Jak osvětlit dětský pokoj?

Jak osvětlit dětský pokoj?

Volba osvětlení do dětského pokoje nemusí být tak jednoznačná, jak se na první pohled zdá. Děti ve svém pokoji tráví spoustu času, ve věku do 10 let si v pokojíčku převážně hrají, poté svůj pokoj využívají ke studiu, volnému času a samozřejmě spánku. Při výběru osvětlení do dětského pokoje bychom měli vzít v potaz velikost pokoje, počet oken, počet dětí v pokoji a samozřejmě jejich věk. Přirozeně je obtížnější světelně vybavit pokoj pro více sourozenců různého věku. Batole má zcela jiné „světelné“ nároky než dítě předškolního věku či student. V potaz bereme také barvy zdí a nábytku, aby celkový dojem nebyl příliš tmavý, ani nijak rušivý.

Nejdůležitější je volba centrálního svítidla

Zpravidla bývá toto osvětlení umístěno u stropu, v případě většího pokoje či více sourozenců umísťujeme centrální svítidla dvě. Ideální jsou stropní přisazená nebo vestavná svítidla. Výjimkou však nejsou ani klasické lustry. Při výběru odstínu světla doporučujeme zvážit odstín barev v pokoji a stejně tak i velikost pokojíčku, jeho intenzita by měla být dostatečná, aby si dítě při žádné činnosti nestínilo. Vhodným typem pro centrální svítidla jsou Led svítidla, kterou jsou v poslední době čím dál více oblíbená. V kurzu jsou však také klasické lustry nebo různá stropní světla. Volba hlavního osvětlení dětského pokoje je velmi zásadní, je potřeba si uvědomit, že pro dítě je jeho pokoj místností, ve které dělá nejvíce činností a tráví v něm nejvíce času. Ať už si naše ratolesti hrají, učí, čtou, malují nebo jen dívají na televizi, měli by mít zajištěno dostatečné a vhodné světlo. Pro dospělé slouží k těmto činnostem 2 a více pokojů, děti se však musí spokojit s jedním, proto osvětlení, hlavně to centrální, nepodceňujme.

Také čtěte  Na návštěvě v The Flow Building v Praze před otevřením - osvětlení

Usínání bez obav

U malých dětí je velmi důležitá barevnost a rozmanitost dětského pokoje. Tomu zaručeně přispívá i osvětlení. U malinkých dětí můžeme dát osvětlení k postýlce, větším dětem pořizujeme barevná noční světla, která mohou být umístěna u postele nebo na stěně. Noční světla, lampičky a tzv. baterky navodí v pokoji příjemnou atmosféru. Napomáhají dětem při orientaci ve tmě, u dětí, které v noci trápí bujná fantazie, pomohou s usínám. Díky tomuto osvětlení není v pokoji úplná tma, proto mohou své představy o nejrůznějších nadpřirozených bytostech s klidem zahnat a oddat se tak klidnému spánku. Velmi oblíbené jsou u dětí stolní lampy s projektorem, nejlépe s motivy oblíbené pohádky či pohádkových postav, dále pak svítící figurky, které i promítají různé ornamenty na zeď nebo různé světelné hračky.

Osvětlení u postele by však mělo být také přiměřené věku dítěte, malým dětem postačí lampička či nástěnné svítidlo v tlumených tónech. Intenzita nemusí být velká, usínání by při tomto světle mělo být pro dítě příjemné. Starší děti a studenti už by si před spaním mohli chtít něco přečíst nebo se učit, proto zde volíme světlo intenzivnější. Usínání při zapnuté lampičce už u větších dětí není tak vítané, proto se při volbě intenzity osvětlení tolik nebojíme.

V dětském pokoji nesmí chybět lampička

V každém dětském pokoji se nachází také psací stůl. Při plnění školních povinností, malování, a dalších různých aktivit, které děti za psacím stolem dělají, je určitě zapotřebí vhodné, intenzivní osvětlení. Stolní lampu zpravidla umísťujeme do koutu opačného než je psací ruka dítěte. Takováto lampička by měla být polohovatelná, aby pokryla svým světlem celý stůl. Výhodou lampiček je také to, že lze s nimi pohybovat po celém stole a různě dle potřeby natáčet – toto nejlépe splňuje lampička s kloubem. Na trhu je v dnešní době opravdu široký výběr, nejoblíbenější jsou stolní led lampičky s led zdrojem nebo klasické žárovkové či zářivkové lampy.

Také čtěte  Spotřebu auta zná každý. A jakou spotřebu má váš dům?

Vybírejme hravě aneb kdo si hraje, nezlobí

Na trhu existuje široká škála kreativních osvětlení s dětskou tématikou. Rozhodně není na škodu zapojit dítě do nákupu světelného vybavení, děti jsou kreativní, měli bychom jim vyjít vstříc a nechat je, vybrat si tu nejlepší variantu pro ně. Jak již bylo několikrát zmíněno, barevné, zajímavé a kreativní prostředí, ve kterém dítě žije a vyrůstá je pro jeho vývoj velmi důležitým aspektem. Na druhou stranu je pro rodiče dobré si uvědomit, že to, co se dítěti líbí teď a co je pro jeho vývoj důležité v tomto období, za 2 roky může být úplně jinak. Při volbě osvětlení by tak mělo být vybráno nadčasové osvětlení, které splní přání více věkovým kategoriím. Ne vždy je tento úkol jednoduchý, proto buďme rádi, že existuje poměrně velký výběr osvětlení na našem trhu, díky kterému si můžeme dovolit měnit osvětlení pokoje častěji.