Voda je důležitá – jak ji uspořit?

Voda je důležitá

Jak dlouho vydržíme bez vody? Je důležitější než jídlo, a proto bychom jí neměli plýtvat. Vodu potřebujeme, a i přesto, že se zdá, že její máme dostatek, měli bychom k její využívání přistupovat s rozumem. I proto, že za vodu taky platíme. Podívejte se na zajímavé tipy na úsporu, v článku “Voda je důležitá – jak ji uspořit?”

Splachování

Až 30 procent spotřeby vody v domácnosti připadá na splachování WC. Uvědomíme-li si, že běžná 4-členná rodina spláchne v průměru 10 000 x za rok, tak zjistíme, že šetření při této činnosti nám může přinést výrazné úspory pitné vody.

Můžeme využít různé pomůcky, kterými upravíme splachovač WC. Můžeme například zmenšit objem splachování vody v splachovači. K tomu můžeme použít spořič vody do WC. Do splachovací nádržky zavěsíme kapsu se silikonovými krystaly, které absorbují vodu, zvětší svůj objem, a při dalším spláchnutí nateče do nádržky o 1,2 litru vody méně. Vynásobením počtu spláchnutí zjistíme, že úspora bude tisíce litrů pitné vody ročně. Dalším pomocníkem je závaží do WC splachovače. Běžné splachovače nemají možnost regulace množství spláchnuté vody. Pomocí závaží spláchnete jen takovým množstvím, které potřebujete. Tímto způsobem ušetříte množství pitné vody.

Zkuste perlátor

Vodu míjíme i při mytí. Mytí rukou, mytí zubů, na tyto činnosti si pouštíme vodu z kohoutků. Potřebujeme však vydat tak velké množství vody? Použitím úsporného perlátoru dokážeme při mytí ušetřit litry vody za minutu, a ani si nevšimneme, že šetříme vodou. Perlátor smíchá vodu se vzduchem, zajistí dostatečný tlak a proud vody. A dokáže ušetřit až 85 procent vody.

Sprchování s úsporou

Stejným způsobem lze ušetřit pitnou vodu i při sprchování. Běžná sprchová hlavice má průtok 20 litrů vody za minutu. Úsporná sprchová hlavice, která funguje na podobném principu jako perlátor, dokáže smíchat vodu se vzduchem, a její průtok je 7 litrů vody za minutu. To představuje úsporu 13 litrů vody za minutu. Během 3-minutového sprchování ušetříte 39 litrů vody. Kolik času strávíte ve sprše vy?

Také čtěte  Pohodová Podzimní Flora 2020 okouzlila barvami listí a plodů

Opět WC

Vraťme se ještě k WC. V malých místnostech se často bojuje s prostorem pro WC a umyvadlo. Pokud použijete umyvadlo na WC nádržku, ušetříte prostor, i vodu. Nebudete využívat vodu samostatně pro mytí rukou, a samostatně pro splachování. Vodu, kterou si umyjete ruce, totiž použijete následně při splachování. Je to úsporný, ekonomický a ekologický způsob využití pitné vody. Voda přitéká přes baterii do umyvadla, ve kterém si můžete umýt ruce, a tato, již použita voda, nateče do WC nádržky. Toto je další příklad, jak využívat vodu s rozumem.