Radiátory s vyšším podílem sálavého tepla

1004

Tepelná pohoda při vytápění radiátory s vyšším podílem sálavého tepla

Při uvažování o nejvhodnějším způsobu vytápění vašeho domu nebo bytu můžete zvolit běžná desková otopná tělesa, zajišťující šíření tepla především konvekcí. Těleso ohřívá okolní vzduch. Teplý vzduch stoupá vzhůru, jeho prouděním se vyhřívá místnost. Člověk v takto vytápěném prostředí vnímá teplotu primárně celého prostředí. Deskové tělesa jsou pro zabezpečení požadovaného tepelného výkonu vybavena vnitřními lamelami, mezi kterými se usazuje veškerý prach a nečistoty, které při vytápění proudí v místnosti. Jejich čištění je velmi složité. Více v článku Zehnder: Tepelná pohoda při vytápění radiátory s vyšším podílem sálavého tepla.

Vyšší komfort a tepelnou pohodu Vám zajistí radiátory s vyšším podílem sálavého tepla. Při sálání se tepelná energie šíří v prostoru ve formě elektromagnetického záření, čehož důkazem je nejběžnější sálavé topidlo na světě – tedy Slunce. Výsledek topení sálavými topidly je tedy stejný, jako když svítí Slunce: ohřívá se přímo povrch předmětů a lidského tělesa. Na povrchu těla pociťujeme příjemně hřejivé teplo. Od ohřátých povrchů se následně ohřívá vzduch. Velkou předností přenosu tepla sáláním je skutečnost, že k dosažení tepelné pohody stačí ohřívat vnitřní vzduch na teplotu o cca 2 až 4 °C nižší než u systémů konvekčního vytápění. Lze tak ušetřit významnou část energie na vytápění. Nedochází navíc k cirkulaci vzduchu způsobující víření prachu, což má příznivý vliv na kvalitu vnitřního prostředí, je vhodné pro alergiky a šetří náš čas, neboť nemusíme tak často uklízet.

Míra obou druhů tepelného přestupu závisí na typu radiátoru. V tomto článku Vám představíme příklady trubkových radiátorů a topných těles s větší sálavou plochou, poskytující vysoký podíl zmíněného příjemného sálavého tepla.

Bytové radiátory

Zehnder Charleston. Trubkový článkový radiátor s vysokým podílem sálavého tepla

K nejžádanějším teplovodním bytovým radiátorům Zehnder patří ocelové trubkové článkové radiátory Zehnder Charleston, přesvědčující originálním klasickým vzhledem a možností snadného čištění. zabezpečují příjemné klima rovnoměrně v celém prostoru. Vysoký podíl sálavého tepla a krátká doba ohřevu radiátoru zajišťují velice rychle příjemně hřejivé teplo. To vše navíc s minimálním vířením prachu – což je zvlášť dobré pro alergiky. Vzdálenost mezi trubkami umožňuje jednoduché čištění radiátorů. Zehnder Charleston splňuje nejvyšší hygienické standardy. Radiátory Zehnder Charleston jsou vyráběny ve výšce od 19 cm do 600 cm, v libovolných délkách, na přání ve speciálních tvarech: do oblouku, rohové, zkosené, jako volně stojící nebo rozdělující prostor. Jsou velice vhodné pro nízkoteplotní soustavy.

Zehnder Fare Tech

Zehnder Fare Tech. Elektrické těleso s optimálním vyřazováním sálavého tepla

V posledním roce přední evropský výrobce designových radiátorů Zehnder představil nový, pro obytné místnosti určený elektrický radiátor Zehnder Fare Tech. Toto čistě elektrické otopné těleso poskytuje alternativní řešení pro vytápění novostaveb i renovovaných objektů, které může být využito jako doplnění ostatních topných systémů nebo jako samostatný systém vytápění – například v nízkoenergetických novostavbách s velmi malou potřebou tepla a ve spojení s komfortním větráním s rekuperací tepla, kde se již sotva vyplatí investice do tradičního teplovodního topného systému s kondenzačním kotlem nebo tepelným čerpadlem. Díky své elegantně prohnuté přední části rozděluje své příjemné vyzařující sálavé teplo optimálně do prostoru. Jeho čelní plocha z obzvláště teplovodivého a antikorozního hliníku navíc zajišťuje tepelný komfort ve velice krátkém čase.

