Herec a dabér Otakar Brousek ml. šetří energie s tepelným čerpadlem

1878
Acetex - herec Otakar Brousek ml. a jeho tepelné čerpadlo (venkovní jednotka)

Jak ušetřit finance za vytápění? Odpovědí může být tepelné čerpadlo, ekologický a také ekonomický zdroj tepla. Instalace tepelného čerpadla pro dům znamená význačné snížení nákladů, dokáže být až pětkrát úspornější než běžný elektrokotel. Pro svůj dům si ho vybral i herec a dabér Otakar Brousek ml.

Tepelné čerpadlo vzduch/voda, optimální řešení v Česku

Pro klimatické podmínky v Česku je nevhodnější tepelné čerpadlo vzduch/voda, které se skládá z vnější a vnitřní venkovní jednotky. Systém navíc nepotřebuje k instalaci či provozu žádné vrty nebo zemní kolektory, stačí pouze prostor k umístění vnitřní jednotky (třeba sklep, technická místnost a podobně) a prostor pro umístění vnější jednotky.

Acetex - herec Otakar Brousek ml. a jeho tepelné čerpadlo (vnitřní část)

„My v Acetexu používáme kvalitní a moderní splitová tepelná čerpadla Vitocal 100 a Vitocal 200 od německého výrobce Viessmann a také čerpadla značky Stiebel Eltron. Výhodou čerpadel je, že disponují vysokou energetickou účinností, malou potřebou místa pro instalaci a komfortní obsluhu pomocí aplikace. Systém umožňuje rychlou montáž a uvedení do provozu, který je velmi tichý díky AAD (Advanced Acoustic Design). Proto jsou tato tepelná čerpadla vhodná například i do řadového rodinného domu. Plusem je, že se dají napojit na stávající topná tělesa v domě, jako jsou radiátory a podlahová topení,“ vysvětluje Jakub Mahel, obchodní ředitel společnosti Acetex.

Acetex - nastavení tepelného čerpadla

Otakar Brousek ml. si vybral čerpadlo německé společnosti Viessmann, model Vitocal 200-S. Mezi výhody tohoto splitového tepelného čerpadla voda/vzduch patří výkon 4 až 12 kW (vzduch 7 °C/voda 35 °C), nízké provozní náklady díky vysoké hodnotě COP a obzvláště tichý provoz zajištěný tzv. akustickým designem (AAD). Ovládání tepelného čerpadla je přes intuitivní regulaci Vitotronic s jednoduchým ovládáním, srozumitelným obsahem a grafickým displejem. Právě úsporu nákladů na vytápění a jednoduchou údržbu si od nového zařízení Otakar Brousek ml. sliboval nejvíce. V tomto ohledu tedy tepelné čerpadlo Viessmann naplnilo jeho představy.

Venku mínus 15, doma voda na plus 55 °C

„Tepelné čerpadlo, které si herec Otakar Brousek ml. vybral, má reverzibilní provedení. To umožňuje vytápění a chlazení v jednom přístroji a je připravené na spotřebu elektřiny vyrobené z vlastních fotovoltaických systémů. Ty lze v případě zájmu na dům dodatečně nainstalovat. Navíc čerpadlo, jež bude mít ve svém domě Otakar, splňuje požadavky pro státní dotační programy Nová zelená úsporám,“ vysvětluje Jakub Mahel, obchodní ředitel společnosti Acetex.

Mezi silné vlastnosti tepelných čerpadel Viessmann patří to, že i když venku mrzne, teploty dosahují – 15 °C, tak domácnost může vyhřívat až na +55 °C, nebo dokonce vyšší při použití nové generace čerpadel. Z jedné kilowatthodiny elektřiny a tepla z venkovního vzduchu vyrobí tepelné čerpadlo až pětinásobek využitelného tepla pro vytápění a přípravu teplé vody, a to díky koeficientu COP (Coefficient of Performance) ve výši 5,1.

Acetex - instalace tepelného čerpadla

Instalaci na místě, v rodinném domě Otakara Brouska ml. měl na starost Marek Cvach, hlavní technik tepelných čerpadel společnosti Acetex, se svým týmem. Venkovní jednotku technici pevně usadili z boku domu, aby odolala všem povětrnostním vlivům. Pomocí chlaďařských trubek ji bylo potřeba propojit s vnitřní jednotkou, kterou herci nainstalovali ve sklepě. Tam také připevnili elektročást s jednotlivými rozvaděči. Zavěšenou vnitřní jednotku nakonec hydraulicky propojili s akumulační nádrží, která se také nachází ve sklepě.

Nastavte si teplotu v domě před návratem z dovolené

Než ale vybral konkrétního typu tepelného čerpadla absolvoval Otakar Brousek předrealizační konzultace. Profesionální firma by se předtím, než učiní zájemci jakoukoli nabídku, měla s objektem důkladně seznámit.

„Během osobní návštěvy se náš technický obchodní zástupce vyptá na vše potřebné: technické parametry domu i na osobní požadavky a preference majitelů. Na základě získaných dat vypočítáme tepelnou ztrátu domu, kterou je třeba čerpadlem pokrýt. K tomu nám slouží naše specializovaná kalkulačka. Dále zkoumáme, zda jsou k dispozici další obnovitelné zdroje energie, které můžeme s tepelným čerpadlem zkombinovat,“ upřesňuje Mahel z Acetexu a pokračuje: „Například fotovoltaickou elektrárnu lze napojit na tepelné čerpadlo a efektivně využít jí vyrobenou energii pro provoz tepelného čerpadla. Teprve po zjištění všech informací předkládáme nabídku konkrétního zařízení včetně ceny a garance získání státní dotace.“

Právě konzultace s odborníky při výběru čerpadla Otakar Brousek ml. bohatě využil, i když nejprve se laicky vyptával souseda, který již vlastní čerpadlo má. Specialisté z Acetexu mu ale vysvětlili do detailů, jak vše funguje, co vše lze od tepelného čerpadla očekávat a jakých úspor lze dosáhnout. Zařídili mu i kompletní žádost o státní dotaci.

Marek Cvach herce po instalaci také zaškolil v tom, jak čerpadlo ovládat, jak zvýšit či snížit teplotu a jak používat bezplatnou aplikaci ViCare pro regulaci výkonu. A to i na dálku, třeba z dovolené v zahraničí. Mimochodem při uvedení do provozu si Otakar Brousek ml. na vlastní uši ověřil, že provoz venkovní jednotky je opravu velmi tichý, tedy mu klidný spánek rušit nebude.

Acetex - ovládání tepelného čerpadla

O společnosti Acetex

Acetex s.r.o., je ryze česká společnost, která se zabývá projektováním, montáží a servisem obnovitelných zdrojů energie. Instalaci fotovoltaických elektráren, tepelných čerpadel a nabíjecích boxů pro elektromobily provádí pro rodinné domy, novostavby i pro komerční objekty. Řešení splňuje podmínky dotací Nová zelená úsporám i Kotlíkové dotace.