Mít krásný trávník bez každotýdenní údržby, sekání, vynášení a shrabávání trávy – zní vám to jako nesplnitelný sen? Brit Edwin Budding vynalezl první sekačku na trávu prý již v roce 1827 a v létě 1830 byla patentována. Historie robotických sekaček, které za vás trávník udržují samy, spatřila světlo světa kolem roku 1995. Nová éra údržby trávníků tak začala. Více si povíme v článku „Robotické sekačky na trávu“.
Výhody robotických sekaček
Robotické sekačky na trávník jsou automatické sekačky určené k sekání trávníků. Neztrácejte čas sekáním trávy a raději odpočívejte. Nechte tyto stroje pracovat za vás a získejte dlouhodobě krásnou zahradu bez námahy. V klidu můžete být v práci, odjet na víkend nebo na dovolenou anebo se věnovat svým koníčkům. Moderní robotická sekačka je zcela samostatná, programovatelná a vy si tak určíte, kdy a kde má pracovat.
Poté co se pro ni rozhodnete, robotickou sekačku si okamžitě zamilujete. Šetří váš čas, nemusíte vynášet koš s trávou, dělá v tichosti a bez řečí práci, kterou mnozí dělají neradi, sama se zaparkuje a dobije, má ráda děti i zvířata. Automatickou sekačku v práci nezastaví ani déšť, automatická závlaha nebo tma. Ano, je tak tichá, že může sekat i v noci!
Cenové hladina, kde začínají roboti
Robotické sekačky už mají svá dětská léta za sebou a i u nás dnes zažívají boom. Vzhledem k jejich ceně již nejsou produktem pro horních deset tisíc, vždyť plně automatickou sekačku pro velkou zahradu už koupíte pod 40 tisíc korun (rok 2015) a na trhu jsou modely pro menší plochy i pod 30 tisíc! Aktualizace 2018 (cca od 15 tisíc, resp. 12 tisíc Kč). Zdá se vám to stále hodně peněz?
Další reálné důvody k pořízení
Zkuste jen chvíli uvažovat. Baví vás týden co týden vaši klasickou sekačku vyndat, připravit na sekání, nastartovat nebo zapnout motor a jezdit a jezdit, vynášet a vysypávat koš, doplnit palivo nebo přetáhnout kabel a dávat na něj pozor, a nakonec případně nekvalitně sebraná místa shrabat, opět trávu vynést, pak očistit sekačku a zase ji uklidit? Do toho všeho do čerstvě posekaného trávníku asi nepoložíte deku a nepůjdete se opalovat. Sousedi také v sobotním nebo nedělním odpoledni hluk burácejícího motoru a jízd sem a tam, právě neocení.
Změňte vnímání pojmu sekání trávy
Nikdy není jedna strana mince vyloženě extrémní, jeden způsob zcela jednoduchý a skvělý a ten druhý vyloženě špatný. Někdo dokáže i při manuálním sekání relaxovat, miluje vůni posekané trávy a říká, že práce na zahradě šlechtí. Proč ne. Z vlastní zkušenosti lze ale říci – jakmile vám někdo jednou řekne, případně ukáže, že to jde i jinak a opravdu mnohem snadněji, s trvale krásným trávníkem, který můžete využívat kterýkoliv den a hodinu ke svému odpočinku nebo zábavě, už nikdy pro vás nebude trávníkový svět stejný, to nám věřte.
Robosekačka jezdí velmi tiše, v nastaveném čase – klidně v noci, ona nemá sice oči, ale jezdí podle „plánovitého“ cik cak, jezdí velmi často a jen po milimetrech trvale váš trávník přisekává a pohybuje se jen ve vymezeném prostoru.
Sama se dobije, odpočine si, na vaší zahradě se neztratí a zase se pěkně sama uklidí. Vůbec o ní nemusíte vědět – anebo ji můžete jen tak ležérně zapnout, když přijede návštěva a chce vidět něco stále ještě neobvyklého, legračního. Možná si ji oblíbí i některý váš menší mazlíček a povozí se na ní. Pokud chcete, pochlubte se před návštěvou se svou novou zahradní přítelkyní!
