Blízká budoucnost LED osvětlení

Blízká budoucnost LED svítidel

Není to tak dávno, kdy jsme začali slýchat o světelných zdrojích LED. Následovala velká „LEDková“ horečka, kdy si každý kupoval cokoliv, ve víře, že následně získá podobné světlo jako představovala původní klasická vláknová nebo úsporná zářivka, ale s mnohem levnějším provozem. Jenže takto pořízené “LEDky” velmi často nenaplnily ani zdaleka očekávání. Přečtěte si o tom, jak to doopravdy je s LED žárovkami, jaké jsou jejich skutečné výhody, jak poznat kvalitní LED žárovku, případně nahlédnout do jejich historie. Pojďme nyní realisticky nahlédnout do tohoto zázračného světa LED budoucnosti!

Kámen, nůžky, LEDka…

V době počátečního objevování LED technologie prvními nadšenci ale taková popularita mezi uživateli nevládla. Způsobil to zejména dovoz jakýchkoliv LED žárovek, zejména těch druhořadých a absence jednoznačných technických norem nebo vodítek k výběru. To mělo za následek mnoho koupí bez kýženého efektu a vznik nedůvěry spotřebitele. Naštěstí zasahuje neviditelná ruka trhu a konkurenční boj odděluje pověstné zrno od plev. A strašák jménem „Zákaznické portály“ a zkušenosti uživatelů vše dokonaly. Nebo tomu tak ještě není?

Kdo hledá, najde

Mohlo by se zdát, že všechny na trhu dostupné LED technologie jsou přibližně srovnatelné. Je tomu tak i není… Tak jako většina výrobků, které stvořila lidská ruka, i LED žárovky se z pohledu uživatele odlišují především v technických parametrech, kvalitou vyrobených komponentů a cenou. Pak jsou tu rozdíly v použité technologii. Vzpomeňme si na první generaci žárovek sestavených z více klasických LED diod, tak jak je známe desítky let “tamú nazád” a po prvních jasných rozpacích těch, kdo si je domů pořídili, ale zázrak se nekonal, i snahách výrobců a prodejců se obchránit v podobě nápisu na balení ve smyslu “dekorativní osvětlení”. Tehdy ještě nebyl na balení údaj o světelném výkonu v lumenech nebo svítivosti v kandelách (Cd). Údaj o spotřebě ve Wattech neposkytoval téměř ani vodítko o tom, co by kromě “úspory” energie mohl nový majitel od žárovky čekat. Z toho všeho se odvíjí použití a životnost LED žárovek. Je proto velice zásadní si uvědomit, kde a jak chci LEDku použít.

Současné technologie na trhu

Dnes jsou v prodeji 3 ověřené technologie. SMD, kterou rozpoznáte podle malých žlutých čtverečků (nebo koleček uvnitř čtverečků) na čelní ploše žárovky. Technologie zvaná COB má podobu jediného žlutého obdélníku nebo kruhu a MCOB je rozeznatelná jako celistvě pokrytá plocha i v ohybech plochy žárovky. Každá z těchto ověřených technologií nám poskytuje určité světelné vlastnosti, zejména úhel a rozptyl osvitu.

Také čtěte  Nerušené výhledy ze 45.patra sky lounge Uncle v Londýně

Pokud je cílem dosáhnout reflektorový osvit, pak postačí nejdéle ověřená a rozšířená SMD technologie. V případě, kdy uživatel hodlá osvítit jednou žárovkou co největší prostor, pak je vhodné použít technologii COB, nebo její novou nadstavbu MCOB. Poslední zmíněná technologie je koncentrovanou variantou COB, která se nanáší například na velmi malé plochy. Tato vlastnost umožňuje pokrýt tenký drátek a imitovat tak podobu vlákna skutečné “Edisonovy” žárovky. Mimochodem víte, že klasická vláknová žárovka mnohem více topí, než svítí?

Bílá, nebo žlutá…

Dalším parametrem je barva světla. Technologie nabízí 3 základní úrovně. Studené bílé světlo označované hodnotou CW (z anglického cold white) je vhodné zejména v pracovním prostředí, na čtení, nebo například v koupelnách. Dále pak přirozené denní světlo značené NW (neutral white, bývá značeno i jinak, například denní světlo – záleží na výrobci), které je barevně neutrální, a konečně na původní žluté žárovkové světlo WW (warm white) určené pro konzervativní uživatele, chvíle odpočinku nebo prostě tam, kde chceme co nejvíce imitovat klasickou wolframovou žárovku. Žluté světlo vzbuzuje pocit tepla a bezpečí. Naproti tomu bílé denní světlo člověka lépe udržuje v pozornosti, soustředění. Nejlépe jsou tyto rozdíly vidět, pokud je možné okamžité srovnání.

Skutečná síla

Důležitou hodnotou LEDky je její světelný výkon. Nikoliv však paradoxně uváděný ve Wattech, ale v intenzitě svitu – v Lumenech (lm). Čím vyšší je hodnota, tím intenzivnější je světlo. Pro představu několik srovnání.

