Zajímavé články o bydlení – internetové tipy – prosinec 2015

103

I poslední měsíc roku 2015 přináší inspiraci, rekapitulaci a novinky pro všechny stavebníky, investory i ty, kdo se již těší na první jarní paprsky, aby mohli vyrazit zušlechtit svoje zahrádky. Toto období je v exteriérech většinou již obdobím klidu a stavební práce se přesouvá do interiérů, nebo nastává několik týdnů zaslouženého odpočinku před další sezónou. Usaďte se a podívejte se na tipy, které jsme pro Vás vybrali na českém internetu. Články a videa si prohlédněte v originálech – již poněkolikáté zahajujeme pohyblivými obrázky.

Zajímavé články o bydlení – internetové tipy – prosinec 2015

Nejzajímavější stavby roku. Prohlédněte si, co letos ocenili odborníci

Rekonstrukce někdejší cihelny či budovy huti, planetárium, opravený zámek, vzdělávací centrum přezdívané Krtek či skromná chata u Máchova jezera. Vybrali jsme oceněné stavby roku 2015. Prohlédněte si komentovanou fotogalerii na webu Aktuálně.cz .

Investice do nemovitostí nahrazuje zpackanou penzijní reformu, nakupujte ale rychle, vzkazuje expert

Nízké úrokové sazby u hypoték vydrží několik let, rekordní rok 2015 ale asi nepřekonáme, říká Jiří Paták, zakladatel serveru, který srovnává finanční produkty. Ceny nemovitostí už podle něj ale výrazně rostou. Patnáctiminutový video rozhovor sledujte na Aktuálně.TV .

Byty zdražují v celém Česku, potvrzují čísla o skutečných cenách z prodejů

Zájem o byty stoupl díky levným hypotékám. Zdražují nejen starší cihlové byty, ale po delší době i byty v panelových domech. Uváděcí článek do problematiky čtěte na Aktuálně.cz .

Stavebnictví výrazně zpomalí – bude méně peněz z Bruselu. Lépe si povedou menší firmy

Stavební firmy počítají v průměru v příštím roce s růstem svého oboru o 4,5 procenta, v roce 2017 pak se třemi procenty. Očekávají tak výrazné zpomalení proti letošnímu roku, kdy obor zatím roste tempem o 7,8 procenta. Originál článku najdete ZDE .

Zlaté časy stavebního spoření jsou pryč

Zlaté časy stavebního spoření pominuly. Klesají nově uzavřené smlouvy, vyplacená státní podpora… i úvěry. Co může pomoci stavebním spořitelnám k opětovnému získání zašlé slávy?

Ministerstvo financí tento týden zveřejnilo údaje o stavebním spoření za 3. čtvrtletí 2015. Jejich závěr nepřináší stavebním spořitelnám žádné dobré zprávy. Špatné časy jim ještě neskončily. Meziročně jim dokonce poklesl počet uzavřených smluv o 23 %. Stavební spoření si pravděpodobně uzavírají především lidé, kteří chtějí čerpat úvěr. O tom svědčí meziroční nárůst nově sjednané cílové částky o 11 %. Článek a možnost hlasování naleznete na webu Naše Peníze z portfolia mediálního domu Tiscali.cz .

K ceně kondenzačního kotle přidejte i náklady na spalinovou cestu

Vytápění tvoří v domácnostech až 60 % z celkového objemu spotřebovaných energií. Úsporně však topí jen část domácností. V Česku by se proto mělo vyměnit kolem 360 tisíc nevyhovujících kotlů. Na „kotlíkové“ dotace však každý nedosáhne. O způsobu vytápění se však nerozhoduje jen v Česku. Nelibost vyvolalo nařízení Evropské unie, která od září zakázala výrobu atmosférických kotlů. Až do roku 2018 sice platí výjimka pro kotle do 10 kW výkonu a kombinované kotle do 30 kW běžně používané pro vytápění rodinných domů (v komínové verzi), ale to jsou jen tři roky. A co pak?

