Jak osvětlit nejdůležitější místnost v našem domově?

Kterou místnost v našem domově používáme nejčastěji? Ano, je to obývací pokoj. Scházíme se v něm s celou rodinou po práci, odpočíváme tam po náročném dni u televize, při naší oblíbené knížce nebo zde přijímáme naše návštěvy. Čili obývací pokoj plní mnoho funkcí. Je to v podstatě oddechová, reprezentační a společenská místnost. Někteří z nás dokonce obývák využívají také jako pracovnu. Proto si v článku klademe otázku – jak osvětlit nejdůležitější místnost v našem domově?

Protože v něm děláme mnoho věcí, každá naše činnost vyžaduje jiné světlo. Samozřejmě, základem osvětlení obývacího pokoje je centrální stropní nebo závěsné svítidlo. Stále více domácností si pořizuje další pomocné či dekorativní osvětlení. Například světlo na čtení, nebo světlo, které příjemně podsvítí některé části nábytku. Tak nám při relaxaci nebo u televize, vytvoří intimní atmosféru.

Aby byla v místnosti správná atmosféra, je důležité rozmístit světla tak, aby spolu ladila a zároveň plnila svou funkci tam, kde je to potřeba. Nestačí jen vybrat vhodná svítidla, ale i různé zdroje. V dnešní době už jsou k dispozici zdroje, které jdou stmívat, regulují intenzitu, nebo mění barvu světla. Díky tomu si můžete navodit atmosféru v obýváku, jakou momentálně potřebujete pro své pohodlí. Například při čtení na pohovce se nám více hodí stolní lampička nebo stojací lampa. Když je u nás návštěva je vhodnější rozsvítit centrální osvětlení. Pokud se díváme na televizi, je nejvhodnější intimní tlumené světlo nebo podsvícení nábytku v nějakém zajímavém podbarvení. Samozřejmě výběr světla závisí na stylu obývacího pokoje.

Dále je důležitý design svítidel. Svítidla by měla do našeho interiéru zapadnout. Měla by barevně i tvarově ladit a vytvářet harmonii s ostatním zařízením i sama navzájem. Pokud si pořídíme výrazné centrální osvětlení (lustr), je vhodné dokoupit lampičky a ostatní svítidla méně nápadná, aby místnost nebyla zbytečně “přelampovaná”.

Také čtěte  WIRTUUU - nový způsob dodávky staveb na klíč inspirovaný Japonskem

Centrální světla mají za úkol rozjasnit celou místnost. Může to být velký honosný designový lustr nebo osvětlení ve formě bodových světel na stropě. Pokud se rozhodneme pro bodové centrální osvětlení, můžeme si dovolit zvolit výraznější vedlejší osvětlení, například stojací lampu s výrazným stínidlem. Pokud však zvolíme v obývacím pokoji výrazný lustr, je pro oko hezčí zvolit jemnější nenápadnější ostatní světla v místnosti.

Stojací lampy a stolní lampičky jsou nám užitečné při čtení, psaní nebo při relaxaci u televize. Jsou to doplňková světla, které nám slouží pro osvětlení konkrétní části místnosti nebo jako jemnější osvětlení. U svítidel vedlejšího osvětlení dbáme na design, protože jsou to jistým způsobem i dekorace.

Stále více moderních domácností využívá podsvícení nábytku pro vytvoření jemnějšího světla při relaxaci, a tak toto osvětlení nahrazuje stojací a stolní svítidla pro tento účel. Takže vzniká třetí typ osvětlení v našem obývacím pokoji. Tento typ osvětlení se vytváří z LED pásů. Instalují se především pod nábytek tak, aby nebyly vidět, ale při jejich zasvícení vytvoří zajímavou atmosféru. Taky zvýrazní nábytek, který jsme podsvítili. Výhodou LED pásů je, že si můžeme takto místnost osvětlit i barevně, což je v podstatě v dnešním interiéru velice trendy.

Obývací pokoj je místnost, která je na očích každému, kdo k nám zavítá. Je to vitrína našeho domova, proto nám nejvíc záleží právě na vzhledu této místnosti. Každý z nás má jiný vkus, proto je na každém, jak si svou “vitrínu” zařídí. Důležité je, aby se líbila nám a odrážela náš vkus. Dnes máme kopec možností, jak si zařídit svůj byt. Určitě se shodneme na jedné věci a to, že je dost náročné rozvrhnout v prostoru nejen nábytek, ale i osvětlení tak, aby splňovalo svou funkci, a aby vypadalo vkusně a zkrášlilo náš obývací prostor. V naší nabídce www.ledmat.cz najdeme rozmanitý sortiment osvětlení. Od malých dekorativních svítidel, přes stolní či stojací lampy, až po honosné centrální lustry. Najdete zde svítidla rustikálních, klasických i těch nejmodernějších designů. Velký výběr vám usnadní najít tu pravou a nejvhodnější světelnou dekoraci i pro váš domov.

Také čtěte  Ploché televize - vyznejte se v pojmech a zkratkách

Další články