Uvažujete o zateplení domu? Zjistěte nejprve vlhkost zdí

2143

Vlhké zdi trápí mnoho starších nemovitostí. Obzvlášť nepříjemná je vzlínavá vlhkost, kdy se voda dostává do porézního zdiva z podzákladí budovy. Větrání nebo vysoušení v tomto případě pouze zmírní projevy v domácnosti, řešením je pouze dodatečná izolace zdiva nebo přerušení vzlínání vody pomocí elektroosmózy. Odborníci varují, že pokud se obvodové zdi vlhkého domu zateplí, situace se může ještě zhoršit. Více v článku „Uvažujete o zateplení domu? Zjistěte nejprve vlhkost zdí“.

Pozor na vlhké zdivo

Vlhké zdivo s sebou mimo jiné přináší i zvýšené náklady na vytápění, protože méně izoluje. Majitelé nemovitostí se tak často rozhodnou dům zateplit, aby snížili náklady na provoz domu. Tím ale celou situaci mohou jen zkomplikovat a následné opravy se mohou nepříjemně prodražit. “Často se nám stává, že řešíme vlhkost ve starších domech, u kterých byl aplikován kontaktní zateplovací systém například v rámci programu Zelená úsporám. Po zateplení se vlhkost v interiéru ještě zvýšila.

Problém přitom není v samotném zateplení, jak se lidé domnívají, ale v tom, že bylo aplikováno na příliš vlhké zdivo,” vysvětluje Martin Jeřábek, obchodní ředitel firmy Drymat, která se zabývá sanacemi – hydroizolacemi vlhkého zdiva.

Prověřte zdivo před zateplením

Dům by se podle něho měl zateplovat pouze tehdy, pokud je v dobrém stavu. “Pokud je zdivo vlhké, nemá smysl jej izolovat a doufat, že problém zmizí. Část vody, která se odpařila vnější stranou zdi, nyní zůstává uzavřena uvnitř a ve zvýšené míře se projevuje v interiéru okamžitým zvýšením relativní vlhkosti vzduchu v prostoru,” vysvětluje Jeřábek.

Pozor na vzlínavou vlhkost

Vzlínavá vlhkost je přitom často laikovi skryta a projeví se až po zateplení. “Spousta majitelů nemovitostí neřeší například vlhko ve sklepě a mají za to, že je to normální. Po uzavření pláště izolací ale vlhkost vyvzlíná výše do obytných místností, protože se tolik neodpařuje. Případně je ukryta hluboko pod povrchem zdi,” upozorňuje Jeřábek.

Pokud chce majitel nemovitosti provádět zateplení pláště budovy, měl by podle odborníků nejdříve nechat změřit vlhkost zdiva hloubkovým vlhkostním průzkumem. Profesionální technikou mikrovlnného měření lze odhalit vlhkost ve zdivu až do hloubky 80 cm. Některé firmy navíc tuto službu nabízí zdarma.