Pohodová Podzimní Flora 2020 okouzlila barvami listí a plodů

404
Podzimní Flora 2020 - strom života v hale A

Tradiční přehlídka ovoce a zeleniny se nesla v poklidné, pohodové a bezpečné atmosféře. Ústřední téma Zdravá rostlina se prolnulo do celé expozice v pavilonu A, která představila nejlepší a nejzdravější výpěstky českých ovocnářů, zelinářů a školkařů.

Podzimní Flora 2020 - vstup u haly A

Společně s výstavou Flora Olomouc – Hortikomplex 2020 proběhly také oblíbené zahradnické trhy a festival gastronomie a nápojů OLIMA.

Podzimní Flora 2020 - trhy

Návštěvnost ovlivněna, atmosféra nikoliv

„Letošní výstava sčítá zhruba 45 % loňské návštěvnosti. I přesto, že se jedná o pokles návštěvnosti v souvislosti s COVID-19, na atmosféře výstavy se tato skutečnost nepodepsala. Nálada návštěvníků i jejich ohlasy na expozice byly velice pozitivní. Věříme, že díky výstavě načerpali tu pravou podzimní náladu a že našli inspiraci, ať už v podzimních floristických vazbách, či v krásných výpěstcích. Dokázali jsme, že lze vytvořit výstavu v pohodě a bezpečí,“ uvedla ředitelka Výstaviště Flora Olomouc, Ing. Eva Fuglíčková.

Podzimní Flora 2020 - expozice podzimních plodů v hale A (tvar květina)

Nejlepší úroda, strom života i strašáci

Podzimní výstava Flora Olomouc ukázala to nejlepší, co se v daném roce urodilo, sklidilo a případně i zpracovalo. Letos byly oslavou nejen krásné výpěstky na pohled, ale především zdravé plody našich zahrádek. Zdraví rostliny a plodu se prolnulo do celé hlavní expozice. Autorkou hlavní expozice byla floristka Ing. Pavlína Švecová.

Podzimní Flora 2020 - expozice podzimních plodů v hale A

Návštěvníci se mohli dozvědět, jaké choroby a jací škůdci trápí jejich rostliny.

Dominantou hlavního pavilonu byl strom života zahalený do barev podzimního listí a plodů. V expozici se schovávali také strašáci, kteří symbolizovali nástrahy, se kterými se musí vypořádat jak malý zahrádkář na své zahrádce, tak samotný velkopěstitel.

Podzimní Flora 2020 - strom života v hale A

Expozice (jako) Z jiného světa

Velkým překvapením byla experimentální expozice Z jiného světa. Ta svými pestrobarevnými rostlinami, tajemnou atmosférou a vesmírnou hudbou zavedla návštěvníky na jinou planetu. Autorkami expozice byly mladé zahradní architektky Ing. Martina Bláhová, Ing. Barbora Hubková a Bc. Dariia Kasimová.

Podzimní Flora 2020 - Experimentální expozice Z jiného světa

Další výstavy v rámci Flory

Návštěvníci se mohli pokochat také výstavou podzimních hub, expozicí Zemská výstava starých odrůd a další expozicí Českého zahrádkářského svazu. Na venkovním pódiu Samba probíhaly populárně-naučné přednášky i hudební vystoupení.

Festival gastronomie a nápojů zase představil regionální potraviny z různých krajů. Čtyři dny nabitého programu, bohaté zahradnické trhy a záplavu barevných plodin a květin pozvedlo také víkendové příjemné počasí babího léta.

Rozkvetlé památky 2020

Rozkvetlé pamatáky 2020 - leták

Součástí výstavy Flora Olomouc – Hortikomplex je také projekt Rozkvetlé památky. Ten díky profesionálním floristům okrášlil olomoucké pamětihodnosti květinovou výzdobou. Projekt spolupořádá Svaz květinářů a floristů České republiky a potrvá až do 15. října. Mezi vyzdobené památky patří: Loretánská kaple v Katedrále sv. Václava, Kaple Panny Marie Opatrovnické, Kostel Panny Marie Sněžné, Kaple sv. Jana Sarkandra a fontána Pramen živé vody sv. Jana Sarkandra.

Rozkvetlé památky 2020

Výstava byla pořádána společně se Zelinářskou unií Čech a Moravy, Ovocnářskou unií České republiky, Školkařským svazem České republiky a Českým zahrádkářským svazem.