Výhled na konec roku 2022 – hypotéky za 9%, nižší prodeje nemovitostí

756
Rostoucí graf cen bydlení - ilustrační foto (Pixabay)

Ve středu 22. června 2022 Bankovní rada České národní banky zvýšila základní úrokovou sazbu. Toto opatření opět značně zdraží i hypoteční úvěry. Více v článku „Výhled na konec roku 2022 – hypotéky za 9%, nižší prodeje nemovitostí“.

Hypotéky se sazbou až 9%

„Správně jsme odhadli, že vlivem rostoucí inflace, která stále hledá svůj vrchol, zvýší ČNB sazby o 1,25procentního bodu. Předpokládáme, že úrokové sazby u hypoték budou do konce roku atakovat úroveň 9 procent“, říká Jakub Veverka z realitního portálu Videobydleni.cz.

Bankovní rada ČNB zasedala ve starém složení naposledy. V červenci pak do rady nově zasednou Eva Zamrazilová, Jan Frait a Karina Kubelková, přičemž do guvernérského křesla zasedne Aleš Michl a víceguvernérkou bude Eva Zamrazilová.

„Podle avizovaného prohlášení budoucího guvernéra Aleše Michla očekáváme, že nastavené sazby za guvernéra Rusnoka nechá na stávajících úrovních a nebude je měnit do doby, dokud neuvidí inflaci dosahovat svého vrcholu. Odhadujeme tedy, že nastavené sazby původní radou by mohly vydržet na svých úrovních až do konce roku,“ vysvětluje Veverka.

Vliv sazeb hypoték a vysokých cen nemovitostí na zájem o ně

Lidé už o hypotéky ztrácí zájem, hypoteční úvěry zdražují a ceny nemovitostí neklesají. Z dat společnosti B3 Technology, provozující šest realitních portálů, vyplývá jasný posun poptávky směrem k pronájmům a snížení počtů poptávek po prodeji nemovitostí, a to meziročně o 18 procent.

Kromě dražších hypoték, budou mít problém i firmy, které své podnikání či investice financují bankovními úvěry. Jim také výrazně vzrostou náklady na splátky. Buď zareagují zdražením svých služeb a zboží, nebo s investicemi počkají. Nižší investice firem i domácností zpomalí celou ekonomiku. Na její růst tak můžeme na dlouhou dobu zapomenout.