Nový radiátor Zehnder Fare Tech se hodí také všude tam, kde je ho zapotřebí pouze s časovým omezením – například v obzvláště v chladných přechodných obdobích, protože tak není nutné najíždět na plný výkon kompletní topný systém. Jeho inteligentní regulaceukazatelem spotřeby energie jakož i externím teplotním senzorem zaručuje neustále ekonomický provoz. LCD displej umožňuje komfortní, přesné nastavení teploty jakož i tři předem nastavené topné programy. Integrovaná regulace pozná každou změnu teploty – například, pokud je delší dobu otevřené okno – radiátor se ihned automaticky vypne. Jakmile je okno opět zavřené, vrátí se Zehnder Fare Tech do nastaveného provozního režimu.

Zehnder Metropolitan

Zehnder Metropolitan. Moderní pravoúhlý design s příjemně hřejivým sálavým teplem

Minimalistický design designových radiátorů Zehnder Metropolitan je založen na rčení „méně je více“ a dokonale zapadá do moderní bytové architektury. Univerzální designový radiátor ponechává široký prostor pro kreativitu, a to jak v koupelnách a ostatních místnostech bytu, tak i v komerčních a veřejných stavbách. Nadčasový estetický design radiátorů Zehnder Metropolitan pochází od proslulého designérského dua King a Miranda.

Tento moderní designový radiátor poskytuje v maximální možné míře sálavé teplo, vyzařované jeho povrchem. Inovativní konstrukce, vytvořená z obvodového rámu z trojúhelníkového profilu a do něho vložených plochých ocelových trubek, vede k vytvoření zvláště velké čelní plochy. Díky tomu radiátor vydává maximální sálavé teplo, které je velmi efektivní, ale také velice příjemné.

Design vodorovného provedení radiátoru Zehnder Metropolitan působí neuvěřitelně půvabně, neboť trojúhelníkový profil rámu se směrem dozadu zužuje. Vnímáme tak hladkou čelní plochu, která dává tomuto radiátoru minimalistický a harmonický vzhled. Lze ho vhodně umístit pod okno do koupelny nebo kdekoliv v bytě. Dodává se v délce 900, 1400, 1600, 1800 a 2000 mm, o výšce 385, 490, 595 a 700 mm, ve více než 50 barevných odstínech. Svislé provedení je k dostání o výšce 1500, 1800 a 2000 mm a v šířce 280, 385, 490 a 595 mm.

Koupelnové radiátory

Nabídka koupelnových radiátorů Zehnder zahrnuje více než 30 druhů v 51 barvách, v chromovaném a nerezovém provedení a to jak pro teplovodní, kombinované tak i čistě elektrické vytápění.

Zehnder Metropolitan. Moderní pravoúhlý design s příjemně hřejivým sálavým teplem

Zehnder Metropolitan upoutává pravoúhlým designem v duchu moderní architektury. Inovativní konstrukce, vytvořená z obvodového rámu z trojúhelníkového profilu a do dokonale, bez viditelných svárových spojů přivařených plochých vodorovných trubek, vede k vytvoření zvláště velké čelní plochy. Díky tomu radiátor poskytuje maximální sálavé teplo, které je velmi efektivní, ale také velice příjemné. Zehnder Metropolitan umožňuje výběr ze dvou variant. Provedení „Spa“ s jedním nebo 2 většími otvory nabízí obzvláště pohodlné zavěšení ručníků, provedení „Bar“ s rovnoměrně vzdálenými vodorovnými trubkami s chromovanými držáky na ručník upoutává architektonickou čistotou. Vysokou míru estetiky přináší provedení pro teplovodní provoz s integrovaným ventilem a rovněž verze radiátoru pro kombinovaný nebo čistě elektrické provoz se skrytou vestavěnou topnou tyčí s dálkovým ovládáním (na obrázku výše).

Zehnder Vitalo

Zehnder Vitalo. Ultra štíhlý a vysoce výkonný koupelnový radiátor

Nový designový radiátorem Zehnder Vitalo přesvědčuje nejen svým puristickým vzhledem, ale i zpracováním vysoce hodnotných materiálů jako je hliník, měď a grafit. Tyto materiály se vyznačují vysokou tepelnou vodivostí, rychlou reakcí a tím optimálním a rychlým předávání tepla. Díky použitým materiálům a velké čelní ploše poskytuje designový radiátor Zehnder Vitalo v maximální možné míře sálavé teplo, vyzařované jeho povrchem. Při současně malém obsahu vody a obzvláště malé hloubce, pouze 16 mm má radiátor Zehnder Vitalo o více než 50 % nižší hmotnost oproti běžným koupelnovým tělesům. Obě designové verze: Zehnder Vitalo Spa s otvory na ručník (na obrázku v elektrickém provedení) a Zehnder Vitalo Bar s držáky na ručník, vznikly podle návrhu mezinárodně uznávané dvojice designérů King & Miranda. Zehnder Vitalo je díky svým vlastnostem mimořádně vhodné do nízkoenergetických a pasivních domů.