U nás to ještě zatím není moc vidět (2015), ale robotické sekání zahrady se v západní Evropě stalo velmi populárním. Např. v Německu, Rakousku, Švýcarsku, Itálii či Španělsku najdete robota skoro na každé druhé zahrádce. A i u nás každoročně přibývají a jejich počet s klesající cenou a technickou vyspělostí narůstá. Vždyť pohodlí je tak příjemná věc a tak dobře se na něj zvyká!
Jak vybrat robotickou sekačku?
Robosekačku vybírejte zejména dle velikosti a typu pozemku Obvyklé nejmenší typy jsou většinou vhodné pro plochy do 400 m2 a nedisponují většinou pokročilou inteligencí nebo funkcemi. Nemívají dokovací stanici a předpokládá se, že ji uživatel po dosekání nebo vybití odchytne a dobije a uklidí.
O stupínek vyšší typy již toto zvládnou samy a/nebo bývají určeny pro větší plochy. Dalším krůčkem k pohodové nirváně v automatické či bezpracné péči o trávník jsou modely s programováním, možností vyznačit plochu (kam jezdit má a kam naopak zavítat nemá), možností více oddělených zón (např. předzahrádka, zahrada atp. – byť je mezi nimi musíte alespoň přenést), dálkovým ovládáním nebo ovládáním přes smartphone nebo tablet.
U lepších modelů připlácíte také za lepší baterie (ty by měly vydržet cca 6-7 let provozu), dešťový senzor, vyšší otáčky nože, a tak podobně. Znáte přísloví, nejsem tak bohatý, abych mohl nakupovat levně? I zde se vyplatí si o nabízených značkách a modelech zjistit co nejvíc, najít recenze, žádat záruky a dobře si vybrat.
Bezpečí především
Pokud robotická sekačka narazí na nečekanou překážku, otočí se a jede zase jiným směrem. Rozhodně nehrozí, aby při běžném provozu způsobila zranění. A co taková krádež? Ve jmenovaných státech, takovém rozšíření robotů a stále poměrně vysokých příjmech, krádeže pravděpodobně nehrozí. Naštěstí ale robotické sekačky jsou běžně vybaveny kódováním a samotná ukradená sekačka (to co jezdí a seká) je zloději na nic. Základny (nabíjecí stanice] pak nejsou mezi výrobci a modely kompatibilní, tedy jsou v podstat neprodejné.
Ale co s posekanou trávou? Prostě nic
Doporučení odborníků na sekání trávy zní odstřihávání maximálně třetiny výšky stébla nízkého (udržovaného) porostu. Tím, že je robosekačka v provozu defacto každý den, sekají se jen minimální odrostky a ony kousíčky trávy spadnou ke kořenům a pohnojí ji. Jsou tak malé, několikamilimetrové a do dalšího sekání se stačí rozložit. Působí na trávu jako hnojivo a navíc zabraňují odpařování vlhkosti a tím zejména v parném létě trávníku prospívají. No a před novou sezónou, na jaře stačí provést vertikutaci. Ta majitele pěkného trávníku stejně čeká tak jako tak a zde musí přiložit ruku k dílu. Ale pak už si zase může užívat svého staronového elektronického přítele.
Tak co, už ve vás hlodá červík? Pokud ne teď, tak to přijde po pár dalších ručních sekáních …
Aktuální články na téma robotické sekačky (tento je z roku 2015) najdete ZDE .
Další články
- I starší dům může být více ekologický a nákladově úspornější…
- Ikonický radiátor Zehnder Tetris získal prestižní Red Dot Design Award
- Výsledky soutěže o nejlepší návrh koupelny s radiátory Zehnder 2024
- Chcete si pořídit skleněnou stříšku nad vchodem? Poradíme Vám na…
- Investování: Jak se dnes bydlí v pravém francouzském zámku?
- Krása nedokonalosti – tipy na dekorace s muškáty
- Kvalitní WPC terasy vydrží u vás doma, u bazénu, na…
- Husqvarna NERA – dva nové modely robotických sekaček bez vodicích…
- Co zkontrolovat na domě po zimě? Největším nepřítelem je vlhkost
- Popisovatelný květináč udělá dvojí radost nejen na jaře
- Velikonoce se blíží. Ozdobte si je snadnou dekorací z vajec
- Nespavost trápí až 42 milionů lidí na světě. Jak na…