Letní Flora Olomouc 2020 předčila s 15 tisíci návštěvníky očekávání

409
Letní Flora Olomouc 2020 - foto sobota č.1

První letošní květinová a zahradnická výstava tohoto rozsahu v ČR ukázala květiny a zeleň v městských dvorcích. Během čtyř dnů od čtvrtka 20. do neděle 23. srpna 2020 na olomoucké výstaviště dorazilo 15 tisíc návštěvníků. Letní Floru pochopitelně doprovázela povinná hygienická opatření. I přesto se výstava nesla v příjemném duchu oslav léta a květin. Na návštěvníky čekal bohatý kulturní program a několik květinových expozic. Více informací a několik fotografií Vás čeká v článku „Letní Flora Olomouc 2020 předčila s 15 tisíci návštěvníky očekávání“.

Horké počasí i hygienická opatření na Letní Floře 2020

Letní Flora Olomouc 2020 - foto sobota č.15

Atmosféru horkého léta umocnily tropické teploty, které potrápily návštěvníky pátečního a sobotního programu. Téma extrémních letních teplot ve městech se prolnulo také do hlavní expozice Zahrada za zdí. Jejím cílem bylo poukázat na potenciál městského zahradničení a důležitost městské zeleně. Floristické ukázky přinesly tipy, jak okrášlit městská zákoutí, čím vyzdobit balkony a terasy, nebo jaké rostliny můžeme pěstovat v nádobách.

„Jsme rádi, že se Letní Flora Olomouc konala i přes obtížnou situaci. Expozice byla upravena podle aktuálních hygienických a bezpečnostní požadavků. Hlavní expozice jsme rozvrhli tak, aby se návštěvníci neshlukovali a jednotlivé stánky jsme rozmístili s dvoumetrovými rozestupy, tudíž celá expozice působila vzdušnějším dojmem. Za čtyři dny výstavu navštívilo 15 tisíc návštěvníků, což je více, než jsme čekali. Jde vidět, že lidem výstava chyběla a těšili se na ni,“ uvedla ředitelka výstaviště Ing. Eva Fuglíčková.

Letní Flora Olomouc 2020 - foto čtvrtek č.4

Čtvrteční program byl započat slavnostním zahájením. „Expozice Zahrada za zdí ukázala, že i místa jako jsou vnitrobloky, dvorky nebo stavební proluky, mohou nabídnout relaxaci, oddech, sloužit jako školní zahrada, sportoviště či být místem pro setkávání a budování komunity.“ vysvětluje autorka expozice Ing. Marie Doleželová.

Ocenění

Během slavnostního večera bylo uděleno také několik ocenění. Pohár primátora dostal Ing. Jiří Svačinka, místopředseda představenstva Výstaviště Flora Olomouc, a.s. za nemalé osobní nasazení při realizaci zdařilé rekonstrukce Oranžerie ve Smetanových sadech. Pohár hejtmana byl udělen Unii výtvarných umělců Olomoucka za úspěšně se rozvíjející spolupráci s významnými kulturními institucemi regionu. Pohár předsedy představenstva Výstaviště Flora Olomouc, a.s. byl udělen Jaroslavě Kačerové za dlouholeté osobní nasazení při tvorbě nápaditých expozic Českého zahrádkářského svazu.

Další expozice a výstavy

Letní Flora Olomouc 2020 - foto čtvrtek č.24Letní Flora Olomouc 2020 - foto čtvrtek č21

Na unikátní expozici Zahradu za zdí navázala další expozice statutárního města Olomouce České dědictví UNESCO, která návštěvníkům ukázala všech 14 českých památek zapsaných na seznam světového dědictví. Český zahrádkářský svaz v pavilonu E představil, jak to chodí v zahrádkových osadách a jako tradičně poskytl návštěvníkům pěstitelské poradenství. V Oranžerii ve Smetanových sadech probíhala výstava soch v objetí květin Pod křídly múz.

Letní Flora Olomouc 2020 - foto čtvrtek č.10

V pavilonu H potěšila každého nadšence do vědy a výzkumu Výzkumná laboratoř rostlin.

Kvalitní vína z Moravy i Čech nabídli vinaři a someliéři při Dnech moravských vín na galerii v pavilonu A.

Tradiční zahradnické trhy, floristické show a nově i dětská zóna

Nechyběly ani Letní zahradnické trhy a bohatý program na venkovním podiu Samba. Ten byl zaměřen zejména na zahrádkářskou tématiku. Ukázky, rady, ale také kulturní vystoupení.

Letní Flora Olomouc 2020 - foto čtvrtek č.14Letní Flora Olomouc 2020 - foto sobota č.6

Tradičně bylo obleženo podium v pavilonu A, kde probíhaly oblíbené floristické show známých českých floristů, tentokrát na téma sezónní sesazované nádoby. Nově byla vytvořena dětská zóna u rybníčku, která potěšila jak děti, tak rodiče.

Výstava Letní Flora Olomouc 2020 byla uspořádána společností Výstaviště Flora Olomouc, a.s. společně s Českým zahrádkářským svazem, Svazem školkařů České republiky a Unií výtvarných umělců Olomoucka. Akce se konala pod záštitou primátora statutárního města Olomouce Miroslava Žbánka, hejtmana Olomouckého kraje Ladislava Oklešťka a ministra zemědělství Miroslava Tomana.

Další Flora? Ta podzimní, zavítejte k nám 1. – 4. října 2020

Již teď probíhají přípravy na podzimní Floru Olomouc – Hortikomplex 2020. Tradiční přehlídka ovoce a zeleniny, doplněna o salon gastronomie OLIMA, se uskuteční 1. – 4. října 2020. Aktualizovaný seznam zahradních a stavebních výstav naleznete u nás již po několik let, pro rok 2020 zde, a některé akce mají již vyhlášené termíny i na rok 2021. Vždy si před cestou zkontrolujte přímo na webu pořadatele (kam přímo odkazujeme), zda se akce koná, nebo má/nemá nějaká omezení.

Olomoucké výstaviště také zve ještě na prázdninové Selské trhy, které se budou konat v pátek 28. 8.2020 za pavilonem A.