Robotické sekačky na trávu

859
Zdravý trávník

Mít krásný trávník bez každotýdenní údržby, sekání, vynášení a shrabávání trávy – zní vám to jako nesplnitelný sen? Brit Edwin Budding vynalezl první sekačku na trávu prý již v roce 1827 a v létě 1830 byla patentována. Historie robotických sekaček, které za vás trávník udržují samy, spatřila světlo světa kolem roku 1995. Nová éra údržby trávníků tak začala. Více si povíme v článku “Robotické sekačky na trávu”.

Výhody robotických sekaček

Robotické sekačky na trávník jsou automatické sekačky určené k sekání trávníků. Neztrácejte čas sekáním trávy a raději odpočívejte. Nechte tyto stroje pracovat za vás a získejte dlouhodobě krásnou zahradu bez námahy. V klidu můžete být v práci, odjet na víkend nebo na dovolenou anebo se věnovat svým koníčkům. Moderní robotická sekačka je zcela samostatná, programovatelná a vy si tak určíte, kdy a kde má pracovat.

Poté co se pro ni rozhodnete, robotickou sekačku si okamžitě zamilujete. Šetří váš čas, nemusíte vynášet koš s trávou, dělá v tichosti a bez řečí práci, kterou mnozí dělají neradi, sama se zaparkuje a dobije, má ráda děti i zvířata. Automatickou sekačku v práci nezastaví ani déšť, automatická závlaha nebo tma. Ano, je tak tichá, že může sekat i v noci!

Cenové hladina, kde začínají roboti

Robotické sekačky už mají svá dětská léta za sebou a i u nás dnes zažívají boom. Vzhledem k jejich ceně již nejsou produktem pro horních deset tisíc, vždyť plně automatickou sekačku pro velkou zahradu už koupíte pod 40 tisíc korun (rok 2015) a na trhu jsou modely pro menší plochy i pod 30 tisíc! Aktualizace 2018 (cca od 15 tisíc, resp. 12 tisíc Kč). Zdá se vám to stále hodně peněz?

Robosekačka

Další reálné důvody k pořízení

Zkuste jen chvíli uvažovat. Baví vás týden co týden vaši klasickou sekačku vyndat, připravit na sekání, nastartovat nebo zapnout motor a jezdit a jezdit, vynášet a vysypávat koš, doplnit palivo nebo přetáhnout kabel a dávat na něj pozor, a nakonec případně nekvalitně sebraná místa shrabat, opět trávu vynést, pak očistit sekačku a zase ji uklidit? Do toho všeho do čerstvě posekaného trávníku asi nepoložíte deku a nepůjdete se opalovat. Sousedi také v sobotním nebo nedělním odpoledni hluk burácejícího motoru a jízd sem a tam, právě neocení.

Také čtěte  Vánoční dekorace jinak – zhotovte si stromek z větví

benzínová sekačka na trávu dělá hluk

Změňte vnímání pojmu sekání trávy

Nikdy není jedna strana mince vyloženě extrémní, jeden způsob zcela jednoduchý a skvělý a ten druhý vyloženě špatný. Někdo dokáže i při manuálním sekání relaxovat, miluje vůni posekané trávy a říká, že práce na zahradě šlechtí. Proč ne. Z vlastní zkušenosti lze ale říci – jakmile vám někdo jednou řekne, případně ukáže, že to jde i jinak a opravdu mnohem snadněji, s trvale krásným trávníkem, který můžete využívat kterýkoliv den a hodinu ke svému odpočinku nebo zábavě, už nikdy pro vás nebude trávníkový svět stejný, to nám věřte.

Robosekačka jezdí velmi tiše, v nastaveném čase – klidně v noci, ona nemá sice oči, ale jezdí podle “plánovitého” cik cak, jezdí velmi často a jen po milimetrech trvale váš trávník přisekává a pohybuje se jen ve vymezeném prostoru.