Lidem se nechce platit za nové kondenzační (a dražší) kotle, až jejich atmosférické doslouží. Ozývají se také hlasy, že výměna atmosférického plynového kotle za kondenzační nebude v některých případech možná. Kondenzační kotle totiž produkují velké množství kondenzátu neboli vody uvolněné ze spalin, což vyžaduje její odvod do odpadového potrubí. Toto napojení však prý nelze z technického hlediska provést všude. Téma kotlíkových dotací v jednom z mnoha článků je probráno zde .

Nové byty jdou na dračku, češi se rekordně zadlužují

Zájem o nové bydlení v letošním roce neutichá. Lidé nemají problém se zadlužit. Rekordy tak lámou nejen úrokové sazby, ale také prodeje nových bytů a objemy poskytnutých úvěrů na bydlení. S rostoucí poptávkou po bydlení, roste ale i cena nemovitostí. Prostředí nízkých úrokových sazeb by mělo ještě nějakou chvíli vydržet, s nákupem i tak příliš neváhejte. Čtěte na webu NasePenize.cz mediálního domu Tiscali.cz .

Od Nového roku si spořiví lidé za teplo v bytě připlatí, nová 21procentní daň bude i u stavebních parcel, penb nutné i při pronájmech bytů

Od Nového roku začne po dvouletých odkladech platit vládní vyhláška, která změní výpočet nákladů na teplo v bytových domech. Lidem, kteří se nechávají vytápět od sousedů, vzrostou náklady až o několik tisíc korun ročně.

Od prvního ledna bude stát rovněž vybírat 21procentní daň i u takových stavebních parcel, které byly od placení DPH dosud osvobozeny.

Nově budou muset být rovněž předány průkazy energetické náročnosti budov (PENB) i při pronájmech bytů.

Čtěte na webu FinancniNoviny.cz (ČTK).

Na čínském trhu jsme proti plagiátorům přešli do útoku, říká šéf Tokozu

Žďárská společnost Tokoz funguje už 95 let. I když se nejvíc proslavila výrobou zámků a rybářských prutů, drtivou většinu produkce aktuálně tvoří zakázky pro automobilový průmysl. Její šéf Vladimír Chládek bojuje nejen o zakázky pro automobilky, ale také s plagiátory zámků.

V centru Londýna vyroste mrakodrap No 1 Undershaft: Stane se nejvyšší budovou „The City“

V historickém City of London vznikne 310 metrů vysoká budova. Dílo architektů z Eric Parry Architects se bude jmenovat 1 Undershaft. Dosavadní nejvyšší budovou Londýna a Evropské Unie zůstane the Shard. Článek na webu Hospodářských novin v sekci Architektura bývá zdarma dostupný 1 měsíc.

The Bride of the Gulf: Nejvyšší budova světa, která vznikne v Iráku

Pravděpodobně nová nejvyšší budova světa vznikne v irácké Basře, 600 kilometrů od oblasti, kde operuje Islámský stát. Dosavadního rekordmana, kterým je mrakodrap Burdž Chalifa, přeroste v horizontu deseti let. V budově dokonce vznikne i samostatné město. Čtěte a prohlížejte ZDE.

Deset nejvyšších budov světa v roce 2015

Nejvyšší budovou světa je v současnosti se svými 827 metry mrakodrap Burdž Chalífa, jehož stavba byla dokončena v roce 2010 v Dubaji. Jeho dominance by měla pokračovat přinejmenším do roku 2025, poté vznikne se svými 1152 metry The Bride of The Gulf v Iráku. Desátá nejvyšší budova světa vznikla v Chicagu už v roce 1973. Prohlížejte na webu HN ihned.cz v sekci Architektura .

To je on. Perfektní dům pro prožití těch nejkrásnějších Vánoc

V roce 1939 vybral časopis The Ideal Home dům na anglickém venkově, který splňoval všechny předpoklady stát se tím nejlepším místem pro pořádání rodinných vánočních oslav. 10 fotek si prohlédněte přímo ZDE .

