Na co myslet při výběru markýzy a zastínění

1210
Climax markýza Kaseta 1_1589974164

K jarním a letním měsícům neodmyslitelně patří posezení na terase nebo balkoně. Teprve s markýzou ho ale přivedete k dokonalosti. Když si budete chtít dopřát energii ze slunce nebo chytat bronz, necháte ji jednoduše svinutou. Jakmile vás ale slunce začne obtěžovat a zatoužíte po stínu, markýza přijde vhod. Jakou ale vybrat? Měla by splnit všechna vaše přání a také ladit s designem budovy. Důležité je myslet i na technické možnosti vašeho domu či bytu.

Zastínění na terasu i balkon

Markýza vás ochrání před sluncem i jemným deštěm, a navíc se stane elegantním prvkem vašeho domu či bytu. Efektivně zastíní jak balkon nebo lodžii u bytu, tak terasu rodinného domu. Oproti pergole nevyžadují markýzy náročné stavební úpravy. Ale pokud už máte zateplený dům, musíte počítat se zásahem do zdiva – výsuvné markýzy se kotví na stěnu nebo do stropu.

Pro ukotvení markýzy je potřeba zajistit dostatek prostoru nad oknem. „V případě, že vám nad okenními rámy nezbývá žádný prostor, zvolte raději do přední části balkonu svislou fasádní clonu, jejíž látka je fixována lankem nebo ve vodicích lištách,“ doporučuje Filip Šimara, obchodní ředitel největšího českého výrobce stínění CLIMAX. Než si markýzu do bytu pořídíte, nezapomeňte se také poradit s majitelem domu. Fasáda i balkon jsou totiž zpravidla v jeho vlastnictví, případně majetkem SVJ.

Otevřená, nebo kazetová markýza?

Na trhu se objevují dva základní typy markýz. Otevřené markýzy nabízejí jednoduchou konstrukci a přívětivou cenu. Oblíbená je například markýza Klasik, která se vyznačuje zejména velkým výsuvem a možností naklápět její ramena libovolně podle výšky slunce. Látka otevřených markýz je navinutá na hřídeli. Není tedy chráněna přes deštěm, sluncem nebo sněhem. Hřídel ale můžete zakrýt pomocí stříšky.

Nejoblíbenějším způsobem zastínění moderního domu jsou kazetové markýzy. Jejich látka je ukryta v hliníkovém boxu, který ji ochrání před vlhkem či plísněními. Kazety markýz mohou mít zaoblený nebo hranatý tvar. Díky tomu je sladíte s jakoukoliv stavbou a její fasádou. K rodinným i bytovým domům postaveným v minimalistickém stylu se například hodí elegantní hranatá kazetová markýza Segno, která vyniká velkým výsuvem i čistým designem navrženým italskými návrháři.

Látka na míru každému domu

Markýzu sladíte s vaším domem či bytem také díky širokému výběru barev i dekorů látek. Akrylové látky, z nichž se markýzy vyrábějí, jsou už naimpregnované, snadno se udržují a jejich barvy ani na slunci nevyblednou. Některé markýzy můžete doplnit o výsuvný volán, například kazetovou markýzu Kaseta. Volán zajistí stín i během nízkého večerního slunce a zároveň bude ozdobou každé terasy.

Climax markýza Kaseta (9)

Pro zastínění terasy můžete využít také boční markýzu, která se kotví do fasády domu. Účinně vás ochrání před bočním větrem a zajistí potřebné soukromí.

Optimální výška a sklon

Markýzu vybírejte také podle rozměrů plochy, kterou potřebujete zastínit. Vytažený přední profil markýzy by měl být ideálně ve výšce 2 m, aby vám nepřekážel. Pokud si vyberete markýzu s předním volánem, jehož standardní výška bývá 20 až 30 cm, pak je vhodné ji umístit ještě o něco výš.

„Důležité je připevnit markýzu tak, aby její sklon byl alespoň 14 stupňů. Díky sklonu totiž při dešti voda lépe odtéká a snižuje se riziko, že se vám markýza deštěm poškodí. Markýza ale slouží především ke stínění, nikoliv jako náhrada deštníku,“ vysvětluje Filip Šimara. Impregnované látky sice odolají slabé přeháňce, ale před silným deštěm je potřeba markýzu vždy stáhnout.

Motorické ovládání je komfortní a chrání také před poškozením

Při výběru markýzy si také pečlivě rozmyslete, jak ji chcete ovládat. Markýzy lze stahovat ručně pomocí kliky. Výrazně pohodlnější je ale ovládání prostřednictvím nástěnného vypínače, dálkového ovládání nebo chytré aplikace. Rozhodnete-li se pro elektrické ovládání, je potřeba na balkon nebo terasu zajistit s předstihem přívod elektřiny.

Motorické ovládání je oproti manuálnímu plynulejší a šetrnější ke konstrukci. Navíc markýzu ochrání před nepříznivými vlivy počasí. Pokud fouká vítr, větrné či otřesové čidlo markýzu zatáhne a zabrání tak jejímu poškození. Díky tomu vám déle vydrží. Sluneční čidlo zase zajistí, že se při intenzivním slunečním svitu markýza automaticky vysune. Na terase nebo balkoně tak budete mít příjemné klima ještě před příchodem domů.

Stínění pomocí markýzy ochrání před horkem nejen vás, ale také venkovní nábytek nebo dlažbu na terase a současně brání tomu, aby došlo k přehřátí přilehlého pokoje.

O společnosti CLIMAX

Společnost CLIMAX je největším výrobcem stínicí techniky v České republice. Na trhu působí již od roku 1993 a po celou dobu své existence klade důraz na kvalitu a špičkové zpracování svých výrobků. Výroba, sídlo společnosti a vlastní vývojové centrum se nachází ve Vsetíně. Více než polovina všech výrobků směřuje na export do zemí západní Evropy. CLIMAX vyrábí venkovní žaluzie a rolety, markýzy, svislé fasádní clony, vnitřní látkové stínění, pergoly, sítě proti hmyzu a vnitřní žaluzie.