Sama se dobije, odpočine si, na vaší zahradě se neztratí a zase se pěkně sama uklidí. Vůbec o ní nemusíte vědět – anebo ji můžete jen tak ležérně zapnout, když přijede návštěva a chce vidět něco stále ještě neobvyklého, legračního. Možná si ji oblíbí i některý váš menší mazlíček a povozí se na ní. Pokud chcete, pochlubte se před návštěvou se svou novou zahradní přítelkyní!

U nás to ještě zatím není moc vidět (2015), ale robotické sekání zahrady se v západní Evropě stalo velmi populárním. Např. v Německu, Rakousku, Švýcarsku, Itálii či Španělsku najdete robota skoro na každé druhé zahrádce. A i u nás každoročně přibývají a jejich počet s klesající cenou a technickou vyspělostí narůstá. Vždyť pohodlí je tak příjemná věc a tak dobře se na něj zvyká!

Robotická sekačka

Jak vybrat robotickou sekačku?

Robosekačku vybírejte zejména dle velikosti a typu pozemku Obvyklé nejmenší typy jsou většinou vhodné pro plochy do 400 m2 a nedisponují většinou pokročilou inteligencí nebo funkcemi. Nemívají dokovací stanici a předpokládá se, že ji uživatel po dosekání nebo vybití odchytne a dobije a uklidí.

Také čtěte  Jak dosáhnout a udržet křišťálově čistou vodu v bazénu?

O stupínek vyšší typy již toto zvládnou samy a/nebo bývají určeny pro větší plochy. Dalším krůčkem k pohodové nirváně v automatické či bezpracné péči o trávník jsou modely s programováním, možností vyznačit plochu (kam jezdit má a kam naopak zavítat nemá), možností více oddělených zón (např. předzahrádka, zahrada atp. – byť je mezi nimi musíte alespoň přenést), dálkovým ovládáním nebo ovládáním přes smartphone nebo tablet.

U lepších modelů připlácíte také za lepší baterie (ty by měly vydržet cca 6-7 let provozu), dešťový senzor, vyšší otáčky nože, a tak podobně. Znáte přísloví, nejsem tak bohatý, abych mohl nakupovat levně? I zde se vyplatí si o nabízených značkách a modelech zjistit co nejvíc, najít recenze, žádat záruky a dobře si vybrat.

Bezpečí především

Pokud robotická sekačka narazí na nečekanou překážku, otočí se a jede zase jiným směrem. Rozhodně nehrozí, aby při běžném provozu způsobila zranění. A co taková krádež? Ve jmenovaných státech, takovém rozšíření robotů a stále poměrně vysokých příjmech, krádeže pravděpodobně nehrozí. Naštěstí ale robotické sekačky jsou běžně vybaveny kódováním a samotná ukradená sekačka (to co jezdí a seká) je zloději na nic. Základny (nabíjecí stanice] pak nejsou mezi výrobci a modely kompatibilní, tedy jsou v podstat neprodejné.

baby-390555

Ale co s posekanou trávou? Prostě nic

Doporučení odborníků na sekání trávy zní odstřihávání maximálně třetiny výšky stébla nízkého (udržovaného) porostu. Tím, že je robosekačka v provozu defacto každý den, sekají se jen minimální odrostky a ony kousíčky trávy spadnou ke kořenům a pohnojí ji. Jsou tak malé, několikamilimetrové a do dalšího sekání se stačí rozložit. Působí na trávu jako hnojivo a navíc zabraňují odpařování vlhkosti a tím zejména v parném létě trávníku prospívají. No a před novou sezónou, na jaře stačí provést vertikutaci. Ta majitele pěkného trávníku stejně čeká tak jako tak a zde musí přiložit ruku k dílu. Ale pak už si zase může užívat svého staronového elektronického přítele.

Také čtěte  Vyměnil elektrokotel za tepelné čerpadlo kvůli nákladům, ušetřil dvě třetiny

Tak co, už ve vás hlodá červík? Pokud ne teď, tak to přijde po pár dalších ručních sekáních …

lawn-mower-414249

Aktuální články na téma robotické sekačky (tento je z roku 2015) najdete ZDE .