Období vánočních svátků a oslav příchodu nového roku se každoročně těší mezi zloději velké popularitě. Ti se nerozpakují loupit ani na Štědrý den či na Silvestra. Jsou k tomu totiž vhodné podmínky. Lidé se houfně navštěvují a nikomu není podezřelá přítomnost cizích lidí v domě nebo okolí. Tento fakt potvrzují dlouhodobé statistiky vloupání, kdy v tomto období v určitých lokalitách roste počet vloupání i o desítky procent. Více se dozvíte v článku “Vánoce a Silvestr bývají štědré i pro zloděje”.
Jak to chodí o Vánocích
Zloději využívají toho, že lidé navštěvují mezi svátky své známé a příbuzné a opouštějí domovy nebo vyspávají po nočních oslavách. Jsou pak schopni se pomocí osvědčených metod velmi tiše dostat do bytu a zde si vzít, co potřebují. „Interval mezi půlnocí a druhou hodinou ranní pak bývá z hlediska možného vloupání nejrizikovější. Až 90 % vniknutí do bytů se uskutečňuje přes obyčejné vstupní dveře, v nižších podlažích pak i okny a balkony,“ říká Ivan Pavlíček, odborník na zabezpečení domácností z firmy Next.
„Řada zlodějů chce rychle získat předměty, jako je elektronika, šperky, hotovost a nejrůznější hi-tech hračky. Spoléhají na sváteční období, kdy lidé hojně nakupují a doma toho mívají více než v jinou část roku. Zlodějům nahrává i fakt, že jsou lidé během svátků velmi neopatrní a nepozorní. Navíc v důsledku častějších návštěv příbuzných pak již ani dříve pozorní sousedé nerozlišují, kdo je návštěva a kdo přišel na lup,“ říká Pavlíček.
Přeplněné popelnice a dárky jako ve výloze
Opatrní by měli být především majitelé či nájemníci domů. Jeden z nejjednodušších způsobů, jak nalákat zloděje, aby zjistili, co jste si nadělili pod stromeček, jsou prázdné krabice po dárcích v popelnici před domem. Takovému indikátoru zloději jen těžko odolají.
„Další chybou, kterou majitelé domů dělají je, že své dárky vystaví pod vánočním stromkem, který stojí přímo pod okny. To je samozřejmě vidět z ulice a potenciální zloději se nemusejí ani moc namáhat,“ varuje Ivan Pavlíček.
Hrozba na sítích
Majitelé bytů či domů, kteří na svátky opouští své domovy, ať už cestují do zahraničí nebo na chalupu, by měli být opatrní při používání sociálních sítí. Především zveřejňování příspěvků s časovými údaji, kdy zůstane byt či dům prázdný, typu “pozdravy všem doma, vrátíme se příští týden” jsou pro zloděje dobrým vodítkem.
„Nezabezpečené profily na sociálních sítích společně s neuvážlivým obsahem mohou zlodějům velmi usnadnit práci, odpadá tak práce tipařům. A pokud majitelé nemají dostatečně zabezpečený ani svůj byt či dům, mohou být následky fatální,“ říká Ivan Pavlíček, Next.
Další články
- Jak se (také) bydlí na Floridě – díl 1
- Zehnder Deseo Verso – rychle vyhřátá a uklizená koupelna
- Oživte interiér díky novým barevným kombinacím
- Výpadek proudu – co na to čidla alarmů, garážová vrata…
- Očekává se suché léto. Jak se na něj připravit?
- Dvojitá fasáda splňuje náročné estetické i technické požadavky
- Plánujete rekonstrukci? 5 tipů aby vám to šlo líp
- Tepelná čerpadla – rozmar, nebo osvědčená technologie?
- Změna dispozice bytu může zásadně proměnit celé bydlení
- Budoucnost plastových oken – modulární systémy a nekonečná skelná vlákna
- Moderní trendy ve vybavení zahrady a terasy
- Snížení účtů za energie pomůže nejen v obtížné situaci