Osvětlení nejen pro domov, ale i města, cesty, či most

835
Most na Pelješac, Pelješski most - foto od Zumtobel, se svítidly Thorn Isaro Pro

Češi jsou velcí cestovatelé, a některé země se těší jejich dlouhodobé a velké oblibě. V jižní Evropě mezi ně patří bezesporu Chorvatsko, Itálie či Rakousko. Dnešní aktualita nás krátce zavede do první zmíněné destinace. Tato země má také jednu zvláštnost – Chorvatské území je v jižní části protnuto Bosnou a Hercegovinou, turisté i místní tedy museli cestovat přes dvoje hranice, ikdyž chtěli mezi těmito částmi jen projet. To se nyní mění, protože v úterý 26.7.2022 byl slavnostně, byť s mírným zpožděním, otevřen nový cca 2,4 km dlouhý most přes moře, na poloostrov Pelješac. My se dnes v případě tohoto nejnáročnějšího chorvatského stavebního projektu podíváme na jeho osvětlení v článku „Osvětlení nejen pro naše domovy, ale i do měst, na cesty, či most“.

Obvykle píšeme zejména o osvětlení do našich domovů, případně veřejných nebo korporátních staveb. Společnost Zumtobel, která osvětlení pro mostovku a vnitřní tunel údržby dodala, taková osvětlení také dodává (více v odkazech pod články a na  webu společnosti).

Most na Pelješac za soumraku, Chorvatsko

Nová chorvatská pýcha, která spojuje zemi

Nový lanový most se šesti pylony má délku 2404 metrů a šířku 24 metrů a dokáže odolat větrům o rychlosti až 180 km/h. Pozoruhodná stavba spojuje region Dubrovníku na jihovýchodě země s ostatními částmi Chorvatska, aby usnadnila a zrychlila cestování turistům i místním obyvatelům, kteří tak nemusejí ztrácet čas průjezdem přes Bosnu a Hercegovinu. Z celkových nákladů 526 milionů eur na výstavbu pelješského mostu uhradila více než dvě třetiny Evropská unie. Výhodou pro turisti i místní je, že průjezd mostem není zpoplatněn.

Most na pelješac, Chorvatsko - zatěžkávací zkoušky

Důležitá součást stavby – moderní osvětlení pro cestovní pohodu i bezpečí

Skupina Zumtobel je dodavatelem osvětlení pro nový most Pelješac. Osvětluje jej celkem více než 2000 svítidel značky Thorn, jejichž elektronické řízení má na starosti hardware a software značky Zumtobel.

Zumtobel - svítidlo Thorn Isaro Pro

Skupina Zumtobel dodala pro tento nový most v jihovýchodním Chorvatsku nejmodernější osvětlovací systémy. Vozovku mostu – mostovku osvětluje 812 svítidel Isaro Pro od značky Thorn, zatímco ve vnitřním tunelu vytváří optimální světelné podmínky pro práci údržbářů soustava 1312 svítidel AquaforcePro, rovněž od značky Thorn. Značka Zumtobel byla pověřena návrhem a dodávkou řídicího hardwaru a softwaru.

Most na Pelješac s osvětlením Thorn Isaro Pro pro mostovku