Kompozitní tyče jako alternativa železa na stavbách

821
Tesla FiberoX vytvořená kari síť zalévaná betonem

Inovativní kompozitní tyče jako výztuž pro betonové konstrukce jsou ve stavebnictví stále používanější. Jsou odolné vůči korozi, jsou pevnější a lehčí než ocel a nemění své vlastnosti ani při změně teplot, a proto je tento nový materiál velmi slibný do budoucna. Jsou také řešením při současných omezených dodávkách stavební oceli. Více v článku a fotogalerii na téma “Kompozitní tyče jako alternativa železa na stavbách”.

Hlavním nedostatkem železobetonu je nízká odolnost oceli vůči korozi a z toho vyplývající omezená životnost a nutnost častých oprav železobetonových konstrukcí. Inženýři společnosti Tesla FiberoX se několik let věnovali intenzivnímu vývoji alternativního materiálu. Podařilo se jim zdokonalit inovativní GFRP výztuž (Glass Fiber Reinforced polymer), která vyhovuje vysokým nárokům na trvanlivost, dlouhou životnost, efektivnost a zároveň přiměřené náklady.

Tesla FiberoX kari sítěTesla FiberoX vytvořená kari síť zalévaná betonem, ukázka č.2Tesla FiberoX na staveě základové desky domu

A pochopitelně využití najdou kompozitní výztuže zejména v průmyslových a dopravních stavbách.

Tesla FiberoX na dopravní stavbě

Hlavní výhody kompozitních výztuží

„Vyvinutá kompozitní výztuž FiberoX je produktem na bázi epoxidové pryskyřice posíleným skelnými vlákny. Prošel certifikací a je odolný vůči korozi. Navíc je až 3x pevnější a 4x lehčí než ocel, nemagnetický, chemicky odolný. Je také elektrickým izolantem, nevede teplo a neztrácí své vlastnosti při změně teplot,“ vyjmenovává výhody nového materiálu Matúš Jaremko, CEO Tesla FiberoX.

Tesla FiberoX roxory různých profilů

Kompozitní tyče FiberoX dokonale odpovídají strategii vyváženého rozvoje stavebnictví, podle které musí být budovy naprojektovány z materiálů, které nevyžadují nákladnou údržbu a opravu a zabezpečí jednoduché oddělování různých materiálů od sebe při opravách a demontáži.

Betonové konstrukce vyztužené kompozitními tyčemi mají i další výhody

Kompozitní výztuž nevede elektrický proud a tím nevzniká elektromagnetické pole, stavba je tak nerušivá pro citlivé přístroje a elektroniku. Nevznikají indukční proudy zahřívající výztuž a celou strukturu stavby. Toto řešení si vystačí s menší betonovou pokrývkou, což snižuje stavební náklady.

Také čtěte  Jak dosáhnout a udržet křišťálově čistou vodu v bazénu?

Také zabraňuje karbonizaci betonu, čímž minimalizuje škody a minimalizuje náklady na údržbu. V neposlední řadě se jedná o materiál přátelský k životnímu prostředí s nízkou uhlíkovou stopou.

Tesla FiberoX využití z praxe

Kutilové najdou jistě i další využití, zde je ukázka připraveného foliovníku pro využití na pěstování rostlin na zahradě.

Tesla FiberoX jiné využití - foliovník pro zahradu

Zdroj fotografií: Tesla FiberoX