40W žárovka by měla odpovídat hodnotě 470 lm, 60W žárovka pak 806 lm a 100W žárovka 1521 lm. Hlavní, ne však jediná výhoda LED žárovek – spotřeba – se však pohybuje na úrovni 20 % spotřeby klasických žárovek, a to při stejné intenzitě svitu. Budete-li tedy vybírat za stávající výkon náhradu v podobě LEDky, pak nehleďte v první řadě na Watty, ale na intenzitu dle hodnoty Lumenů.

Také čtěte  Na co všechno myslet při zařizování garáže?

Další parametr, který napoví o efektivitě, s jakou je spotřebovávaná energie přeměňována na světlo, je prostě poměr efektivnosti či efektivity (kolik lumenů na jeden Watt získáme). U LEDek s bílým světlem většinou při stejné spotřebě získáme o něco více lumenů, než u teplé bílé. U současných zdrojů světla o nichž pojednává tento článek, je tato efektivita dnes většinou 65 – 90. Přesto i nižší z těchto hodnot znamenají neporovnatelnou úsporu proti využití klasické žárovky. A jak už to bývá, obvykle ty nejprogresivnější a nejefektivnější výrobky mívají ve své kategorii a kvalitativní úrovni, vyšší cenu.

Vidíš, nevidíš…

Často opomíjenou vlastností při výběru vhodné LED žárovky je difuzor. O čem to mluvíme? Je to ochranné dělící “sklo” mezi svítícími diodami a uživatelem. Pamatujete ze školy na rozptylku? Je to vlastně taková optická čočka. Toto sklo má přímý vliv na rozptyl a ostrost osvitu. Díky inovacím a postupným navyšováním přirozeného výkonu LEDek se stává difuzor důležitou vychytávkou. Mléčné zabarvení způsobí, že plocha žárovky bude svítit konstantně, a že vás nebude oslňovat svítivost jednotlivých čipů žárovky, přitom ale získáte vždy dostatečné nebo očekávané světlo.

Kam patříš?

Posledním důležitým uživatelským parametrem je vhodný výměr zasazení. V současnosti začínají mezi spotřebiteli být velmi oblíbené varianty kompletních svítidel. Tedy světel jako celku. Je to z toho důvodu, že životnost integrovaného zdroje (LED) světla se pohybuje v řádu až desítek let (30 až 60 tisíc hodin konstantního svícení). Navíc na trhu už je i nabídka designových svítidel, což v podstatě znamená konec výměny žárovek. A to se nezmiňujeme o úžasném světě LED pásků a možnostech osvětlení nebo nasvícení za jejich použití.

Pro stávající světelné zdroje nebo systémy se pochopitelně vyrábí mnoho variací náhrad. V tomto případě rozhoduje zejména typ patice, jako jsou malá závitová E14, klasická závitová E27, nebo GU10 (lidově zvané bodovky na 230V), G9, nízkovoltážní MR16 a podobně. Nemusí se jednat jen o domácí svítidla, ale LED postupně nacházíme také např. v automobilech, ve vlakové dopravě, v semaforech apod. Ale zpět k domácímu osvětlení – dále pak rozhoduje velikost a tvar uchycující objímky, velikost celé žárovky (kam se ještě vejde – většinou však bývají v LED provedení menší než originál) a konečně úhel a směr osvitu, který napomáhá tomu, aby světlo proudilo žádoucím směrem.

Také čtěte  TV tipy - pořady o bydlení a zahradě

Podtrženo sečteno…

Pokud tedy vybereme vhodnou LED žárovku pro konkrétní situaci, pravděpodobně nenalezneme v současnosti a blízké budoucnosti lepší variantu řešení osvětlení, než je LED. Prostě poměr mezi cenou, výkonem a životností nemilosrdně drtí veškerá tradiční světelná řešení. A dá se předpokládat, že tento trend bude i nadále pokračovat. Ten, kdo svítí hodně, by měl o výměně přemýšlet ještě dříve, než ten, kdo je pohodlný ale v daném místě rozsvící jen občas (např. půda, sklep, kůlna). Dalším pohledům na LED osvětlení se pak budeme věnovat v dalších článcích.

Svítí, nebo nesvítí…

Jsou věci, nad kterými už moc neuvažujeme – takovou je například i stisknutí vypínače světla. To se však změnilo s příchodem LED technologií. Malá spotřeba, vysoká životnost, odolnost, bezporuchovost a miniaturizace předurčila toto rozptýlené “laserové” světlo ke zcela novým posláním. Světlo tak přestalo být pouze zapnuté a vypnuté, ale stalo se něčím lákavějším…

Z tohoto světla se postupně zrodil fenomén, který získal skalní příznivce napříč mnoha obory. Jsou mezi nimi ekonomové, ekologové, technici, designéři, výrobci nebo třeba restauratéři. Naposledy takový ohlas vzbudil vynález klasické žárovky! A jak svítíte Vy?