Podzim 2022: Další ochlazení trhu s nemovitostmi?

632
Panelový dům, byty - ilustrační foto (Pixabay)

Inflaci zastaví jen recese. Trh s nemovitostmi čeká další závan chladného vzduchu

V poslední době se vůbec nenudíme. Když jsme si po dvou letech zvykli na covid a počty nakažených nechávají leckoho klidným, přišla válka na Ukrajině a energetická krize. Rostoucí ceny energií, neustále přehřátý trh práce, vcelku dobrý výkon HDP vůbec nepomáhá ztlumit i v současné době zpomalující inflaci. Více v ohlédnutí s názvem „Podzim 2022: Další ochlazení trhu s nemovitostmi?“.

„Přístup ČNB, která díky méně přísné strategii utahování měnové politiky jen protáhla horizont, kdy bychom měli dosáhnout cíle 2% inflace. Svou rétorikou, kterou říká, že si chce počkat na další čísla, získává sice čas, ale kurz koruny musí neustále uměle posilovat. Růst nákladů na energie v podzimních měsících způsobí oslabení poptávky v jiných oblastech, což není pro zkrocení inflace samo-spásný mechanismus. Při současné úrovni inflace by sazby měly být minimálně o tři procentní body výše,“ říká Jakub Veverka, hlavní ekonom realitního portálu Videobydleni.cz.

Nemovitostní trh chladne, reálné prodejní ceny klesají

Z dat portálu Videobydleni.cz vyplývá, že se meziročně snížily nabídkové ceny nemovitostí o 5-10% v závislosti na regionu. Reálná tržní cena, tedy cena, za kterou se realizují obchody s nemovitostmi je v průměru o dalších 10% níže. Prim na současném trhu hrají kupující, kteří nechtějí akceptovat ceny, za které se v současné době nemovitosti nabízí. Aukcím je tedy odzvoněno.

Nejžádanější pronájmy naopak zdražily

„Ochlazení na trhu s prodejem nemovitostí vlivem vyšší nedostupnosti hypoték vytváří tlak na ceny pronájmů napříč celou ČR. U nejžádanějších bytů 1+kk, 1+1 a 1+2 poptávka vyhnala cenu až o 15% meziročně výše. U větších bytů, které jsou méně frekventované, se pohybujeme o 5-9% výš oproti minulému roku,“ uvádí Jakub Veverka z Videobydleni.cz .