Vánoční pohádka. Užijte si Štědrý den ve 300 let staré chaloupce

Na okraji St Agnes, jedné z nejtypičtějších anglických pitoreskních vesniček v tradičním hrabství Cornwall na jihozápadě Anglie, stojí už 300 let kamenný domek. Romantickou chaloupku si můžete pronajmout. Noc v pohádkovém domě s doškovou střechou vyjde o vánočních svátcích na 15 tisíc korun za noc. Celou sadu krásných fotek uvidíte na webu iDNES .

VIDEO: Sedm ložnic, dva bazény, tři stromečky. Dům fotbalisty Ronalda

Má všechno, co si může přát: hvězdnou kariéru, zdravého syna talentovaného po tatínkovi, tryskáč Gulfstream G200 pro deset lidí za půl miliardy. Teď si momentálně nejlepší fotbalista na světě Cristiano Ronaldo pořídil nový dům za miliony dolarů. Zatímco ještě před čtyřmi lety se spokojil s pronájmem madridského domu v luxusní čtvrti La Finca za 15 tisíc eur měsíčně (více o něm zde), nyní si už v Madridu pořídil dům vlastní. Má zde vše, co potřebuje, sedm ložnic, osm koupelen, dva bazény i kryokomoru, ve které prý hvězda Realu Madrid dává do pořádku své vysportované tělo po každém zápase, a to při teplotě minus 160 stupňů Celsia. Článek a fotky najdete TADY .

Nejdražší bydlení v Česku? Bunkr postavený armádou vyjde na 7 miliard

Ani zámek, ani luxusní moderní vila. Nejdražší stavba určená k bydlení v Česku je bunkr nedaleko Českého Brodu. Zájemce za něj může zaplatit až sedm miliard. Má však jistotu, že v něm přežije až padesát lidí i případnou válečnou či ekologickou katastrofu. Když v roce 1984 začala československá armáda budovat v režimu Utajované (a společně se Sověty) podzemní bunkr u Českého Brodu, netušila, že stavba potrvá deset let a nakonec svému původnímu vojenskému účelu sloužit nebude. V článku iDNES.cz BYDLENÍ zjistíte vše potřebné .

VIDEA ROKU: Miniaturní byt, perly českých domů či dům na Krku

Lidé si k bydlení vybírají krásná i překvapivá místa. Kdo by například řekl, že se dá žít v bytě o rozloze pouhých osmi metrů čtverečních? VIDEA sledujte ZDE .

Byty levnější než ojetiny? Jsou tam, odkud se utíká

Byty v některých ulicích vesnic a měst na severu a severozápadě republiky jsou levnější než ojeté auto. Co třeba takový 3+1 za padesát tisíc korun? Článek který nezaznamenáváte v mediích každý týden si projděte na webu Novinky.cz z dílny Seznam.cz . Koupíte si takový byt?

Načančané a megalomanské vily z 90. let nikdo nechce. Zejí prázdnotou

Smutný konec podnikatelského baroka: z někdejší chlouby bohatých rodin se stávají chátrající „domy hrůzy“. Jsou velké, drahé na provoz, není o ně zájem. Na začátku byl sen jedné generace konečně bydlet v něčem krásnějším a honosnějším, než je stísněný byt v paneláku. 90. léta tuto možnost přinesla. Desetitisíce rodin si na okraji měst postavily vlastní vilu: barevnou, často hystericky načančanou, s pitoreskními ornamenty, velkorysou, megalomanskou. Tyto domy vtiskly českému venkovu podobu, které se začalo říkat podnikatelské baroko. Po dvaceti letech se však mnozí majitelé probudili ze sna do reality: domy chátrají a těžko se hledá zájemce, který by je chtěl nákladně udržovat a opravovat. Zůstávají prázdné, realitní kanceláře je obtížně prodávají i přes výrazné slevy.

