozice věnovaná tehdejší televizní reklamě.

„Chceme zasadit období 70. a 80. let do souvislostí a zamyslet se s určitým nadhledem a nadsázkou nad stavem tehdejší společnosti skrze její kulturu, volný čas, práci, bydlení, techniku, design či architekturu,“ říká o výstavě kurátorka Jana Sommerová.

Výstava RETRO 70. a 80. let – to nejlepší z ČSSR včetně pana Vajíčka

Výstava RETRO - typický byt

Rutinu městského života představí reálná instalace panelového bytu včetně obývacího pokoje, koupelny či kuchyně. Nakupování připomene dobový obchod, ve kterém prodávala i hlavní hrdinka ze slavného seriálu Žena za pultem. Sekce rovněž zobrazí oblíbené produkty a originální obaly výrobků předních národních podniků a značek.

Výstava RETRO - obchod

Filmové a pop-stars té doby

Součástí instalace jsou také sekce věnované populární hudbě či tehdejší filmové a televizní tvorbě. Návštěvníci tak uvidí unikátní kostýmy Heleny Vondráčkové, Karla Gotta, Hany Zagorové či originální tričko Libuše Šafránkové z filmu Jak utopit doktora Mráčka aneb Konec vodníků v Čechách nebo kostým Dagmar Patrasové ze seriálu Návštěvníci.

Výstava RETRO - oblečení a domácnost, koupelna

Bydlení, hračky, dovolené, dopravní prostředky

Jak vyrůstaly v této době děti, ilustrují hračky či autenticky zařízená školní třída, a naopak píchačka a klasická pánská podniková šatna ukazují denní rutinu dospělých. Kromě všedního života se na výstavě nastíní také prostředí, v němž žili prominenti tehdejšího režimu. V sekci věnované exkluzivnímu designu je vystaven nábytek jako například křeslo, stůl a konvice z již neexistujícího hotelu Praha, křesla z hotelu Thermal a Federálního shromáždění či židle z hotelu Ještěd.

Výstava RETRO - stanování, turistika, chatařství

Sedmdesátá a osmdesátá léta jsou spojena s nebývalým rozvojem chatařství, kempinku nebo trampingu, jež připomene instalace prázdninového stanu. Poprvé bude v rámci výstavy využit venkovní prostor galerie, který znázornění typický dvorek u domu. V přízemí Tančícího domu bude ukázán design automobilu Škoda 110 R a motocyklu JAWA.

Výstava RETRO - Š110R auto

Více o výstavě RETRO

Celá výstava je doplněna texty o jednotlivých tematických sekcích, audiovizuálními ukázkami, dobovými plakáty a fotografiemi česko-švýcarské fotografky Iren Stehli.

Expozici realizovaly Jana Sommerová a Nadia Klempířová ve spolupráci s Muzeem města Ústí nad Labem a Pražskou správou nemovitostí. Na výstavě bude také zastoupena část sbírky Jabloneckého muzea.

Výstava RETRO 70. a 80. let v Galerii Tančící dům na Jiráskově náměstí v Praze probíhá 15.6. – 16.10.2016 (prodlouženo až do 23.10.!) a to denně mezi 09:00 a 20:00. Další informace získáte na www.galerietancicidum.cz nebo www.retro70-80.cz .