Domů Bydlení Malování bytu – desatero pro dokonalý výsledek

Malování bytu – desatero pro dokonalý výsledek

693
Primalex-ložnice-ojo-pe0066001_1516976751

Ať už jste malíř amatér či profesionál, s Primalexem není důvod k obavám ani v jednom případě. I začátečník, který dodrží následující desatero, ohromí své okolí bezchybným výsledkem. Nechte strach i pochyby stranou a pusťte se do toho. Užitečné tipy vás čekají v článku „Malování bytu – desatero pro dokonalý výsledek“ aneb Malířovo desatero pro dokonalý výsledek.

Nepodceňte přípravu

Věřte, že řádná příprava je mnohdy důležitější než samotné malování. Je třeba vše dobře rozmyslet, naplánovat, ochránit a nakoupit. Pokud se vám nábytek nechce vystěhovávat z místnosti úplně pryč, přemístěte jej do jejího středu. Usnadníte si tak přístup ke stěnám i stropu. Všechen nábytek pak překryjte zakrývací fólií. Nepodceňte ani zakrytí všech zásuvek, vypínačů či podlahových lišt, které ve většině případů postačí oblepit krycí páskou.

Primalex-1-koupě-pomůcekPrimalex-2-vzorníky

Na barvě nešetřete

Fráze „Nejsme tak bohatí, abychom si mohli dovolit levné věci.“ platí i v případě malování. Použití dražší, ale čistitelné barvy se vyplatí hlavně na místech, kde je zvýšená šance jejich otření nebo ušpinění. Například interiérová barva Primalex Ceramic představuje moderní generaci speciálních interiérových barev, které použitím inovativních částic minimalizují to, aby se tekuté nečistoty vsakovaly do hloubky stěn. Běžné skvrny tak lze ze zdi setřít houbičkou a saponátem.

Primalex-Ceramic

Pročtěte si návody

Na trhu je barev velká spousta a každá často vyžaduje jinou přípravu. Je nutné si přečíst, jak s danou barvou pracovat. Se špatně připravenou barvou se často nevalně pracuje a může nám pokazit celý výsledek. Mějte vždy na paměti, že některé barvy, jako je kupříkladu Primalex Essence, není nutno ředit, Primalex Plus však ano, a to v závislosti na povrchu, který se chystáte malovat.

Primalex-Plus-bílý

Pořádně rozmíchejte barvu

Pokud vám tento bod zní banálně, věřte, že špatně rozmíchaná barva je jedním z nejčastějších důvodů, proč výsledek malování není takový, jaký jste si vysnili. Barvu je důležité rozmíchávat nejen před malováním, ale i v jeho průběhu, jelikož barevné pigmenty mají tendenci se usazovat vždy na dně.

Hlavně bezpečně

Primalex-3-zakrývání

V průběhu celé přípravy i malování je důležité dávat pozor nejen na okolní nábytek, ale i sám na sebe. Ušetříte si tak čas strávený v koupelně i zničení oblečení.

Zapojte své blízké

Všechna práce jde lépe od ruky, když na ni člověk není sám. Při zapojení rodiny vás tak čeká stmelující zážitek, po kterém bude všechny zúčastněné hřát pocit dobře odvedené práce.

Příprava povrchů, oblepení zásuvek, lišt

Primalex-4-postupovky Primalex-6-postupovky

Pokud se jedná o výmalbu novostavby, pak se vás bude týkat zejména následující bod (penetrace). U rekonstrukcí nebo starších objektů nás zase nezřídka čeká oprava prasklin, výstupků, nebo oškrabání mnoha už nesoudržných vrstev starých nátěrů.

Primalex-7-postupovky

Zapomenout každopádně nesmíte na ochranu vypínačů, zásuvek, výstupků, lišt. Ochrání se oblepením ochrannou páskou před nanesením malby a zbytečným větším čištěním, zvýší se také pohodlí a rychlost při malování.

Nezapomeňte na penetraci – kdy penetrovat?

Neopomenout při malování penetraci je velice důležité. Penetrace se používá převážně na zpevnění různorodých podkladů a ke snížení nebo sjednocení savosti.

Primalex-5-postupovky

Zda je nutné penetrovat vám ukáže jednoduchý test – několikrát přejeďte jedno místo válečkem, pokud na něm ulpívá původní barva, penetraci rozhodne neopomeňte. Pokud se však i přesto rozhodnete penetraci vynechat, riskujete, že se vám nový nátěr bude loupat a budou na něm viditelné mapy.

Univerzální penetrace je nejvhodnější pro nové omítky či omítky v dobrém stavu, ty nové by se však měly penetrovat vždy. Ty starší a zvětralé je vhodnější natřít penetrací hloubkovou a stěny s výskytem plísní pak speciální fungicidní penetrací.

Pusťte se do díla … a vše pak po sobě ukliďte

Primalex-8-postupovkyPrimalex-9-postupovkyPrimalex-10-aplikace-interierového-nátěru

Pokud jste dodržovali všechna předchozí doporučení, úklid vám nezabere tolik času. Stačí pouze sundat ochranné fólie a lepicí pásku a vrátit nábytek na původní místo. Nebo naopak malování využít ke změně a nábytek v pokoji si přestavět.

Primalex-ložnice-ojo-pe0066004_1516976753

V případě nouze se poraďte

Internet je dnes už místem, kde naleznete rady téměř na vše. Pokud si ale s něčím nejste jistí, nebojte se to přiznat a požádejte nás o radu. Na webové stránce www.primalex.cz/poradna se s vámi rádi podělíme o vše, co o malování víme.

Pokud máte stále obavy, povolejte odborníka

Pokud si na malování sami netroufáte nebo volný čas upřednostníte19 jednoduše trávit jinak, je možnost oslovit jakoukoli malířskou firmu. Samozřejmostí je podívat se na reference a pohlídat nebo určit si kvalitu barvy, se kterou se vám doma chystají vymalovat.