Netradiční zahradní dekorace – tyhle milují (nejen) děti

588

Zahrada je nejen prostor pro pěstování okrasných či užitečných rostlin, ale je to především prostor, který slouží relaxaci a zábavě. Zatímco někteří se pachtí za vypěstováním té nejbarevnější růže, jiní si na zahradu umístí to, co je pro ně milé a rostliny to jen dokreslí.

Nezřídka se jedná o dopravní prostředek – retro jízdní kolo, staré auto, trolejbus, vagón a nebo zahradní železnice. Tento fenomén se začal rozmáhat v posledních cca 30 letech. Jedná se o různá provedení, různá měřítka a nebo o čistou fantazii.

Setkání zahradních železnic muzeum Rosice u Pardubic 06

Netradiční zahradní dekorace – tyhle milují (nejen) děti

Zatímco jedni se snaží vystihnout co nejvěrněji skutečnost a přiblížit se nějaké opravdové předloze, jiní se spokojí s tím, že jim na zahrádce jezdí vláčky. Jsou však lidé, kterým i toto je málo. A jejich cílem je tou dráhou mezi záhony také něco vozit. Tím vznikla parková železnice. Opět se jedná o různé více či méně modelové provozy a nebo jen do prostoru zeleně instalované průmyslové drážky, které dříve sloužily například v cihelnách.

Setkání zahradních železnic muzeum Rosice u Pardubic 02

Setkání zahradních železnic muzeum Rosice u Pardubic 05

Pro všechny příznivce těchto provozů je připraveno letošní tradiční setkání zahradních a parkových železnic, které se koná o víkendu 20. a 21. srpna 2016železničním muzeu na nádraží Pardubice-Rosice nad Labem. A bude toho tu opravdu hodně k vidění. Nejen několik modelových železnic, ale také dráha o délce skoro 300 metrů, na které se budou moci zájemci povozit.

Setkání zahradních železnic muzeum Rosice u Pardubic 04

A pro koho by i toto bylo málo, tak může využít jízd historického motoráčku na výlet z Pardubic a Rosic do nedalekých Slatiňan či jízdy historického autobusu k muzeu samotnému. Jízdní řády a podrobný program bude před akcí na internetových a FB stránkách Pardubického spolku historie železniční dopravy, který muzeum provozuje a akci pořádá.

Muzeum železnice a MHD Rosice nad Labem - akce

V nejbližší době Vám, čtenářům webu Bydlení Raz Dva, přineseme fotogalerii, videa a rozhovor s majitelem jedné velmi zajímavé a funkční zahradní železnice poblíž Prahy, která není veřejně přístupná, ale nabízí celou řadu do detailu propracovaných unikátů. Malý náznak zazněl již v článku z jarní stavební výstavy v Letňanech zde .

Komu se však toto datum nehodí, může o prázdninách navštívit Museum Rosice nad Labem od úterý do soboty v čase 10:00-17:00. V září a do poloviny října bude otevřeno už „jen“ každou sobotu. Naleznete tu na sedm set exponátů z historie železniční a městské dopravy na pardubicku a samozřejmě také několik vystavených modelů zahradní železničky LGB s malinkatým ukázkovým provozem.

Setkání zahradních železnic muzeum Rosice u Pardubic 01

Ve venkovní expozici naleznete několik vozidel, mezi nimiž nechybí ani „Hurvínek“ nebo nejstarší motoráček řady M120.2, který je skutečným republikovým unikátem a jako první vozil lidi už v březnu 1928. Tak neváhejte a přijďte se podívat.

Podrobnosti naleznete na rozcestníku spolku www.motoracek.cz , nebo na FB museum.rosice.

Museum Pardubického spolku historie železniční dopravy