Veřejné osvětlení které slouží a zároveň respektuje životní prostředí

782
Venkovní osvětlení Thorn u domu

Pomocí správného osvětlení lze zpřístupnit veřejné prostory i po setmění, zajistit bezpečnější rezidenční oblasti či vést návštěvníky v parcích a městské zeleni. Je však nutné k zachovat opatrnost a být šetrný v užívání veřejného osvětlení. Architekti a projektanti jsou odpovědní nejen za ochranu oblohy před světelným znečištěním, ale i za minimalizaci dopadu umělého osvětlení na obyvatele měst i životní prostředí.

Správně navržené veřejné osvětlení by mělo zabránit nechtěnému rušení obyvatel, například dopadem světla do domů. Navíc bez pečlivého plánování může venkovní světlo negativně ovlivnit chování ptáků, savců, obojživelníků a hmyzu, oslabit jejich schopnost orientace nebo je učinit zranitelnými vůči predátorům.

Teplota chromatičnosti je klíčová pro zachování bdělosti, ale i soukromí obyvatel

V těchto ohledech je důležité nejen množství vyzařovaného světla ale i jeho vlastnosti.

Pokud má světlo studenou teplotu chromatičnosti (tj. namodralý vzhled), přispívá k větší jasnosti a podporuje bdělost chodců, řidičů a cyklistů. Nicméně může být rušivým elementem pro přírodu i kolemjdoucí a vede ke zesvětlení oblohy, tedy světelnému znečištění. Naopak teplejší chromatičnost pomáhá snižovat tyto nepříznivé dopady.

Noční osvětlení Thorn - v parku u domů

 

NightTune od Thorn Lighting

Jak tedy mohou výrobci venkovního osvětlení zodpovědně vyvážit obě priority? Dopomáhá tomu například nová technologie míchání světla NightTune vytvořená společností Thorn Lighting, člena skupiny Zumtobel Group.

NightTune je systém, který automaticky upravuje množství světla vyzařovaného světleným zdrojem a jeho teplotu chromatičnosti tak, aby vyhovovalo přesnému času v noci a úrovni provozu.

Noční venkovní osvětlení Thorn - schema proměny chromatičnosti dle noční doby a provozuTechnologie vyvinutá společností Thorn pracuje s mícháním světla z teplých a studených LED diod. Samostatným stmíváním obou skupin LED diod lze dosáhnout teploty chromatičnosti v rozmezí od teplých 2 200 kelvinů do mírných 3000 kelvinů při různých úrovních jasů.

Jak to funguje

V praxi tak systém NightTune funguje tak, že v první fázi večera za stále existujícího pěšího a silničního provozu zajišťuje mírnou teplotu chromatičnosti. Během postupující noci, kdy jsou ulice klidné, se výkon studených LED diod sníží, tím se ztlumí světlo a je teplejší. Jakmile se přiblíží ráno a provoz se vrací do ulic, výkon studených LED diod se opět zvýší, aby poskytoval jasnější a chladnější světlo splňující vyšší bezpečnostní požadavky.

Thorn - svítidlo Plurio indirect

První produkt, který lze vybavit systémem NighTune, je svítidlo Plurio indirect s montáží na vrch sloupu. Samotné svítidlo je ideálním řešením pro rezidenční části města díky kombinaci vysokého výkonu s vyloučením rušivého světla. Je tak šetrné k přírodě a obyvatelům, poskytuje dostatek soukromí. Vyznačuje se také nízkými provozními náklady a vysokou životností. Doplněné o systém NighTune se tak stává vítaným přírůstkem do světa svítidel pro architekty a projektanty, kteří chtějí splnit požadavky moderních měst a zároveň respektovat ty, s nimiž tyto prostory sdílíme – lidi i zvířata.

O společnosti Thorn:

Společnost Thorn vyvíjí a vyrábí efektivní, spolehlivá a vysoce kvalitní řešení osvětlení. Rozsáhlé portfolio produktů pro vnitřní a venkovní osvětlení je navrženo tak, aby vyhovovalo potřebám velkoobchodníků, dodavatelů i koncových uživatelů a pokrývá širokou škálu aplikací. Značka Thorn je po celém světě synonymem pro kvalitu, spolehlivost a snadné použití. Díky své 90leté zkušeností s vývojem a výrobou osvětlení Thorn získal pověst důvěryhodného partnera, který poskytuje zákazníkům cenné informace a podporu přesahující samotný produkt. Společnost Thorn jako specialista na inteligentní město pomáhá zvyšovat bezpečnost a pohodu komunit prostřednictvím konektivity a inteligence. Thorn je hrdý na to, že je členem skupiny Zumtobel. Více se dozvíte na www.thornlighting.com .