Vyměnil elektrokotel za tepelné čerpadlo kvůli nákladům, ušetřil dvě třetiny

1507
Tepelné čerpadlo instalované firmou Acetex - ilustrační foto

V rodinném domě v okrese Praha západ měl majitel původně elektrokotel, ale náklady na něj nesplňovaly jeho představy. Byly příliš vysoké. Hledal tedy alternativu, která by výdaje za teplo výrazně snížila. A jako vhodné řešení našel tepelné čerpadlo. Na tuto realizaci se podíváme v článku „Vyměnil elektrokotel za tepelné čerpadlo kvůli nákladům, ušetřil dvě třetiny“.

Tepelná čerpadla jako alternativa ke kotlům na tuhá paliva či právě zmíněným elektrokotlům jsou stále populárnější. Jejich instalaci volí řada majitelů rodinných domů, protože přinášejí násobně nižší náklady. Konkrétně v případě majitele domu v Praze-západě byla spotřeba elektrokotle zhruba 15 000 kWh za rok a s tepelným čerpadlem je 5 200 kWh za stejné období. Tedy úspora je téměř dvoutřetinová. Pro realizaci úspornějšího systému vytápění si majitel zvolil ryze českou firmu Acetex.

Nejtišší čerpadlo na trhu

Cesta majitele rodinného domu k Acetexu vedla přes firmu Viessmann. Tuto značku tepelných čerpadel totiž pro realizace v rodinných domech, ale i komerčních objektech firma využívá. Německá firma Viessmann má více než 100letou tradici v oblastech vytápění, průmyslových energetických a chladicích systémů. Jejich kvalitní a moderní splitová a monobloková tepelná čerpadla Vitocal 100 a Vitocal 200 disponují vysokou energetickou účinností, malou potřebou místa pro instalaci a komfortní obsluhou pomocí aplikace.

Systém umožňuje rychlou montáž a uvedení do provozu, který je velmi tichý díky AAD (Advanced Acoustic Design). Proto jsou tato tepelná čerpadla vhodná například i do řadového rodinného domu a hustě zastavěné oblasti. Plusem je, že se dají napojit na stávající topná tělesa v domě, jako jsou radiátory a podlahová topení.

Tepelné čerpadlo Viessmann v exteriéru (Acetex)Instalace tepelného čerpadla v interiéru (foto 2) Acetex

Právě na nízkou hlučnost kvůli okolní zástavbě dbal majitel rodinného domu. Navíc po konzultaci s realizátorem řešení zvolil kombinaci tepelného čerpadla a fotovoltaiky, která mu také mimo jiné zajistí energii na provoz čerpadla. Její celkový výkon je 4,5 kWp a skládá se z 10 panelů značky AEG. Na realizaci dostal majitel státní dotaci z programu Nová zelená úsporám ve výši 215 000 Kč.

Instalace tepelného čerpadla v interiéru, v kombinaci s fotovoltaikou (Acetex)

Právě kompletní vyřízení dotace ze strany Acetexu bylo pro majitele rozhodující, protože sám moc dobře ví, jak administrativně náročný je daný proces. Na video s kombinací tepelného čerpadla a fotovoltaické elektrárny se můžete podívat zde:

Pět kroků k vlastnímu tepelnému čerpadlu

Chcete mít také vlastní tepelné čerpadlo a ohřívat či vytápět ekonomičtěji a ekologičtěji? Stačí pět jednoduchých kroků a můžete ušetřit až 60 tisíc korun ročně:

  • Vyberte si profesionálního dodavatele, který vám poskytne osobní předrealizační konzultace zdarma. Během nich s vámi probere jak technický stav domu, tak i vaše požadavky vytápění a ohřev, navrhne optimální systém tepelného čerpadla a připraví nabídku s předběžným rozpočtem.
  • Vybírejte jen ověřené produkty s nejvyšší kvalitou. Pro instalaci používá Acetex tepelná čerpadla typu vzduch voda od německého výrobně Viessmann a také německá monobloková tepelná čerpadla značky Stiebel Eltron.
  • Zažádejte o státní dotaci a zajistěte si až 140 000 Kč na realizaci (při kombinaci s fotovoltaikou). Mimochodem, Acetex celý proces žádosti vyřídí za vás a pohlídá i vyplacení dotace.
  • Na instalaci, která může trvat dva až čtyři dny, mějte vždy jen profesionální firmu. Acetex vše odborně zapojí, provede revize a proškolí vás k obsluze zařízení. Systém napojí i na monitoring pro vzdálenou kontrolu.
  • Nezapomeňte na záruční a pozáruční servis. U profesionální firmy je samozřejmostí, že předáním čerpadla spolupráce nekončí.

O Acetexu

Acetex s. r.o., je ryze česká společnost, která se zabývá projektováním, montáží a servisem obnovitelných zdrojů energie. Instalaci fotovoltaických elektráren, tepelných čerpadel a nabíjecích boxů pro elektromobily provádí pro rodinné domy, novostavby i pro komerční objekty. Řešení splňuje podmínky dotací Nová zelená úsporám i Kotlíkové dotace.