Teplé počasí prospívá mravencům, zbavte se doma jejich kolonií

1228

Letošní pěkné slunečné dny s minimem srážek představují podle odborníků ideální podmínky pro množení hmyzu, včetně mravenců. Pokud mravenci zamíří ze svého přirozeného prostředí, do našich domovů, kde si začnou stavět svá mraveniště, je třeba co možná nejdříve jejich nežádoucí aktivitu omezit. Ideální je k tomu použít ekologicky šetrné prostředky, které obsahují účinné látky na přírodní bázi, např. Loxiran s výtažkem z kopretin.

Zahradní terasa nebo kuchyně – zde mravence nechceme

Mravenci si s oblibou budují mraveniště v domech za obložením stěn či v různých škvírách. Venku je můžeme najít pod dlaždicemi na terasách nebo pod vydlážděnými cestičkami na zahradě. Kolonii si mravenci prvních pár let budují nepozorovaně, a když si všimneme „mravenčí dálnice“ na terase či v kuchyni, bývá obtížné se jich zbavit. „V domech, bytech, ale také na balkonech a terasách, kde pobývají i děti a domácí mazlíčci, je vhodné použít návnadu, s účinnou látkou spinosad. Mravenci k dózám s návnadou běhají opravdu jak do bufetu a roztok nanosí do mraveniště. Pro okamžitou likvidaci mravenců je vhodné použít kontaktní přípravek v podobě poprachu s účinnou látkou pyrethrin, která se vyrábí z květů kopretin,“ říká Zuzana Pavelková ze společnosti Neudorff, která vyrábí vysoce kvalitní ekologicky šetrné přípravky proti mravencům, slimákům a dalším škůdcům.

Účinné látky v boji proti mravencům najdeme v přírodě

Látka spinosad je produkt získaný fermentační činností bakterie Saccharopolyspora spinosa, která se běžně vyskytuje v půdě. Spinosad v podobě návnadového roztoku mravenci přijímají velmi dychtivě a odnášejí ho do mraveniště, kde jím krmí dělnice, larvy a královnu. Tím postupně dochází k likvidaci celého mraveniště. Přípravek využívající tuto látku, Loxiran, Mravenčí bufet od společnosti Neudorff, obsahuje dvě návnadové dózy z umělé hmoty, které se naplní roztokem a umístí v blízkosti mraveniště nebo většího výskytu mravenců. Dózy by měly zůstat na místě asi 3 – 4 týdny, nebo tak dlouho, dokud mravenci návnadu přijímají. Průhledné víčko umožňuje pravidelnou kontrolu množství účinné látky. Dózy je třeba kontrolovat a po spotřebování obsahu doplnit.

Pro intenzivní likvidaci mravenců na větší ploše je vhodný Loxiran – S – Přípravek proti mravencům, jehož účinnou látkou je pyrethrin. Účinná látka pyrethrin je rostlinného původu – extrakt z kopretiny starčkolisté (Chrysanthemum cinerariaefolium). Používá se zejména na terasách a jiných zpevněných plochách v okolí domu. Přípravek se aplikuje především na mravenčí stezky, působí okamžitě. Loxiran – S – je červený prášek, který je možné použít ve formě posypu nebo postřiku, protože se velmi dobře rozpouští ve vodě. Připraveným roztokem je dobré postříkat nejen mravenčí stezky, ale i různé štěrbiny mezi dlaždicemi, kam se roztok velmi snadno dostane.

Co jste (ne)věděli o mravencích:

  • Na celém světě je možné najít téměř 12,5 tisíce druhů mravenců, jen na našem území jich žije něco málo přes sto druhů.
  • V jednom mraveništi může žít i více než 1 milion jedinců, v mravenčí kolonii pak mnoho milionů.
  • Mravenčí královna se dožívá stáří až 25 let.
  • Důležitou součástí potravy mravenců je medovice, kterou vylučují mšice, jedná se až o 50 % jejich denního příjmu. Mravenci se o mšice starají, chrání je před predátory a přenáší k potravě.