Domů Bydlení Vánoční dekorace jinak – zhotovte si stromek z větví

Vánoční dekorace jinak – zhotovte si stromek z větví

946
Stromek z větví obrázek 15 (Balakryl)

Chcete si vlastnoručně sestavit netradiční vánoční výzdobu a hodil by se vám tip? Máte malý byt nebo pokoj, ve kterém na velký vánoční strom nezbylo místo? Vyrobte si udržitelný nástěnný stromek z větví, který si můžete pověsit na balkon, dveře nebo stěnu. S pomocí barev Balakryl a ozdob pomůže i tato závěsná dekorace dotvořit sváteční atmosféru. Přinášíme vám návod v článku a fotogalerii „Vánoční dekorace jinak – zhotovte si stromek z větví“.

Využijte rovnější spadané větve

Stromek z větví - co budeme potřebovat - obrázek 01 (Balakryl)

Na výrobu stromku si připravte asi devět rovnějších silnějších větví (např. březových – budou mít výhodu světlé kůry), zahradní pilku, přírodní provázek, nůžky, plochý štětec, univerzální barvu Balakryl UNI (v našem případě pastelově šedý odstín) a bílou tenkovrstvou lazuru Balakryl Dixol.

Stromek z větví - větve zakraťte - obrázek 02 (Balakryl)

Nejprve větve nařežte pomocí pilky tak, aby se postupně zkracovaly a tvořily pyramidu. Pak je jen velmi lehce zbruste (např. brusnou houbou) a omeťte je od pilin.

Kombinujte barvy a přírodní vzhled

Krycí barvu Balakryl UNI důkladně promíchejte a pomocí štětce nanášejte ve dvou vrstvách s odstupem čtyř hodin. Větve si na stole vyskládejte do tvaru stromku a natřete je ze všech stran. Tato vodou ředitelná barva je zdravotně nezávadná, rychle schne, nezapáchá a má atest na dětské hračky i pro styk s potravinami.

Stromek z větví - obrázek 03 (Balakryl) Stromek z větví - obrázek 04 (Balakryl)

Některé větve můžete nechat přírodní, na jiné zase použijte tenkovrstvou lazuru Balakryl Dixol, která je vhodná k nátěrům všech druhů dřeva, nepopraská a neloupe se. Aby se zvýraznila struktura povrchu, můžete přebytečnou vrstvu barvy otřít suchým hadříkem.

Stromek z větví - obrázek 06 (Balakryl)

Od nejdelší po nejkratší

Stromek z větví - obrázek 11 (Balakryl)

Odměřte si dostatečně dlouhý kus provázku, který přehněte na dvě poloviny. Z každé strany vytvořte pomocí uzlů ve stejné vzdálenosti devět ok a poté jimi provlečte oba konce větví od nejdelší až po nejkratší.

Potom už zbývá stromek jen řádně ozdobit. Na jednotlivé větve zavěste ozdoby dle vlastního vkusu a na špičku připevněte hvězdu z papíru.

Tip: Stromek můžete ozdobit koupenými ozdobami, nebo si nějaké vlastnoručně vyrobit. Doporučujeme např. šišky, usušit pomeranč a jablka, ozdoby uháčkovat nebo je vyrobit z papíru. Na závěr nezapomeňte doplnit světýlka, která dotvoří pohodovou vánoční atmosféru.

Stromek z větví - obrázek 16 (Balakryl)

Výhody vodou ředitelných barev

  1. Rychle schnou: Během dne zvládnete klidně i dva nátěry, a ještě tentýž den je povrch suchý.
  2. Jednoduše se aplikují: Barvu pouze promícháte, neředíte a hned natíráte.
  3. Jsou bez zápachu: Při aplikaci ani po ní barvy nezapáchají.
  4. Jsou zdravotně nezávadné: Mají atesty na dětské hračky a pro styk s potravinami za sucha.
  5. Jsou trvanlivé: Odolávají popraskání vlivem tepelné roztažnosti podkladu v interiéru i exteriéru.
  6. Neškodí prostředí: Prázdné obaly je možné likvidovat jako běžný odpad.
  7. Nežloutnou: Nátěr nežloutne v tmavých prostorech ani na radiátorech.
  8. Jsou bezpečné: Nevyžadují speciální skladování, nehrozí požár ani výbuch.
  9. Neničí pomůcky: Štětce po natírání jednoduše umyjete vodou a můžete je opakovaně použít.

Balakryl UNI satin je univerzální vodou ředitelná barva vhodná pro venkovní, ale i vnitřní použití. Lze s ní natírat dřevo, kovy (pozinkované plechy, hliník), beton, plasty a další. Vodou ředitelná, ekologická receptura umožňuje ukončit realizaci prací v rámci jednoho dne. Během aplikace ani po zaschnutí natíraný povrch nezapáchá. Balakryl UNI lze zakoupit ve čtyřech již z výroby namíchaných odstínech, všechny varianty lze navíc natónovat do širokého spektra 20 tisíc barevných odstínů. Vydatnost barvy Balakryl UNI je asi 6–9 m2/kg na jednu vrstvu podle savosti podkladu. Balakryl UNI se prodává v baleních o hmotnosti 0,7 a 2,5 kg.

Balakryl Dixol je tenkovrstvá lazura pro nové i renovační nátěry všech druhů dřeva v interiéru i exteriéru. Rychle zasychá, dřevo chrání před UV zářením a pronikáním vody. Lazura Dixol je vhodná k ochranným a dekorativním nátěrům plotů, štítů, dveří, podhledů, altánů, zahradního i domácího nábytku atd. Zvýrazňuje kresbu dřeva a má atest na dětské hračky. Nátěr vydrží až 3 roky. Vydatnost barvy Balakryl Dixol je asi 12–18 m2/kg v jedné vrstvě podle savosti podkladu. Je dostupná v několika odstínech dřeva, trendy šedých tónech i jako bezbarvá. Prodává se v balení o hmotnosti 0,7 a 2,5 kg.