Retro design přichází do módY

Ještě stále poměrně často uznávaný design z druhé poloviny 20. století konečně znovu přichází do módy a dokazuje, že své kvality neztratil. Zkuste se s námi pozastavit, zavzpomínat a možná i najít návod, jak mu umožnit znovu zazářit v interiéru. Přijmout design označovaný slovíčkem „retro“ není v povaze každého. Možná je to záležitost generační, protože téměř každý, kdo dětství strávil v bytě z druhé poloviny 20. století, má tyto předměty v až příliš čerstvé paměti, spojené se všelijakými zážitky a dojmy z tohoto období. Článek a komentovaná fotogalerie na webu HOME Bydlení .

Vertikální zahrady zlepšují vzduch a snižují hluk nejen v kancelářích

Strohé kanceláře a sterilní interiéry k lepší náladě a zdraví, ale ani k lepším pracovním nápadům nepřispějí. Rostliny však ano. Kaskádové zahrady si dokonce můžete vyrobit sami. Řešením jsou i samozavlažovací květináče. Nemusíte rostliny milovat, ale v interiéru, bez ohledu na to, zda v soukromém či veřejném, mají neocenitelný význam. Výzkumy potvrdily, že dokážou snížit hluk, zvyšují kreativitu a pracovní výkon, zlepšují kvalitu vzduchu, snižují napětí, agresivitu i pocit únavy. Osvěžující až revitalizující téma najdete v článku a videu na Bydlení iDnes.cz .

Vše o podlahovém vytápění – systémy, konstrukce, výhody

Teplo od nohou je základ, říká se. Pro mnoho lidí je proto podlahové vytápění jedním z ideálních prostředků, jak zajistit útulné, příjemné teplo, která dělá domov domovem. Pokud se už rozhodneme pro podlahové topení, je nezbytné rozvážit, který systém zvolíme, do jaké míry ho chceme využívat a také co od něj očekáváme. A to nejen s ohledem na teplonosné médium a provozní funkčnost, ale i na způsob realizace. To se odvíjí nejen od preferencí či náročnosti stavebních úprav, ale i od energetické úspornosti stavby, důležité také je, zda jde o novostavbu, kde lze podlahy i rozvody přizpůsobit určitému typu topení, nebo o rekonstrukci, kde existují určitá neměnitelná omezení. Čtěte na webu vydavatelství Jaga Media ZDE .

Teplo z přírody, aneb jak fungují tepelná čerpadla

Tepelná čerpadla jsou dnes již díky efektivnímu a ekonomickému provozu jedním z ekologických zdrojů energie využívaných také v rodinných domech. A dnes již nejen k vytápění a k ohřevu teplé vody, ale i k větrání, chlazení, vyhřívání bazénů a podobně.

Tepelná čerpadla jsou řazena do kategorie energeticky úsporných zařízení, neboť využívají energii přírody – země, vody či vzduchu, mění ji na vyšší teplotní hladinu a využívají k topení či ohřevu užitkové vody. Aby mohl tento proces proběhnout, je ovšem třeba dodat určité množství energie – spotřebují asi třetinu toho, co do systému dodají.

Není jedno jako druhé …
Jak to funguje?
Co vědět před koupí?
Topí, chladí, větrá…

Na tato témata najdete odpovědi, které pochopí každý – na webu HOME bydlení .

I zahrada a dům si zaslouží sváteční dekoraci

Věnce na venkovních dveřích a dekorace na parapetech vyniknou za bílého dne. Jakmile se ale setmí, rozsviťte zahradu vánočními světly. Na našich zahradách často vídáme stromečky se světelnými řetězy. Těmi ozdobíme také kraje střechy, okapy, plot nebo spustíme po fasádě světélkující závěs. Mezi takzvanými 3D figurami jsou na trhu vkusné i méně vkusné výrobky. Inspirativní fotogalerii a komentáře si prohlédněte v článku webu Novinky.cz z díly Seznam.cz ZDE .

