Alukov: Civilní technologie, které vyhoví i armádnímu námořnictvu

505

.

Česká posuvná zastřešení slouží i na indických válečných lodích

V našich článcích se snažíme přinášet také zajímavosti a aplikace technologií a výrobků z oblasti stavebnictví či zahrady i v jiných oborech. Dnes nás jedna taková zajímavost čeká. A zde bude platit o to víc – co je dobré pro armádní technologie a funguje i v obtížných podmínkách na moři – to vydrží a bude dobře sloužit tím spíše i u Vás doma. Česká společnost ALUKOV navrhla, vyrobila a nainstalovala speciální posuvné zastřešení horních palub dvou válečných lodí indického námořnictva. Podívejte se s námi na článek a fotografie „Alukov: Civilní technologie, které vyhoví i armádnímu námořnictvu“.

První na světě?

Společnost ALUKOV, tradiční český výrobce zastřešení teras, bazénů a vířivých van, je vůbec první společností na světě, která navrhla, vyrobila a nainstalovala posuvné zastřešení na válečnou loď vážící více než 2200 tun. Na dvou válečných lodích měřících 13 m na šířku a 105 m na délku zajistila realizaci zastřešení horní paluby schopné odolat náporu větru silného až 125 km/h.

Instalace speciálního zastřešení horních palub indických hlídkových lodí INS Sumitra a INS Sumedha se uskutečnila u příležitosti konání slavnostní přehlídky indického námořnictva, což je tradice přejatá z Královského námořnictva Velké Británie, která se koná každých pět let a při které prezident jako vrchní velitel ozbrojených sil kontroluje připravenost svého námořnictva. Zadáním bylo vyrobit a nainstalovat zastřešení pro ochranu čelních představitelů vlády, včetně prezidenta a předsedy vlády, před silným sluncem a případným nepříznivým počasím.

Jaké byly požadavky?

Indické námořnictvo hledalo více než rok výrobce zastřešení, které by dokázalo odolat drsným podmínkám na moři a které by bylo možné nainstalovat v náročném prostředí válečných lodí. Nakonec zakázku svěřili českému výrobci, který již dříve spolupracoval s indickou vládou na dodávce zastřešení při příležitosti Oslav dne republiky. Návrh řešení a technologií pro zastřešení lodních palub, včetně vizualizace, přesvědčil zástupce indického námořnictva.

Materiály

Pro obě válečné hlídkové lodě se vyrobilo na míru zastřešení opatřené polykarbonátem se speciálním filtrem, který chrání před silným sluncem. Celá zakázka, od návrhů zastřešení, přes výrobu až po samotnou instalaci, byla kompletně zajištěna českou firmou. Po ukotvení zastření na paluby a zapojení motorizovaných posuvů probíhaly po dobu 3 týdnů náročné zátěžové testy, včetně testování odolnosti konstrukce zastřešení při pohybu lodě plnou rychlostí nebo v silném větru. Testování potvrdilo funkčnost a odolnost použitých technologií, a obě lodi včetně zastřešení se staly součástí slavnostního ceremoniálu.

Více informací o zastřešení naleznete na www.alukov.cz .

JAK VYBRAT TO PRAVÉ ZASTŘEŠENÍ?
POSUVNÉ ZASTŘEŠENÍ TERAS
Více způsobů využití (zastřešených) teras