Výstava RETRO na vlastní oči

V pražském Tančícím domě probíhá již od úterý 14. června 2016 výstava s názvem RETRO 70. a 80. let, která potrvá ještě až do neděle 16. října (prodlouženo do 23.10.!) 2016. Navštívit ji můžete každý den, a to komfortně od 9 do 20 hodin.

Tančící dům Praha 01

My jsme ji navštívili a poskytneme Vám i další pohled, než umožňuje text a fotky z oficiálního webu výstavy nebo webu Galerie Tančící dům. Téma retro se v poslední době objevuje kolem nás poměrně často, snad čím dál častěji. Souvisí to také se silnými ročníky sedmdesátých let (Husákovy děti), a budováním zářného socialismu, zde zejména v 70. a 80. letech. I proto nás téma výstavy, tedy RETRO, zaujalo. A to tím spíše, že zde najdeme nemálo předmětů a kompozic vztahujících se k bydlení nebo zařizovacím předmětům domácnosti.

Retro nábytek (retro_023)

Výstavu RETRO najdete na třech podlažích v Tančícím domě na Jiráskově náměstí 6, v Praze. Výhodou je také možnost návštěvy Glass Baru v sedmém patře a ve střeše budovy, odkud se nabízejí nevšední výhledy na lokalitu kolem Tančícího domu – Vltavu, Jiráskův most, Mánes, Palackého most, Hradčany, ale samozřejmě také Vyšehrad, Smíchov nebo Petřín. Tipem je návštěva výstavy ještě dostatečně za světla, a posezení nad skleničkou, kávou nebo dezertem až do soumraku v horních patrech budovy a pozorování do noci vstupující (nejen) západní části metropole.

Tančící dům 02 vstup

Vstup na výstavu není limitován časem (jednorázové vstupné) a dospělou osobu vyjde na 190 Kč, studenty do 26 let na 100 Kč, seniory a děti do 15 let pak na 70 Kč. Pro rodinu (2 dospělí a až 2 děti do 15 let) je připraven vstup za 380 Kč. ZTP, děti do tří let a novináři mají vstup zdarma.

Retro móda šaty (retro_029)

A co je na výstavě k vidění, stojí to za to, nejde jen o pár retro předmětů? Výstava je na třech podlažích uspořádána tak, aby předměty k sobě co nejvíc ladily a tvořily smysluplné celky, podobně jako tomu bylo v době jejich používání, “tehdy před lety”. Uvidíte tak dobově zařízenou koupelnu se sprchovým koutem, koupelnovými doplňky, několika variantami tehdy dostupné sanity (umyvadla, WC), kuchyň se sporákem, nábytkem, ale kupodivu také myčkou nádobí (byla snad socialistické provenience nebo předmětem poříditelným jen z Tuzexu nebo individuálním dovozem?). Potěší také kompletně zařízený socialistický obchod. A znáte “pana vajíčka”?

Také čtěte  Podzimní Flora Olomouc 2020 - vnitřní krása rostlin a zdraví plodů

Retro nábytek (retro_01)

Retro jídlo (retro_014)

Výstava je částečně interaktivní, nebo řekněme nikoliv statická. Na několika obrazovkách běží dobové krátké filmy, reklamy, hudební klipy.

Zajímá Vás také, jaká móda byla tehdy dostupná, co nosily tehdejší celebrity? Několik kousků je na Retru vystaveno.

RETRO výstava 70. a 80.let - móda 01

Některé detaily a výjevy jsou propracovány velmi věrně – třeba v suterénu, kde je na zdi i blok poštovních domovních schránek, s několika výtisky tehdejších novin, šatní skříňky s nezbytnými lehce erotickými motivy slečen a dam, nebo aranžmá z dovolené v tuzemsku nebo NDR (východním Německu) se stanem, který v zachovalém stavu ještě dnes neurazí dvou až čtyřčlennou rodinu na výletech za nocováním v přírodě.

Retro stanování (retro_04)

Retro škola (retro_06)

Retro auto (retro_08)

Retro hračky (retro_031)

RETRO výstava 70. a 80. let - vlaječky 01

RETRO výstava 70. a 80. let - hračky 01

Na výstavu si vyčleňte optimálně tak dvě hodiny času, záleží jak budete vnímaví, jaký čas návštěvy si vyberete. Tak aby si bylo možné prohlédnout předměty větší – automobil Škoda, vojenskou uniformu, vybavení prodejny, domácnosti, spousty dobových reklam nebo plakátů, ale i detailní kompozici “socialistická dovolená” nebo jednotlivé předměty ve skleněných vitrínkách, nebo krátkou zastávku nad několika desítkami předmětů vztahujících se k výstavě, Galerii nebo Tančícímu domu.

Retro plakáty ve skříňkách (retro_011)

Část výstavy RETRO je v úrovni terénu (přízemí), část v suterénu a do části se dostanete malým výtahem u vstupu na výstavu – tlačítko +1. Chcete se vydat (zdarma) na střešní vyhlídku nebo do baru či kavárny? Projděte v přízemí několik kroků dovnitř budovy do výtahu, který Vás vyveze do 7.patra a více informací již nejspíš nebudete potřebovat.

RETRO výstava 70. a 80. let - Tančící dům, výhledy 01

RETRO výstava 70. a 80. let - Tančící dům, výhledy 02

RETRO výstava - Tančící dům 02

Retro výstava - Tančící dům 03 - střecha, restaurace, kavárna, vyhlídka

RETRO výstava 70. a 80. let - Tančící dům, kavárna 01

RETRO výstava 70. a 80. let - Tančící dům,restaurace 01

RETRO 70. a 80. let - výstava - výhledy Tančící dům, noc - 00

RETRO 70. a 80. let - výstava - výhledy Tančící dům, noc - 01

RETRO 70. a 80. let - výstava - výhledy Tančící dům, noc - 02

RETRO 70. a 80. let - výstava - výhledy Tančící dům, noc - 03

RETRO 70. a 80. let - výstava - výhledy Tančící dům, noc - 04

V některých místech bychom uvítali, nejen z důvodu volného fotografování, lepší nasvětlení, jinde je velmi dobré. Promítání filmů nebo decentní muzika s ne až tolik známými hity Karla Gotta, dokreslí tehdejší atmosféru. Kterou si dnešní mládež neumí představit, stejně jako nekonečné fronty na ovoce, spotřební zboží, tuzexové bony, možnost dovolených pouze v socialistickém bloku spřátelených zemí, nebo jednu, dvě, tři barvy kachliček do koupelny a bílé nebo zelené WC a tečka. Předmětů a aranží by na výstavě mohlo být jistě ještě více, ale pravděpodobně to bude také o ještě dnes dostupných zachovalých dobových předmětech i o prostorech k vystavování.

Také čtěte  Infotherma 2021 virtuálně, Infotherma 2022 bude 24-27.ledna

Každopádně výstava RETRO v Tančícím domě stojí za návštěvu, trvá několik měsíců a skončí až 16.10.2016 (prodlouženo do 23.10.!), do té doby ji můžete navštívit denně a zavzpomínat, nebo se dozvědět o tom “jak to tehdy bylo” a jak se v socialismu asi žilo. Žádná výstava sice dobu nepřiblíží dokonale, ale tato se o to velmi slušně pokusí. Tak … kdy ji navštívíte Vy?

V článku byly použity fotografie z webu výstavy, i vlastní fotky z výstavy a vyhlídky.