Udělejte si sami vánoční ozdoby

Vánoce se blíží a každý stromeček by měl mít hezké ozdoby. Udělejte si doma vánoční atmosféru pohodově a jednoduše spolu s video inspirací z webu Aktuálně.cz .

Nejvíc světelných zdrojů mají doma rodiny z Olomouckého kraje

Při pohledu na rozzářené vánoční stromečky za okny našich domovů asi málokoho napadne, že se v českých domácnostech v běžných dnech rozsvítí na 64 miliónů světelných zdrojů. Jsou to všechny klasické, čili wolframové žárovky, úsporné zářivky, halogenky, LED žárovky a další. Článek čtěte proklikem na webu Novinky.cz .

Jak proměnit sen o zimní zahradě ve skutečnost?

Zimní zahrada může hostit exotické rostliny i vás po celý rok, navíc může pomoci s šetřením energie. Platí to však jen v případě, že je správně navržena a realizována. Jinak riskujete, že z ní bude nepříjemný žhavý kotel, či nepotřebný mrazák. Když si však před jejím založením odpovíte na pár otázek, které jí půjdou až pod kůži, vyhnete se zbytečným chybám už na začátku. Odpověď a fotogalerii nabízí web HOME bydlení .

Malé kuchyně jsou hitem budoucnosti

Míry cenově dostupného bydlení se scvrkávají na minimum. Domácností s jedním členem přibývá. Mini kuchyně tomuto trendu vycházejí vstříc. O malometrážní kuchyně se dnes zajímají spíše hotely, penziony, firmy nebo chataři. Inspirují se jimi také obyvatelé garsonek. Pestrou nabídku minikuchyní nalezneme především na zahraničních e-shopech, ale ani čeští výrobci vestavěných skříní a elektrospotřebičů nezůstávají pozadu. Čtěte na Novinkách ZDE .

Jak bydlí herec Jan Šťastný nedaleko domovského divadla

Při představování jsem v předsíni zahlásil, že já jsem ten Smíšek a se mnou přicházejí fotograf Horník a kameraman Pečený. Na což populární herec s nezaměnitelným úsměvem opáčil, že je z toho Šťastný. Bylo hned jasné, že jsme na pohodové návštěvě. Vstupte na ni i Vy v článku webu Novinky.cz.

Na pozemku s rozlohou 400m2 vnikl dům se třemi podlažími, terasami a obytnou střechou

Minimalistická, moderní estetika se středomořskou příchutí. Tak by se dala stručně charakterizovat podoba této rodinné vily v australském Perthu, která je výsledkem kreativní spolupráce mezi majitelem, renomovaným architektem a citlivým bytovým designérem. Architekt Michael Patroni vytvořil na poměrně malém rohovém pozemku ve čtvrti Claremont na předměstí Perthu nadčasový, decentralistický koncept bydlení se čtyřmi úrovněmi (tři podlaží a obytná střecha) a ohromujícími detaily, jako je například bazén s prosklenými stěnami.

Víte, jak kupovat nemovitost? Otestujte se

Nemovitost nekupujeme každý den, zpravidla dům či byt pořizujeme na celý život. Víte ale, kdo platí daň z převodu a jak je to v případě, že je nemovitost zatížena zástavním právem? Anebo jestli dům musí mít bleskosvod? Otestujte vaše znalosti. Žádný test neobsahuje všechny možné otázky – ale měl by pomoci vědět víc – zkuste jej přímo ZDE na iDnes.cz .

SOUTĚŽE O PRIMA CENY (až do 20.1.2016):

Dočetli jste až sem? Pojďte si za odměnu zasoutěžit na webu SOFIE Bydlení až do 20. ledna 2016 o různé prima ceny:
3x kniha Přeji Ti krásné Vánoce
3x produkty na vánoční pečení
3x bambusové prkénko od značky Président
3x důvtipná kvízová hra
5x káva Jacobs Krönung s kořením